LUTNICTWO PODHALAŃSKIE – CIĄGŁOŚĆ TRADYCJI

14 grudnia 2012 – 27 stycznia 2013

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, filia Muzeum Tatrzańskiego

Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

 W PIĄTEK 14 GRUDNIA O GODZ. 18 SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA OTWARCIE WYSTAWY I PROMOCJĘ KSIĄŻKI TOWARZYSZĄCEJ PROJEKTOWI.

Wystawa Lutnictwo Podhalańskie – Ciągłość Tradycji, na którą serdecznie Państwa zapraszamy, to spojrzenie do wnętrza świata lutniczej pracowni – miejsca gdzie powstają instrumenty. Spotkanie ze skrzypcami – tak ważnym elementem lokalnej tradycji a przede wszystkim z ludźmi, którzy je tworzą.

Na skrzypcowej mapie Polski Podhale zajmuje miejsce wyjątkowe. Tu, gdzie muzyka od wieków łączyła się z zamiłowaniem do pracy w drewnie, budowanie instrumentów mogących zaspokoić lokalne potrzeby było czymś oczywistym. Dziś lutnictwo na Podhalu nie jest jedynie etnograficznym wspomnieniem po świecie, który przeminął. Współcześni podhalańscy lutnicy to profesjonaliści, artyści, a nierzadko prawdziwi mistrzowie, których instrumenty są cenione na międzynarodowych konkursach i poszukiwane przez muzyków. Poznawanie tego zjawiska nie ogranicza się do badania historycznych rekwizytów, to przede wszystkim obcowanie z żywą tradycją, zapisaną w ludzkim działaniu i opowieściach: tworzeniu instrumentów, wspomnieniach i perspektywach na przyszłość. Zapraszając na wystawę Lutnictwo Podhalańskie – Ciągłość Tradycji chcemy zaprosić Państwa do spotkania z szerzej nieznanym światem rzemiosła, sztuki, tradycji. Wprowadzić do wnętrza pracowni lutniczej – przybliżyć złożoną drogę powstawania instrumentu, pokazać co kryje się w niewielkim wnętrzu skrzypiec, co zmienia kawałek drewna w cenny instrument. Przekonać że to wciąż żywa tradycja, cenny element kultury Podhala a przede wszystkim niezwykły sposób na życie.

Wernisaż wystawy będzie okazją do prezentacji książki towarzyszącej projektowi. Publikacja „Lutnictwo Podhalański – ciągłość tradycji” to album, katalog, zbiór tekstów wprowadzających w historię lutnictwa pod Tatrami a także próba głębszej antropologicznej refleksji nad tradycją i tożsamością wokół niej budowaną. Zapraszamy.

Wojciech Malawski

Projekt Lutnictwo Podhalańskie – ciągłość tradycji organizowany jest przez:

Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk,

Stowarzyszenie Liber Pro Arte,

Konteksty,

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego.

PR
AF

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *