Jedziesz w góry? Przygotuj się do tego!

Zima to według wielu Polaków najlepszy czas na wizytę w górach. Co prawa od paru lat trudno tu trafić na gruby śnieg umożliwiający zjeżdżanie na nartach, jednak widoki są malownicze. Nic nie sprawia większej radości niż wynajęcie pokoju w góralskiej chatce, nasiąkanie folklorem i piesze wycieczki. Pamiętaj jednak, by odpowiednio się zabezpieczyć, m.in. ubezpieczeniem turystycznym.

Ubezpieczenie turystyczne – podstawa ochrony w górach

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry można traktować z przymrużeniem oka, ale tylko do czasu. Do pierwszej sytuacji, w której Ty lub Twoi bliscy staniecie w obliczu nieprzewidzianej sytuacji. Ktoś złamie nogę podczas wędrówki, będąc wysoko w górach. Ktoś zaginie, a do zmierzchu będzie coraz bliżej. Ktoś straci przytomność z uwagi na zmianę ciśnienia w górach i nie będzie można odzyskać z nim kontaktu. Czy warto ryzykować?

Podstawą odpowiedzialnego podróżowanie po górach jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Powinno obejmować ochroną wszystkie aktywności, jakie chcesz podejmować, np. wspinaczkę, narciarstwo. Warto, by uwzględniało szeroką pomoc medyczną i ratowniczą oraz wsparcie informacyjne i tłumacza, jeśli będziesz poruszać się także po szklakach zagranicznych.

Koniecznie poznaj szczegóły górskiego ubezpieczenia turystycznego: Co powinna zawierać polisa turystyczna na wyjazd w góry?.

Bezpieczny na szlaku z właściwymi butami

Wybierasz się na piesze wędrowanie po górach w zwykłym obuwiu sportowym lub modnych śniegowcach zakupionych w popularnej sieci obuwniczej? To kiepski pomysł. Dobre buty górskie nie mogą być byle jakie, w związku z czym niestety nie są też tanie. Powinny:

– być w pełni odporne na wilgoć i wodę,

– umożliwiać stopie oddychanie,

– cechować się antypoślizgową podeszwą,

– usztywniać kostkę w wysokim stopniu,

– zabezpieczać palce.

Dlaczego odpowiednie buty stanowią tak istotną kwestię? Chociażby dlatego, że na szlaku panuje wysoka wilgoć. Mokre kamienie są bardzo śliskie – wystarczy chwila nieuwagi lub niepewny krok, by zwichnąć kostkę. Długie buty trzymające kostkę zapobiegną podstawowym urazom. Ważny jest także komfort – jeśli masz parę wygodną i oddychającą, po wielogodzinnej wędrówce nie znajdziesz na stopach odparzeń, pęcherzy, zaczerwienień ani wysypek.

Ubezpieczenie turystyczne to nie wszystko

Warto mieć ubezpieczenie turystyczne na wypadek doznania uszczerbku na zdrowiu czy zaginięcia na szlaku jednego z Twoich współtowarzyszy. O wiele lepiej jednak takim sytuacjom zapobiegać. Zanim wyruszyć w góry, upewnij się, że masz w plecaku podstawową apteczkę, latarkę (polecamy czołówkę, gdyż pozostawia wolne ręce) oraz zestaw map okolicy.

Chcesz maszerować szybko lub dopiero zaczynasz przygodę z pokonywaniem tras górskich? Zabierz ze sobą kijki o regulowanej długości – podczas wchodzenia skrócisz je, a podczas schodzenia wydłużysz, by spełniły funkcję.

Pamiętaj też, by dokonywać rozsądnych wyborów. Torebka, choć efektowna i pojemna, nie jest najlepszym pomysłem. Na szlaku spisuje się plecak górski z mnogimi kieszonkami i właściwym oparciem dla kręgosłupa. Całodzienne noszenie ciężaru na plecach przy nieodpowiednio dobranym plecaku może doprowadzić do kontuzji – uniknij tego.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.