Waluty – czym są, jak działają, czy są od siebie zależne?

Używamy jej właściwie na co dzień, bardzo często mówimy, nawiązując choćby do tematyki inflacji czy kursów. Waluty, bo to o nich mowa, są obecne w naszym życiu na co dzień. Czym właściwie są, jak działają waluty, jakie występują między nimi zależności?

Co to jest waluta?

Mianem waluty określa się jednostkę monetarną lub, po prostu – pieniądz, który obowiązuje na terenie danego państwa. Samo określenie „waluta” ma szczególnie duże znaczenie w kontekście międzynarodowym, kiedy to porównuje się m.in. kursy walut. Jest ona wykorzystywana do dokonywania rozliczeń za zakup towarów bądź usług – waluta jest swego rodzaju miernikiem wartości (np. wynagrodzenia) oraz środkiem płatniczym.

Co do zasady, w większości krajów świata występuje system, w którym można wskazać jedną walutę „główną” (np. PLN, EUR, USD itd.) oraz tzw. jednostki mniejsze, nazywane również zdawkowymi (analogicznie: grosze, eurocenty, centy), które zazwyczaj stanowią jedną setną waluty podstawowej. W niektórych systemach walutowych jednostki zdawkowe przyjmują inne wartości – przykładowo, w Mauretanii jest to jedna piąta, a w Wietnamie – jedna dziesiąta. Wyjątkiem jeśli chodzi o ilość walut jest Kuba, na której istnieją dwie waluty: peso kubański CUP oraz peso wymienialny CUC.

Można wskazać na dwa rodzaje walut: krajową (czyli tą, która występuje w naszym państwie) oraz zagraniczną (ta z kolei oznacza walutę, której używa się poza granicami naszego kraju). Warto przy tym pamiętać, że w porządkach prawnych większości krajów zastrzeżona jest konieczność przejawiania szacunku dla środka płatniczego wykorzystywanego w państwie. Bardzo skrajnym przykładem w tym zakresie jest Tajlandia, gdzie na banknotach znajduje się podobizna króla. W tym kraju za… przypadkowe nadepnięcie na upuszczony banknot można trafić nawet do więzienia!

Waluty przybierają różne formy, choć banknoty zazwyczaj prezentują się identycznie: mają kształt prostokąta o mniejszym lub większym rozmiarze. Monety najczęściej są okrągłe, a niektóre z nich mają także dziurkę po środku. Zdecydowanie rzadziej można spotkać monety o innych kształtach. Pewnym wyjątkiem i swego rodzaju ciekawostką jest moneta o wartości… miliona dolarów australijskich. Powstała ona, aby potwierdzić wysoki status mennicy znajdującej się w Perth. Mierzy ona „zaledwie” 12 cm grubości i 80 cm średnicy, a jej waga to – bagatela – tona. Ten „drobniaczek” powstawał przez półtora roku!

Jak działają waluty?

Waluty umożliwiają opłacanie usług lub zakupów towarów i mogą być deponowane na kontach bankowych. W chwili obecnej w większości krajów świata, środków pieniężnych można używać w formie tradycyjnej (banknotów i monet) lub poprzez płatności kartą.

Aby jednostka monetarna wykorzystywana w określonym kraju mogła być nazwana walutą, musi być wymienialna na inne waluty – zagraniczne. Do określania wartości konkretnego środka płatniczego względem innych walut wykorzystuje się kursy walut. Pełnią one różnorakie funkcje, od informacyjnej (czyli pozwalającej pozyskać wiedzę w zakresie tego, ile musimy zapłacić za daną walutę), poprzez amortyzującą, cenotwórczą i wiele innych.

Kurs walut pozwala określić, ile przyjdzie nam zapłacić za niezbędną nam ilość środków pieniężnych w walucie obcego kraju. Aby ułatwić sobie obliczenia, można w tym celu skorzystać z narzędzia jakim jest kalkulator walut. Jeśli zaś chcemy wybrać się do mniej popularnej destynacji zagranicznej – możemy napotkać pewne trudności w znalezieniu odpowiedniej ilości waluty obcej. W takiej sytuacji dobrym pomysłem może okazać się wymiana złotówek na dolary amerykańskie. W niektórych państwach można nimi płacić bez wymieniania, jeśli tylko posiadamy dolary wyprodukowane po 2013 roku.

Kalkulatory walut – jak działają?

Kalkulator walut pomoże w obliczeniu, ile środków możemy uzyskać, zamieniając np. 100, 200 czy 1000 zł. Dodatkowo, dzięki przeliczeniu waluty za pomocą kalkulatora, można zdecydowanie łatwiej określić, ile mniej więcej środków potrzebujemy zabrać ze sobą choćby na zagraniczny wyjazd. Aktualny kalkulator walut: https://kursy-walut.info.pl/kalkulator-walut/

Może się wydawać, że znalezione w sieci przykładowe ceny posiłków w danym kraju są naprawdę przystępne – dopóki nie przeliczymy ich na złotówki za pomocą kalkulatora. Zasada działania tego rodzaju narzędzi jest bardzo prosta: wystarczy wybrać walutę, którą mamy i tę, na którą chcemy ją zamienić, a następnie podać wartość liczbową środka, który posiadamy. Wykorzystując aktualne kursy, kalkulator walut w krótkiej chwili przeliczy środki, pokazując ile pieniędzy uzyskamy, zamieniając walutę krajową.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *