Studia informatyczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Studia informatyczne należą obecnie do najbardziej obleganych kierunków. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest postępująca cyfryzacja wielu dziedzin życia oraz atrakcyjność zarobków w branży IT. Po studiach informatycznych przed absolwentem otwierają się szerokie możliwości pracy zawodowej.

Czym jest informatyka?

Informatyka to jedna z dziedzin nauki, która zajmuje się przetwarzaniem informacji, a także zgłębia technologie wytwarzania systemów do ich przetwarzania. Informatyk jest specjalistą, który wyróżnia się wiedzą oraz umiejętnościami wymaganymi przy tworzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji. Do tego niezbędne są mu programy komputerowe oraz urządzenia cyfrowe, którymi powinien potrafić się doskonale posługiwać.

Wyzwania, jakie niesie ze sobą studiowanie Informatyki

Ukończenie studiów informatycznych najczęściej skutkuje uzyskaniem tytułu inżyniera. Dzienne czy zaoczne studiowanie Informatyki – tryb kształcenia nie ma tutaj dużego znaczenia. Edukacja trwa najczęściej 7 semestrów, ale naukę można kontynuować na studiach magisterskich. W toku nauczania studenci zgłębiają zagadnienia z zakresu algebry, elektroniki, baz danych, podstaw programowania, statystyki czy systemów operacyjnych. Studiowanie Informatyki to czasochłonne zajęcie, szczególnie dlatego, że naukę bardzo często należy połączyć z odbyciem praktyk lub pracą zarobkową.

Kto powinien zdecydować się na studia informatyczne?

Studia informatyczne zazwyczaj wybierane są przez osoby, które posiadają wrodzone predyspozycje do tego typu kierunku. Pomimo tego, że wielu rzeczy można się w toku kształcenie nauczyć, to jednak nie każdy kandydat sprawdzi się na studiach inżynierskich i nie każdy ma talent do nauk ścisłych. Edukacja na studiach informatycznych obejmuje poznanie historii programowania i komputerów, kwestie związane z zarządzaniem oraz obsługą różnego rodzaju sprzętów. Studenci Informatyki mają dodatkowo zajęcia z takich przedmiotów, jak fizyka i matematyka. Od kandydatów na studia informatyczne oczekuje się:

 • zdolności logicznego myślenia i wnioskowania,
             
 • dążenia do znajdowania niekonwencjonalnych rozwiązań i zdobywania wiedzy,
             
 • znajomości języków obcych, szczególnie języka angielskiego,
             
 • zdolności analizowania,
             
 • umiejętności pracy w grupie,
             
 • zdolności komunikacyjnych,
             
 • umiejętności organizowania własnej pracy.

Korzyści ze studiowania Informatyki

Za największą zaletę ukończenia tego kierunku studiów uważa się możliwość zdobycia pasjonującej, a zarazem dobrze płatnej pracy. Uzyskane w toku studiów umiejętności pozwalają absolwentowi dopasować się do aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy. Studia informatyczne pozwalają również nabyć doświadczenie, które będzie niejako stanowić wstęp do rozwijania kariery zawodowej. Wybierając uczelnię na studia informatyczne, warto wziąć pod uwagę takie placówki, w których student będzie mógł korzystać z najlepszych rozwiązań w branży IT i z nowoczesnego oprogramowania.

Jaka przyszłość czego absolwenta studiów informatycznych?

Ścieżka kariery uzależniona będzie w dużej mierze od rodzaju wybranej specjalizacji. Aktualnie pożądani są programiści, ale zapotrzebowanie dotyczy również specjalistów od analizy baz danych czy cyberbezpieczeństwa, Studenci, którzy jako specjalizację wybrali zarządzanie bazami danych, mogą pracować zawodowo jako twórcy lub analitycy tychże. Miłośnicy programowania mogą spróbować swoich sił jako back-end lub front-end deweloperzy. Wykonywany zawód będzie determinować także język programowania, jakim posługuje się osoba kończąca ten kierunek. Absolwent Informatyki może pracować również jako grafik komputerowy, realizując się w projektowaniu.

Studia informatyczne Warszawa – skorzystaj z oferty Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, WSEiZ proponuje studia zaoczne na kierunku Informatyka w Warszawie, które przygotowują absolwentów do pracy w zawodzie. Studiowanie informatyki w Warszawie odbywa się pod okiem najlepszych wykładowców, którzy gwarantują najwyższą jakość kształcenia. Słuchacze studiów niestacjonarnych na kierunku Informatyka mogą wybrać jedną z dwóch dostępnych specjalizacji – Programowanie aplikacji lub Grafikę komputerową. Absolwent zaocznej Informatyki w Warszawie jest świetnie przygotowany do pracy w firmach z branży IT, agencjach reklamowych, wydawnictwach oraz do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *