Zadania specjalne – jak urządzić łazienkę w kształcie litery L?

Wyznajesz zasadę „ciasne, ale własne” albo po prostu nie potrzebujesz jeszcze przestronnego, dużego mieszkania? Na małej przestrzeni być może przyjdzie ci się zmierzyć z aranżacją pomieszczeń o niestandardowych kształtach. Przekonaj się jak najlepiej urządzić łazienkę w kształcie litery L.

Urządzenie małej łazienki to nie lada wyzwanie – na pewno przyzna to każdy, kto kiedykolwiek się go podjął. Na ograniczonej przestrzeni trzeba bowiem znaleźć miejsce dla toalety, wanny/prysznica, umywalki, pralki i szafek łazienkowych. Do tego niezbędny jest jeszcze kosz na brudne pranie i wieszak lub sznurek, na którym będzie można rozwiesić to, które jest już czyste. A pomieszczenie nie jest przecież z gumy… Jak więc urządzić łazienkę w kształcie litery L, by znaleźć w niej trochę miejsca dla siebie?

Zimny prysznic

Z tego rozwiązania na pewno nie będą zadowoleni miłośnicy długich, relaksujących kąpieli. W małych łazienkach warto postawić na prysznic, a nie na wannę. Z bardzo przyziemnych i racjonalnych powodów – kabina prysznicowa po prostu zajmuje mniej miejsca. Do tego, jeśli posiadamy łazienkę w kształcie litery L, możemy idealnie wkomponować brodzik w naturalną wnękę pomieszczenia. Co więcej, zaoszczędzimy i na kabinie, i na miejscu, bo ścianą dla prysznica będą po prostu trzy ściany pomieszczenia. Wystarczą do tego szklane drzwiczki i funkcjonalny, wygodny prysznic mamy gotowy!

Czy możemy zrezygnować z drzwiczek od prysznica zostawiając jedynie dyszę na wodę i w ten sposób sprawić, że łazienka będzie wydawać się jeszcze większa i bardzie przestronna? Teoretycznie tak, jeśli odpowiednio obniżymy i wyprofilujemy brodzi, by woda nie dostawała się na zewnątrz i nie zalewała łazienki. Wizualnie będzie to bardzo dobrze wyglądać, gdy w strefie prysznica zamontujemy nieco inne kafelki, niż na podłodze łazienki – np. drobną mozaikę. Czasami jednak nie warto inwestować w taką otwartą konstrukcję. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie ogrzewanie w pomieszczeniu, może być to naprawdę zimny prysznic.

Wśród luster

Znanym trikiem, który optycznie powiększy nawet najmniejsze pomieszczenie, jest zamontowanie w nim luster. W łazience w kształcie litery L możemy zaszaleć i powiesić ogromne lustro na całym krótszym boku litery. Tak by kończyło się w miejscu, w którym zaczyna się wnęka prysznicowa. Być może to propozycja dla osób o skłonnościach nieco narcystycznych, ale ma za sobą twarde, racjonalne przesłanki:

  • jest oszczędne – zamiast dużego lustra powieszonego na płytkach wydajemy tylko na lustro. Na kafelkach oszczędzimy;
  • jest praktyczne – mając tak duże lustro w łazience, możemy pozbyć się lustra np. z korytarza. Dodatkowo, w łazience mogą szykować się dwie osoby i każda z nich będzie miała miejsce przy lustrze;
  • dobrze wygląda i do wszystkiego pasuje – bez względu na to, jak zdecydujemy się urządzić łazienkę, prosta tafla lustra będzie pasowała do każdej przestrzeni. A jeśli w łazience nagle postanowimy zrobić gruntowny remont, tego typu lustra wciąż nie musimy się pozbywać.

Kolory, wzory i wielkości

W małej łazience, gdzie każdy centymetr jest wręcz na wagę złota, nie sprawdzi się nie tylko wanna. Nie zmieszczą się tam żadne meble i urządzenia dużych rozmiarów. Dlatego z dostępnego katalogu postarajmy się wybrać te najmniejsze, by niepotrzebnie nie zajmowały przestrzeni. Zastanówmy się też, czy pralka koniecznie musi być w łazience. Być może rozsądniej będzie przenieść ją do kuchni i zabudować tym samym stylu, co wszystkie meble kuchenne.

Rozstawienie stojaka na pranie wydaje się być kolejną niemożliwą misją? Postaw na nowoczesne gadżety. W sklepach można znaleźć specjalne linki z haczykami, które przyczepia się na równoległych ścianach. Konstrukcja ta nie jest zamontowana na stałe. Linkę wyciąga się z jednego haczyka i montuje w kolejnym, gdy chcemy powiesić pranie. Gdy już wyschnie, linkę chowamy. Na ścianach zostają tylko mało widoczne haczyki.

W małych łazienkach znaczenie ma też sposób ułożenia kafelków, ich tekstura i kolor. Na podłogę doskonałe będą te jasne, duże, błyszczące. Jeśli dodatkowo ułożymy je w karo, przełamiemy prostopadłą linię łazienkowych mebli i optycznie wydłużymy pomieszczenie.

Artykuł powstał przy współpracy z Fortis ® – Przeprowadzki Łódź i usługi transportowe na terenie Łodzi

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.