Czym są kontrakty CFD?

Lokaty terminowe, akcje spółek giełdowych, fundusze inwestycyjne, złote lub srebrne monety, sztuka to tylko kilka z możliwości zainwestowania posiadanego kapitału. Pozornie im jest ich więcej, tym lepiej. W praktyce jednak przeciętna osoba może mieć problem z wybraniem najlepszej dla siebie możliwości ulokowania oszczędności. W poniższym tekście skupimy się na dość niszowym instrumencie finansowym, którym są kontrakty CFD.

Czym są w skrócie kontrakty CFD?

CFD (z ang. Contract For Difference) to kontrakt na różnice kursowe wybranych instrumentów np. akcji, kursów walut czy cen złota. Dzięki nim możemy inwestować w kruszec nie kupując go fizycznie. Kontrakty CFD pojawiły się w pierwszej kolejności w Londynie w latach 90 tych. Od tamtej pory obrót nimi odbywa się na tzw. rynku OTC, który nie ma takich ograniczeń jak tradycyjne giełdy. Obecnie inwestorzy mają do swojej dyspozycji kilka platform, które udostępniają dostęp do tego rynku podobnie jak to robią dobrze znane biura maklerskie. Zakładając rachunek możemy brać udział w handlu kontaktami na całym świecie płacąc jedynie stosunkowo niewielką prowizję od transakcji.

Co wyróżnia kontrakty CFD?

Dla inwestorów kupujących dotychczas akcje bądź jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych całkowitą nowością będzie informacja o tzw. dźwigni finansowej. To właśnie za sprawą owej dźwigni inwestorzy są w stanie zawierać transakcje na kwoty nawet 100 razy wyższe niż posiadane środki własne. Przykładowo do zawarcia kontraktu CFD na 100 tys. zł wystarczy posiadać na rachunku 1000 zł. Bez wątpienia taka możliwość rozpala wyobraźnię wielu inwestorów co do poziomu potencjalnych zysków. Nie można w tym miejscu jednak zapomnieć, że w przypadku nietrafienia kierunku w którym podąża kurs wybranej przez nas waluty straty również liczone są w stosunku 1×100. Z tego też względu dźwignię, nazywaną także lewarem należy stosować z bardzo dużym umiarem.

Jakie zalety mają kontrakty CFD?

Do głównych zalet CFD zaliczyć należy:
– duży wybór instrumentów, które stanowią bazę dla kontraktów. Mogą to być m.in. indeksy giełdowe, akcje wybranych spółek, surowce (złoto, ropa) czy kursy walut.
– możliwość zarabiania zarówno na wzrostach, jak i na spadkach,
– rynek działa globalnie, a zatem możemy zawierać transakcje7 dni w tygodniu.

Podsumowując, kontrakty CFD, pomimo że są instrumentem dość niszowym mają swoje grono zwolenników. Bez wątpienia nie są natomiast propozycją dla początkujących inwestorów indywidualnych. Sprawdzą się za to jako instrument zabezpieczający np. transakcje handlowe rozliczane w walutach obcych. Posiadając odpowiedni kontrakt CFD, firma jest w stanie uniknąć niekorzystnych skutków zmiany kursu waluty, w której otrzymuje zapłatę bądź kupuje towary lub usługi. Mówimy wówczas o transakcji zabezpieczającej.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *