Stop alergii na roztocze!

Serwis odczulanie.info rozpoczyna jesienną kampanię „Stop alergii na roztocze”. Uczulenie na roztocze kurzu domowego najczęściej ujawnia się lub nasila właśnie na początku sezonu grzewczego. 


Jesienne nasilenie alergii na roztocza kurzu domowego,
które jest alergią całoroczną, spowodowane jest nagłą zmianą warunków w środowisku życia roztoczy, czyli w naszych mieszkaniach. Roztocze najchętniej żyją i rozmnażają się w pomieszczeniach, w których jest ciepło (ponad 20 stopni C) i wilgotno (powyżej 60%).
Ciepło, brak naturalnego wietrzenia – szczelne okna – powoduje, że w powietrzu pojawia się znacznie więcej alergenów niż latem. Głównym źródłem tych alergenów, czyli przyczyną uczuleń są odchody roztoczy.

hausstaubmilbeMiejsca, w których najczęściej występują roztocze, to dywany, zasłony, tapicerowane meble, czy pluszowe zabawki, jednak szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na czystość naszych łóżek: pościeli, poduszek, materaców. Głównym pożywieniem roztoczy jest złuszczony naskórek ludzki i zwierzęcy. Często zbiera się on w niesprzątanej, nie pranej pościeli. Warto więc pościel prać i wietrzyć, zmieniać regularnie poszewki, a co kilka miesięcy także wsady.

Alergia na roztocze to poważna choroba! Alergolodzy ostrzegają, że nieleczona może wpływać na rozwój kolejnych uczuleń, może też być początkiem nieżytu nosa, atopowego zapalenie skóry, czy astmy.

Odczulanie jest jedyną znaną dziś metodą skutecznego leczenia leczenia przyczyn, a nie tylko objawów alergii. Stosując je możemy „wygasić” reakcję alergiczną i trwale zwiększyć tolerancję na alergen. Immunoterapia alergenowa, jest dostępna dla chorych po ukończeniu 5. roku życia. W przypadku odczulania na roztocze kurzu domowego jej skuteczność sięga do 70-80 %. 


Odczulanie podjęzykowe (za pomocą szczepionki w formie kropel lub tabletek podawanej pod język) jest dziś najnowocześniejszą formą odczulania, której skuteczność została potwierdzona wieloletnimi badaniami. Alergolodzy najczęściej stosują je u dzieci (żeby uniknąć nieprzyjemnych, bolesnych zastrzyków), ale świetnie sprawdza się także u osób dorosłych, które nie mają czasu lub możliwości regularnego odwiedzania alergologa, bo np. dużo podróżują. Po ustaleniu ze specjalistą odpowiedniej dawki, krople można przyjmować samodzielnie w domu, czy właśnie w podróży.

Już dziś za pomocą szczepionki w formie wygodnej tabletki leczyć można alergię na pyłek traw. Trwają badania nad rozwojem tej metody, więc niewykluczone, że w przyszłości może ona zastąpić tradycyjne zastrzyki, czy nawet krople podjęzykowe, także w leczeniu alergii na roztocze.

Zgodnie z aktualnymi badaniami (ECAP prof. Bolesław Samoliński 2008) dodatnie testy alergiczne ma 40% społeczeństwa polskiego. 30%  (12 mln) to objawowi alergicy, u których alergia wyraża się nieżytem nosa, astmą lub zmianami skórnymi. Aż 50% (6mln) to osoby uczulone na roztocze kurzu domowego. Roztocze są więc statystycznie w populacji polskiej równie często uczulającym alergenem jak trawy.

Organizowana przez serwis tematyczny www.odczulanie.info kampania  „Stop alergii na roztocze!”, ma na celu uświadomienie Polakom skali problemu oraz możliwości walki z nim. Patronami kampanii są: Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i POChP oraz portal PoradnikZdrowie.pl. Więcej: http://www.odczulanie.info/odczulanie-news/stop-alergii-na-roztocze-kurzu-domowego

PR
LA

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *