Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/prasa24h/prasa24h.pl/public_html/wp-config.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/prasa24h/prasa24h.pl/public_html/wp-content/themes/dialy-theme/functions/other.php on line 1858
Parkiet w domu – jakie drewno wybrać? | wiadomości

Parkiet w domu – jakie drewno wybrać?

Parkiet drewniany to uniwersalna podłoga, która może sprawdzić się w każdym pomieszczeniu i to przy dowolnym stylu aranżacji wnętrza. W tych bardziej klasycznych lub vintage parkiet jest nieodłącznym elementem wystroju, w bardziej wymyślnych może stanowić swoiste dzieło sztuki poprzez zastosowanie ciekawych, niekonwencjonalnych wzorów, a we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych nada nieco ciepła chłodnej przestrzeni.

To właśnie przez wykorzystanie naturalnego drewna pośród zgrabnie zaaranżowanych minimalistycznych przestrzeni ludzie pokochali styl skandynawski spopularyzowany przez pewną znaną na całym świecie sieć sklepów meblowych.

Drewniana podłoga w domu – od czego zacząć?

Jednak żeby położyć w domu parkiet nie wystarczy postanowić, że chcemy mieć drewnianą podłogę. Drewno to również panele podłogowe, które mimo wykorzystania tego samego surowca drastycznie różnią się w wyglądzie od parkietu. Jedne i drugie mają swoje zalety i wady. Jeśli nie możesz się zdecydować na rodzaj pokrycia podłogi, warto wybrać się do salonu podłóg, najlepiej takiego, który specjalizuje się w drewnie. Tam będziesz mógł zobaczyć różne aranżacje, parkiety i panele w praktyce. Nie wiesz co zrobić? Odwiedź salon podłóg w Poznaniu – Dębowy Młyn i zdecyduj jaki parkiet położyć w swoim domu. A wybrać trzeba kilka rzeczy: wzór, drewno, a także metodę jego zabezpieczenia. Choć rzeczy te są ze sobą powiązane, to możliwe są różne kombinacje, które dla laików mogą wydawać się wręcz czarną magią.

Parkiet składa się z klepek, które również mogą składać się z różnych elementów. Klepka to jeden element parkietu – zazwyczaj ma kilka do kilkunastu centymetrów szerokości i kilkadziesiąt centymetrów długości. Klepki z drewna krajowego są zazwyczaj mniejsze, mają po trzydzieści centymetrów długości, natomiast te z drewna egzotycznego zazwyczaj występują w wersji pięćdziesięciocentymetrowej i odpowiednio szerszej. Dzięki niewielkim wymiarom klepek można je układać w różne wzory – od popularnej jodełki czy ułożenia prostopadłego lub równoległego, po wymyślne kształty i wzory wykorzystujące różne gatunki drewna w różnych kolorach.

 

 

Jak odpowiednio zadbać o parkiety?

Wybór gatunku klepki powinien być powiązany ze wzorem. Niektóre ułożenia, takie jak na przykład jodełka, minimalizują naturalne skutki zużywania się parkietu i pracy drewna. Warto mieć na uwadze, że każde drewno kurczy się i rozszerza pod wpływem zmian wilgotności i temperatury, a wystawione na długotrwałe działanie wilgoci może się trwale wybrzuszyć lub odkształcić. Im twardsze drewno, tym mniej podatne na działanie wilgoci czy temperatur, jednak nawet najtwardsze drewno, jeśli zalejemy je i zapomnimy wytrzeć kałuży przez dzień lub dwa, nie sprosta temu i zniszczy się.

Pomóc mogą lakiery lub oleje i odpowiednia konserwacja. Wybierając drewno parkietowe zwróćmy uwagę na jego zabezpieczenia przed wilgocią – choć niektóre kładzie się na gotową podłogę, to również deski można nasączać lakierami i olejami, które zwiększą jego trwałość, zabezpieczając je dodatkowo przed działaniem wilgoci.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *