Związki całkowicie partnerskie… finansowo

79% kobiet posiada konto w banku, 58% – produkty oszczędnościowe. Do tego ponad 32% pań posiada karty kredytowe i tyle samo spłaca zaciągnięty kredyt gotówkowy. Dla porównania wśród mężczyzn procentowe wyniki są… prawie identyczne. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet, firma Aspiro wraz z Instytutem Badawczym ARC Rynek i Opinia przeprowadziła badanie*, którego celem było poznanie specyfiki zachowań finansowych kobiet oraz odpowiedź na pytanie kto tak naprawdę zarządza domowym budżetem.

Parytet, kwota, równouprawnienie i partnerstwo. Te słowa nie schodzą ani z ust polityków, ani z pierwszych stron gazet. Tymczasem – mimo stale podgrzewanej atmosfery i trwającej debaty publicznej – z badania przeprowadzonego na zlecenie Aspiro wynika, że Polacy wyjątkowo zgodnie i wspólnie zarządzają gospodarstwem domowymi i finansami. Aż 75% respondentów wyznało, że środki na prowadzenie domu i bieżące wydatki wrzuca do „wspólnej kasy”. Jedynie 19% badanych pozostających w związkach prowadzi wraz z partnerem odrębne finanse. Do tego aż 83% osób stwierdziło, że większość decyzji zakupowych również podejmuje razem z partnerem a jedynie 17% – ważne wydatki planuje we własnym zakresie.

Bieżące wydatki w gospodarstwie domowym

Zdecydowana większość – ponad 2/3 spytanych w badaniu Polaków potwierdziło, że wspólnie z partnerem inicjują rozmowy o finansach w tym: o wyborze konta osobistego, karty kredytowej czy zaciąganiu długoterminowych zobowiązań.

Także w kwestii oszczędzania osoby pozostające w związkach i prowadzące gospodarstwo domowe aż w 63% robią to wspólnie. Jedynie co piąty ankietowany oszczędza we własnym zakresie a co dziesiąty wskazał, że jego partner bądź partnerka odkładają pieniądze na przyszłe wydatki indywidualnie.

Wyraźną niezależność i indywidualne podejście zauważyć można w kwestii posiadanego konta. Aż 60% pytanych przez ARC Rynek i Opinia potwierdziło, że ma własne konto w banku – niezależne od konta partnera. Jedynie 22% ankietowanych wskazało, że współdzieli bieżący rachunek bankowy z drugą połową i jest to jej bądź jego jedyne konto.

Analizując wyniki pod kątem sposobów zabezpieczania przyszłości – 57% wszystkich respondentów przyznało, że swoją emeryturę zabezpiecza jedynie poprzez regulowanie obowiązkowych składek w ZUS i OFE (I i II filar). Jednak gdy dane rozdzielimy na kobiety i mężczyzn dowiadujemy się, że kobiety częściej ograniczają się tylko do wspomnianych wyżej obligatoryjnych rozwiązań (61% pań i 54% mężczyzn), a mężczyźni chętniej sięgają po dodatkowe programy mające zapewnić dostatnią przyszłość.

Zabezpieczanie przyszłości finansowej

Jak wynika z przeprowadzonych na przełomie lutego i marca bieżącego roku badań, Polacy przede wszystkim cenią sobie partnerstwo i wspólne zarządzanie domowym budżetem. Choć finansowa niezależność kobiet i mężczyzn umacnia się z każdym rokiem – największą wartością jest wspólne dzielenie się zarówno bieżącymi zobowiązaniami, planowanie wydatków, oszczędzanie, jak i planowanie emerytalnej przyszłości. Niezależnie czy w związku małżeńskim, nieformalnym czy partnerskim…

* Informacja nt. badania
Badanie przeprowadzone w dniach 26.02-5.03.2013 .Badanie OMNIBUS to ogólnopolskie badanie sondażowe realizowane na łącznej próbie internautów N=1000, metoda wywiadów kwestionariuszowych CAWI
1. Próba ma charakter losowy, struktura próby zapewnia reprezentatywność dla populacji powyżej 50 tysięcy w wieku 18 – 65 lat. W grupie tej z Internetu korzysta 80%2. Próba została dobrana z panelu internetowego epanel.pl, należącego do ARC Rynek i Opinia.

Informacje o firmie:

Aspiro jest firmą doradztwa finansowego oferującą szeroką gamę produktów i usług finansowych, w tym produkty kredytowe, inwestycyjne oraz ubezpieczeniowe. Aspiro powstała w 2009 roku i należy do jednej z największych grup finansowych w Polsce – Grupy BRE Bank SA. Spółka dysponuje wysoko rozwiniętą siecią sprzedaży, którą tworzy blisko 900 doradców pracujących w 130 punktach na terenie całego kraju.

W ofercie Aspiro znajdują się produkty i usługi finansowe renomowanych instytucji finansowych, w tym m.in. ALIOR Bank, Bank Pocztowy, Benefia, BGŻ, BNP Paribas, BOŚ, BRE Leasing, BRE Ubezpieczenia, BZ WBK, Credit Agricole, Citi Handlowy, Deutsche Bank PBC, Euro Bank, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING, mBank, Meritum Bank, Millennium, MultiBank, Nordea, Bank Pekao, PKO BP, Raiffeisen Bank, Wealth Solutions.

Informacje na temat Aspiro, partnerów oraz oferty można znaleźć na stronie: www.aspiro.pl

1 Computer Assisted Web Interviews

2 Na podstawie wyników badania Sponsoring Monitor 2011, N=1200

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *