Ranking FIFA – czym jest, jak działa i kto w nim uczestniczy?

Ranking FIFA jest to zestawienie, które porównuje możliwości reprezentacyjne piłkarzy z całego świata. Ranking jest aktualizowany co miesiąc i chociaż mówi się, że w piłce nożnej liczby nie są aż tak istotne, jednak w tym przypadku pozycja w rankingu stanowi o opinii na temat jakości zespołu z danego kraju.
Ranking publikowany jest raz w miesiącu, ale wyjątkiem są takie miesiące, jak styczeń oraz lipiec. Ostateczny termin, do którego zaliczane są mecze, zawsze kończy się w środę dnia poprzedniego.

Czym jest ranking FIFA i jaką pełni rolę?

Ranking FIFA to zestawienie pozycji poszczególnych państw w zakresie reprezentacji narodowych w piłce nożnej na całym świecie.
Rolą rankingu jest pozycjonowanie poszczególnych reprezentacji oraz porównywanie ich między sobą. W praktycznym zastosowaniu mamy tutaj do czynienia przede wszystkim z oceną możliwości poszczególnych reprezentacji, ponieważ im wyższa pozycja w rankingu, tym spotkania i mecze takich zespołów są bardziej atrakcyjne dla kibiców. Sam ranking wpływa również na ocenę jakości gry zespołu i poszczególnych piłkarzy, a także na liczbę sponsorów oraz wysokość zarobków zawodników.
Warto tutaj dodać, że ranking FIFA nie jest pierwszym sposobem liczenia efektywności gry poszczególnych zespołów. Już wcześniej istniał inny ranking, jednak nie okazał się on efektywny, dlatego też w 2018 roku wprowadzono ranking FIFA, wraz z nowym systemem liczenia punktów, który, zdaniem ekspertów, jest znacznie bardziej rzetelny i wiarygodny. Dokładne zasady i aktualny ranking: https://rankingi-sportowe.pl/ranking-fifa/

Kto uczestniczy w rankingu FIFA?

Obecnie w rankingu FIFA zestawionych jest 210 różnych z całego świata.
Jeśli chodzi o liderów to zdecydowanie pierwszeństwo w nowo opracowanym rankingu przypadło w udziale reprezentacji Niemiec, która została mistrzem świata w 1990 roku. Kolejnym liderem była Brazylia – po wygraniu Mistrzostw Świata w 1994 roku, a potem Włochy. Co jednak ciekawe, utrzymały się na na pozycji lidera zaledwie przez jeden miesiąc, by stracić ją na rzecz Niemiec.

W późniejszym okresie Niemcy oddali palmę pierwszeństwa Brazylii i to właśnie ten kraj przez długi czas – bo aż przez 7 lat – był zdecydowanym liderem rankingu FIFA. Następnie palma pierwszeństwa przypadła w udziale innego państwu z Europy – Francji, która okazała się najlepsza jako zespół na Mistrzostwach Świata w 1998 roku oraz Mistrzostwach Europy 2000.
W dalszej kolejności palma pierwszeństwa powędrowała do Brazylii oraz Włoch, a przez krótki czas pierwszeństwo należało się też Argentynie, aby potem ponownie powrócić do Włoch, Hiszpanii i Brazylii.

Od 2009 roku na pierwszym miejscu reprezentacji FIFA mieliśmy przede wszystkim kraje europejskie, takie jak Hiszpania. To jednak nie trwało długo, ponieważ później palma pierwszeństwa została przekazana Brazylii. Kraje te jeszcze wielokrotnie „wymieniały się” na pozycji lidera, a obecnie – czyli od października 2018 roku – liderem rankingu FIFA jest Belgia. Co ciekawe, przez krótki moment – to znaczy od września 2018 roku do października tego samego roku – na pozycji lidera były aż dwie drużyny – Francja oraz Belgia. Było to pierwsze tego typu wydarzenie jeśli chodzi o ranking FIFA.

Ranking FIFA Polska

Reprezentacja Polski, podobnie jak innych krajów, cały czas jest oceniana za jakość gry i zdobyte gole i znajduje się w rankingu FIFA.
Co jednak ciekawe, dość niecodzienna sytuacja miała miejsce w 2007 roku, kiedy nasz kraj obiegła informacja, że nasza drużyna narodowa uzyskała wysokie miejsce w rankingu FIFA. Początkowy entuzjazm został, jednak szybko ostudzony, ponieważ okazało się, że w trakcie obliczania punktów pominięto zespoły, które grają najlepiej, na czym skorzystały słabsze drużyny. W praktyce po prostu takie kraje jak np. Polska rozgrywały często więcej meczów, dlatego „nazbierały” więcej punktów i przesunęły się w rankingu FIFA na lepsze miejsce. Jednak nie miało to związku z jakością naszej gry.

Obecnie w rankingu FIFA polska drużyna zajmuje 19. miejsce, co jest efektem m.in. awansu do eliminacji Euro 2020. W przyszłości, jeśli będziemy odnosić kolejne zwycięstwa, to możliwe jest uzyskanie lepszego miejsca.
W przypadku rankingu FIFA pozycja, jaką osiąga dana reprezentacja, zależy nie tylko od wygranych meczów, ale też od ilości zdobytych bramek. Przekłada się to również na propozycje zawodowe dla piłkarzy, ponieważ ich dobra gra sprawia, że stają się atrakcyjni dla zespołów cenionych na świecie i mają możliwość rozwoju na arenie międzynarodowej.

Według rankingu FIFA najwyższy poziom gry w piłkę nożną należy do zespołów z Europy, a następnie Ameryki Południowej i Afryki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *