Jak sprawnie zająć się księgowością własnej firmy?

Mnóstwo telefonów, spotkania z klientami, rozliczenia magazynu, delegacje. Prowadzenie firmy nie jest proste. W tym natłoku działań nie można pominąć oczywiście księgowości, która jest równie istotna.

Zapewne nie raz doświadczyłeś braku czasu. I nie jest to niekiedy kwestia złego zorganizowania. W tym natłoku spraw i obowiązków warto uporządkować te związane z księgowością naszej firmy. Z pomocą kilku wskazówek zapewne prościej będzie poruszać Ci się w świecie rozliczeń i finansów.

Grunt to dobry program księgowy

Teraz w dobie komputerów oczywiste jest, że wiele rzeczy da się zrobić właśnie automatycznie. Ręcznie rozliczanie niekoniecznie jest dobre, ponieważ łatwo o pomyłkę. Na szczęście nie trzeba prowadzić teraz sterty zeszytów i trzymać na półkach setek segregatorów. Istnieje na rynku wiele programów do księgowania. Kluczem do sukcesu jest jednak wybranie tego odpowiedniego dla naszej firmy. Istotną sprawą jest również odpowiednie jego skonfigurowanie. Chodzi o to, aby odpowiednio obliczał on podatki, generował odpowiednie dokumenty czy tez przygotowywał rejestry. Istnieje też możliwość skorzystania z rozwiązań online dostępnych za pomocą przeglądarki internetowej. Zaletą takiego rozwiązania jest to, iż nasz system księgowy dostępny jest z dowolnego miejsca na świecie za pomocą Internetu.

Wystawianie faktur

Wystawianie faktur to niezbędny element właściwie każdej działalności. Ważne, aby wszystkie mieć pod kontrolą. Każda faktura musi być wystawiona w programie księgowym lub do niego dodana. Niezwykle istotne jest również wprowadzanie do programu odpowiednich dat. Późniejsze rozliczanie faktur nakazuje dokonanie korekt, co z kolei może pociągnąć za sobą konsekwencje w postaci ew. odsetek.

Pilnuj ZUS-u

Zapłata składek ZUS mija 10. Dnia każdego miesiąca. Warto, zatem odznaczać ich opłacenie, abyśmy nie pogubili się w natłoku obowiązków. Niektóre programy posiadają nawet takie opcje, że nie rozliczą składek ZUS, dopóki nie zostaną one oznaczone, jako zapłacone.

Rozliczaj miesiące

Ważne, abyś miał wszystko pod kontrolą. Dzięki temu będziesz miał całkowita kontrole nad swoimi wydatkami. Monitoruj wszystkie koszty. Co miesiąc sporządzaj raport, który pozwoli Ci na podsumowanie wydatków, zapłaconych podatków.

Poznaj – Informacja dotycząca rozliczenia PIT 2022/2023 roku

Korzystaj z usług biur księgowych

Wbrew pozorom prowadzenie księgowości nie jest takie proste, tym bardziej, jak gonią nas terminy i… obowiązki firmowe. Często brakuje nam też znajomości aktualnych przepisów i doświadczenia. Dlatego też warto skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego, np. http://tax-in.com.pl. Dzięki temu wszystkie sprawy rachunkowe, księgowe, finansowe i kadrowe będziemy mieli rozwiązane w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *