Jak uczyć się chemii, by się jej nauczyć?

Jednym uczniom nauka chemii przychodzi z dużą łatwością kiedy dla innych jest obowiązkiem, któremu muszą poświęcić zdecydowanie więcej czasu. Wszystko jest kwestią indywidualnych predyspozycji ucznia, choć wiele zależy także od nastawienia do niej oraz technik, jakimi się posługujemy. Zwłaszcza jeśli rzecz tyczy się takiego przedmiotu, jak chemia, który nie należy do najprostszych jakiech uczymy się w szkole. Ponadto jest to przedmiot obowiązkowy już od poziomu szkoły podstawowej. Zakres materiału jaki jest przerabiany przez uczniów w dużym stopniu może się różnić, w zależności od placówki, etapu nauki, na którym jest uczeń oraz bezpośredniego profilu klasy. Jeżeli uczeń wybierze profil ścisły, więszkość jego nauki będzie stanowiła fizyka, matematyka i wspomniana wcześniej chemia. Sprawdź podane niżej porady jak możesz uczyć się sprawniej!

Potraktuj naukę jak zabawę

Nie od dziś wiadomo, że koncentracja, ciekawość i zabawa to najwięksi sprzymierzeńcy nauki. Dlatego zamiast zmuszać się do niej, możemy uczyć się i powtarzać z mniejszym wysiłkiem, a zdecydowanie lepszym skutkiem. Wszystko dlatego, że nasz mózg jest zbudowany w ten sposób, iż zapamiętuje rzeczy intrygujące, wzbudzające emocje, nudne zaś natychmiast zapomina. Ciekawość u młodych ludzi powoduje, że jeśli z przyjemnością siadają do nauki, osiągają lepsze wyniki w nauce.

Między innymi z tego powodu warto łączyć naukę z tym, jak młodzi ludzie najczęściej spędzają czas: korzystając z internetu i aplikacji mobilnych, które mogą być dużym ułatwieniem. Ponieważ uczniowie chętniej szukają informacji w sieci niż w książkach, to paradoksalnie – właśnie aplikacje mogą okazać się świetnymi pomocami naukowymi w zdobywaniu wiedzy – także z chemii. Dostęp do internetu, tabletów i smartfonów jest obecnie czymś naturalnym. Błędem byłoby pomijanie tych nośników w procesie nauczania! Wybierając aplikację do nauki chemii, zwróćmy jednak uwagę na to, czy kursy obejmują cały materiał, jaki powinniśmy przyswoić przed egzaminami maturalnymi, i czy aplikacja jest na bieżąco aktualizowana (to znaczy dostosowywana do często zmieniającej się podstawy programowej).

Ucz się z… przymrużeniem oka

To, że technologie zmieniły nie tylko nasz styl życia, jest faktem. Mało tego: wpłynęły także na sposoby nauki. Stare metody nauczania powoli odchodzą do do lamusa. Powoli także rodzice kładą mniejszy nacisk i nie wywierają presji na dzieci i młodzież bądź co bądź obciążone ilością materiału, jaki muszą przyswoić. Nauka chemii, jak sami wiemy, nie jest zaś sprawą dla wszystkich oczywistą i prostą. Z tego powodu dobrze jest, gdy zaczynamy nauką traktować z pewnego rodzaju nonszalancją. Podchodząc do niej jak gdyby od niechcenia, jesteśmy w stanie przyswoić więcej materiałów. Dlaczego? Ponieważ nie czujemy nad sobą przysłowiowego “bicza” i nie walczymy z wiatrakami o coraz lepsze oceny. Przecież liczy się zdobyta wiedza! Dostępne w sieci materiały, mobilne aplikacje tylko temu sprzyjają, dzięki czemu możemy uczyć się w każdym momencie, i każdym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *