CIT dla spółek komandytowych

28 listopada 2020 roku Sejm RP ostatecznie uchwalił ustawę dotyczącą zmian w spółkach komandytowych, a 30 listopada została ona ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców od 1 stycznia 2021 roku?

Spełnił się koszmar przedsiębiorców

Kiedy we wrześniu bieżącego roku pojawiły się pierwsze głosy poruszające temat opodatkowania spółek komandytowych niemal wszyscy byli pewni, że sprawa prędzej czy później rozejdzie się po kościach, tak jak miało to miejsce w przeszłości. Jakież było zdziwienie przedsiębiorców, gdy 28 października 2020 roku na sejmowej sali odbyło się głosowanie dotyczące projektu ustawy o spółkach komandytowych, a miesiąc później Sejm RP ostatecznie uchwalił ustawę.

CIT dla spółek komandytowych

Największą i najbardziej uderzającą w przedsiębiorców zmianą jest objęcie wszystkich spółek komandytowych podatkiem CIT. Zmieni się dotychczasowy poziom opodatkowania dochodów. Do tej pory był to poziom wspólników, a od 2021 roku – będzie to poziom spółki. Komandytowe zostaną objęte CITem niezależnie od rozmiaru, struktury czy posiadania lub nieposiadania kapitału zagranicznego.

Jakie zmiany zostaną wprowadzone?

Wypłata zysków na rzecz komplementariusza – opodatkowane jednokrotnie

Zgodnie z nowymi przepisami, komplementariusz spółki komandytowej będzie mógł odliczyć od podatku od zysku podatku CIT zapłaconego przez spółkę w zakresie odpowiadającym procentowemu udziałowi w zysku komplementariusza. Wobec tego wypłata zysku na rzecz komplementariusza nie będzie podwójnie opodatkowana.

Wypłaty zysków na rzecz komandytariusza – opodatkowane dwukrotne, ale z wyjątkiem

Ustawa dopuszcza zwolnienie komandytariusza od płacenia podatku dochodowego na określonych zasadach. Aby jednak komandytariusz mógł skorzystać ze zwolnienia musi spełniać szereg warunków.

Niektóre spółki jawne podatnikiem CIT

Nowe przepisy przewidują, iż spółki jawne mogą zostać podatnikami CIT. Dotyczy to spółek jawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP i tych, które spełniają warunki wymienione w ustawie.

Prawo do 9% CIT dla spółek komandytowych

Jest to skutkiem tego, że spółki komandytowe zostaną objęte częścią regulacji, które dotyczą spółek kapitałowych.

Stare zyski na starych zasadach

Wypłata zysków spółki wypracowanych przed 2021 rokiem będzie opodatkowana na zasadach obowiązujących przed nowelizacją ustawy.

Jak zabezpieczyć finanse?

Odpowiedzi na to pytanie z pewnością udzieli doradca finansowy. Warto jednak pamiętać, aby nie wybierać się do pierwszej lepszej osoby. Dobry doradca finansowy to profesjonalista z dużą wiedzą teoretyczną, ale i bogatą praktyką i doświadczeniem. Taka osoba będzie odpowiedzialna za finanse naszej spółki, dlatego musimy być pewni, że jest ona specjalistą w swojej dziedzinie.

Jakie rozwiązania warto rozważyć?

W perspektywie zbliżających się zmian w prawie istnieją przykładowe rozwiązania dla spółek komandytowych, które warto rozważyć przy planowaniu przyszłości swojego biznesu. Jednym z najczęściej powtarzających się pomysłów jest przekształcenie spółki komandytowej w inną, np. kapitałową, jawną lub partnerską.

Wszystkie zmiany od 1 stycznia?

Co prawda ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia 2021 roku, ale nie dotyczy to jednak wszystkich zmian. Zgodnie z prawem, spółka komandytowa może zdecydować, że nowe przepisy będą stosowane w stosunku do niej dopiero od 1 maja 2021 roku. Oznacza to, że spółka ta zdobędzie status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych dopiero właśnie od tej daty.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *