Informacja dotycząca rozliczenia PIT 2022/2023 roku

Rok 2022 dobiegł ku końcowi, dlatego warto mieć świadomość procesu rozliczania podatku dochodowego, zwanego PIT.

Obecnie podatnicy mogą przesyłać swoje deklaracje PIT online za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Dzięki temu rozliczanie podatków i dbanie o ich terminowość jest łatwiejsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Od kiedy do kiedy należy złożyć i rozliczyć deklarację PIT w 2023 roku?

Można rozliczyć podatek za 2022 rok już od 15 lute go do 2 maja 2023 roku. Można skorzystać z usługi Twój e-PIT, która rozliczy określone dochody automatycznie. Możesz też wybrać tradycyjną papierową formę lub bankowość elektroniczną.

Zgodnie z przepisami ustawy termin na złożenie PIT upływa 30 kwietnia. Ponieważ jednak dzień ten przypada w 2023 roku na dzień wolny od pracy, czas na złożenie zeznania podatkowego do urzędu skarbowego uległ został przedłużony do 2 maja.

Czym jest system, usługa Twój e-PIT?

Ministerstwo Finansów udostępniło usługę Twój e-PIT, to innowacyjny system, który zapewnia łatwy i bezpieczny sposób zarządzania deklaracjami i rozliczeniem PIT. Jest to platforma, która oferuje usługę składanie zeznań podatkowych. To rozwiązanie, które pozwala rozliczyć się z podatku na podstawie deklaracji przygotowanej przez urząd skarbowy.

Jak szybko następuje zwrot nadpłaconego podatku?

Pamiętaj, że składając deklarację w tradycyjny sposób (na papierze), na zwrot podatku możesz czekać nawet do trzech miesięcy. Jeżeli nie dokonasz samodzielnie rozliczenia – fiskus rozliczył Cię automatycznie w usłudze Twój e-PIT. Termin zwrotu podatku w takim przypadku będzie biegł dopiero od 3.05.2023 r., a zwrot nastąpi do 16.06.2023 r.

Zamiast czekać na automatyczne rozliczenie po przez Twój e-PIT lepiej jest samodzielnie tego dokonać, wysyłając e-deklarację z Programu e-pity®, a zwrot z podatku PIT będziesz miał na koncie bankowym w ciągu 45 dni od dnia złożenia tego formularza. Dokonując rozliczeń PIT online (jak najszybciej, zaraz po dacie 16 luty 2023, nie czekając na ostatnią chwilę), możesz spodziewać się szybszego zwrotu podatku w możliwie najkrótszym czasie.

Karty Dużej Rodziny skraca czas oczekiwania na zwrot podatku do 30 dni.

Za pomocą internetowej wersji e-PIT można przesyłać deklaracje w tym PIT 37 online, także z telefonu komórkowego lub tabletu.

Kto składa deklarację podatkową na formularzu PIT 37?

Zeznania podatkowe na formularzu PIT 37 składają osoby fizyczne, które w ciągu roku podatkowego uzyskały dochody, przeznaczone jest dla podatników, których wskazuje art. 45 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do takich osób należą przede wszystkim pracownicy etatowi, zleceniobiorcy, emeryci i renciści oraz wszystkie inne osoby, które deklarują pensje i zarobki rozliczane przez płatników.

Na jakim formularzu PIT rozlicza się przedsiębiorca?

  • Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się opodatkować swoją działalność kartą podatkową są zobowiązani do złożenia formularza PIT-16A.
  • Dla przedsiębiorcy (rozliczającego się na zasadach ogólnych) najczęściej stosowaną formą złożenia zeznania podatkowego jest deklaracja PIT-36.
  • Przedsiębiorca korzystający z podatku liniowego powinien złożyć deklarację PIT-36L, a jego dochód zostanie wówczas opodatkowany stawką 19%.
  • Przedsiębiorca rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych powinien złożyć deklarację PIT-28.
  • Jeżeli przedsiębiorca uzyskuje dochody również z tytułu umowy o pracę lub umowy zlecenie, musi dodatkowo złożyć deklarację PIT-37.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) zaliczany jest do grupy podatków bezpośrednich, w których podatnikiem jest osoba fizyczna uzyskująca określone przychody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *