Maska antysmogowa – dlaczego warto z niej korzystać?

Zanieczyszczenie powietrza w dużych i średnich miastach to problem powszechny i bardzo uciążliwy praktycznie na całym świecie. W wielu metropoliach działania mające go ograniczyć nie przynoszą dostatecznie dobrych rezultatów lub wymagają czasu, aby zacząć działać. Jeżeli sami znajdujemy się w takim miejscu i chcemy zadbać o własne zdrowie bez zwłoki, warto rozważyć zakup maski antysmogowej. W jaki sposób chroni nas ona przed smogiem? Dlaczego warto o  niej pomyśleć, zanim wystawimy się na jego niekorzystne działanie?

 

1. Czym jest smog?

2. Jak smog wpływa na zdrowie?

3. Czy maska antysmogowa jest skuteczna?

 

Czym jest smog?

Smog najbardziej dokucza nam zimą, jednak w wielu miastach jest obecny przez cały czas. Tą nazwą określamy zjawisko, gdy powietrze mieszka się ze spalinami, z daleka przypominając nieco mgłę. W przestrzeni wokół nas unoszą się wtedy różne cząsteczki, kategoryzowane według wielkości, jak na przykład PM 10 czy PM 2,5. Wdychanie ich może powodować poważne konsekwencje, od trudności ze złapaniem wdechu i złe samopoczucie aż po przewlekłe choroby. Najbardziej na negatywne oddziaływanie smogu narażone są osoby osłabione, starsze oraz dzieci. Dlatego jeżeli często poruszamy się po mieście w którym jest wysoki poziom smogu, dobrze jest się odpowiednio wyposażyć.

 

Jak smog wpływa na zdrowie?

Niestety smog jest przyczyną bardzo wielu przedwczesnych zgonów, zarówno w Polsce, jak i w innych miejscach na świecie. U osoby zdrowej i silnej również może powodować negatywne reakcje, jak złe samopoczucie czy nawet przyczynienie się do pojawienia się astmy. Jeżeli nie musimy wychodzić nigdzie z domu w dzień, gdy normy PM 10 oraz PM 2,5 są przekroczone, lepiej zostać w domu, a także powstrzymać się od wietrzenia mieszkania. Do zastosowań domowych możemy również zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza.

 

Czy maska antysmogowa jest skuteczna?

Jeżeli nie mamy wyjścia i musimy wystawić się na działanie smogu, dobrym pomysłem będzie odpowiednie zabezpieczenie dróg oddechowych. Pomoże nam w tym maska antysmogowa z filtrami, dzięki której szkodliwe cząsteczki nie dostaną się do naszych płuc. Jest to najprostsza i bardzo skuteczna forma ochrony, pod warunkiem że pamiętamy o regularnym zmienianiu filtrów i prawidłowym dbaniu o maskę. Nie jest to jednak zbyt trudne, a sam filtr również łatwo jest wymienić. Co więcej, możemy nie tylko korzystać z podobnego rozwiązania samodzielnie – wielu producentów oferuje także mniejsze i zwykle bardziej kolorowe modele, przeznaczone dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *