Neuralgia. Jak żyć?

Tylko w Stanach Zjednoczonych mniej niż 1 procent populacji cierpi na neuralgię nerwu trójdzielnego, ale pacjenci z neuralgią nerwu trójdzielnego stanowią około 14 procent wszystkich pacjentów z bólem neuropatycznym. Jednak niektórzy eksperci uważają, że te szacunki mogą być niskie, ponieważ wiele przypadków neuralgii nerwu trójdzielnego jest błędnie diagnozowanych jako ból zębów lub inne dolegliwości bólowe. Większość przypadków neuralgii nerwu trójdzielnego występuje u kobiet zwykle w średnim lub późnym wieku średnim, chociaż wiadomo, że TN dotyka mężczyzn i dzieci.

Nerw trójdzielny jest głównym nerwem twarzy z trzema gałęziami, które rozciągają się do oczu, szczęki i ust. Kiedy początkowo rozwija się neuralgia nerwu trójdzielnego, zwykle występuje ból w gałęzi nerwu szczękowego, która unerwia nos, wargę górną i zęby górne lub gałęzi nerwu żuchwowego, która unerwia dolną wargę, dolny policzek i szczękę. Neuralgia nerwu trójdzielnego może wystąpić po obu stronach twarzy, ale częściej dotyczy tylko prawej strony twarzy.

Czy wiesz, czym jest neuralgia?

Bardziej popularnym terminem są „nerwobóle”, jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo mogą być one bolesne i uciążliwe dla osoby dotkniętej tą przypadłością. W rzeczywistości neuralgia często wiąże się z ogromnym bólem i cierpieniem. Utrudnia codzienne funkcjonowanie i sprawia, że nawet najprostsze czynności mogą być dla kogoś wyzwaniem. Katarzyna Buć dzieli się swoim doświadczeniem walki z neuralgią w swojej książce „Neuralgia. Jak żyć”. 

Wersja e-book do kupienia na stronie Coczytamy.pl

Neuralgia nerwu trójdzielnego występuje, gdy nerw trójdzielny jest uszkodzony. Istnieją dwa rodzaje neuralgii nerwu trójdzielnego: klasyczna i objawowa. Klasyczna neuralgia nerwu trójdzielnego jest bardziej powszechna i pozornie nie ma przyczyny, podczas gdy objawowa neuralgia nerwu trójdzielnego może wynikać z innych schorzeń, takich jak rak, tętniak, zapalenie opon mózgowych, stwardnienie rozsiane lub borelioza.

Chociaż klasyczna neuralgia nerwu trójdzielnego nie ma widocznego wyzwalacza, większość ekspertów uważa, że ​​stan ten można przypisać uciskowi naczynia krwionośnego na nerw trójdzielny. To przedłużające się ciśnienie pozbawia nerw ochronnej osłonki mielinowej. Po pozbawieniu tej izolacji nerw trójdzielny może wystrzelić w odpowiedzi na prawie każde odczucie. Jednak wiele osób doświadcza neuralgii nerwu trójdzielnego bez żadnych oznak ucisku nerwu przez naczynia krwionośne.

Neuralgia nerwu trójdzielnego charakteryzuje się epizodami intensywnego bólu, które mogą trwać do dwóch godzin. Mogą występować dłuższe okresy, w których nie występują ataki, ale stan ten może się z czasem pogarszać, dlatego zaleca się kontynuowanie leczenia. Z biegiem czasu te okresy bez bólu mogą się skrócić i stać się rzadsze.

Choroby ciała są nieodzownie związane z chorobami ducha. Kiedy choruje ciało choruje również umysł i odwrotnie – to reakcja wymienna. Aby poradzić sobie z chorobą albo zminimalizować jej skutki, ważne jest, aby zadbać o swoją psychikę. Pozytywne myślenie i płynąca z wewnątrz siła ducha potrafi zdziałać cuda. O tym właśnie jest książka Katarzyny Buć „Neuralgia. Jak żyć”.

http://zaburzeniaemocjonalne.pl/neuralgia-nerwu-trojdzielnego/

Autorka jest z wykształcenia magistrem psychologii o specjalności psychologia zdrowia i psychoterapia, która choruje na tytułową neuralgię. Jest to bolesna przypadłość związana z uszkodzeniem nerwu. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak bardzo neuralgia może utrudniać codzienne funkcjonowanie chorego i wykonywanie podstawowych czynności, takich jak np. umycie się czy zjedzenie obiadu. Jej skutki widać zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, bo neuralgia – jak każda bolesna choroba – może czynić spustoszenie również w naszej psychice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *