BiznesFinanse i ekonomiaPokaz slajdówPolecamyPolecane wiadomościPracaPrawoSklepySpołeczeństwo

Obowiązki przedsiębiorcy – jakie składki i podatki czekają na firmy?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej, zwłaszcza pierwszej, to spory krok w życiu każdego człowieka, który się na niego zdecyduje. Praca na etacie daje przecież pewien komfort, którego w jednoosobowej działalności gospodarczej może brakować, a ponadto zdejmuje z pracownika część odpowiedzialności – choćby tę dotyczącą prawidłowego odprowadzania podatków i składek. Jako świeżo upieczony przedsiębiorca lub przedsiębiorczyni musisz dowiedzieć się, jak prowadzić firmę, pilnować wszystkich formalności i dotrzymywać terminów. Ma to szczególne znaczenie w kontekście podatków.

Krok pierwszy: sprawdź i wybierz formę opodatkowania

W Polsce jednoosobowa działalność gospodarcza może być opodatkowana na cztery sposoby: na zasadach ogólnych (to domyślna i najpopularniejsza wśród drobnych przedsiębiorców forma), podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową.

Pamiętaj, że nawet jeżeli wybierzesz formę opodatkowania, która po jakimś czasie okaże się niezbyt korzystna dla Twojego biznesu, raz w roku możesz bez konsekwencji przejść na inną.

Krok drugi: pamiętaj o ZUS

Składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych odkładać musi zdecydowana większość przedsiębiorców – to właśnie ZUS ma nam zapewnić w przyszłości emerytury. Początkujący przedsiębiorcy nie płacą ZUS-u przez pół roku, by przez kolejne dwa lata korzystać ze stawki preferencyjnej. Dopiero łącznie po 30 miesiącach działalności wysokość ZUS-u zaczyna korelować z osiąganymi dochodami, by – po przekroczeniu konkretnego progu – zatrzymać się na kwocie 1547,49 zł miesięcznie (stan na rok 2021).

Składki na ZUS płacimy do 10. dnia każdego miesiąca – jeżeli jednak przewidujesz problemy ze spłatą zobowiązania na czas, możesz wnioskować o odroczenie płatności składek ZUS. Więcej o tym, jak odroczyć płatność za ZUS możesz dowiedzieć się z tekstu https://pragmago.pl/porada/odroczenie-platnosci-skladek-zus/

Krok trzeci: podatek dochodowy

W zależności od wyboru, jakiego dokonasz w pierwszym kroku, Twój podatek dochodowy może wyglądać różnie. Korzystając z zasad ogólnych, zapłacisz 117% podatku PIT, o ile nie przekroczysz kwoty dochodów w wysokości 85 528 zł w skali roku. Jeśli tak się stanie, każda zarobiona złotówka powyżej tej kwoty zostanie opodatkowana 32-procentowym podatkiem dochodowym.

Jeśli spodziewasz się dużych zarobków, wybierz podatek liniowy, dzięki któremu niezależnie od tego, ile pieniędzy zarobi Twoja firma, zawsze odprowadzisz 19% podatku.

Inaczej sprawa wygląda w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych – tutaj nie ma znaczenia, jakie są koszty uzyskania przychodu w Twojej firmie – liczy się tylko przychód. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które nie generują kosztów lub ich koszty są nieregularne. Wysokość stawki podatkowej dla ryczałtu zależy od rodzaju prowadzonej działalności.

Karta podatkowa to forma opodatkowania, w której podatnik płaci stałą kwotę podatku co miesiąc – także jeżeli nic nie zarobił. Oznacza to jednak, że w przypadku, gdy zarobi naprawdę dużą kwotę, większość zarobionych pieniędzy zostanie w jego kieszeni.

Podatek dochodowy płacimy do 20. dnia każdego miesiąca.

Krok czwarty: podatek VAT

To jeden z nielicznych w Polsce podatków opcjonalnych – możesz nie zgłaszać się jako czynny płatnik VAT, utracisz jednak wtedy prawo do odliczania VAT-u z towarów kupionych na firmę.

Bycie VAT-owcem może się również okazać atrakcyjne dla Twoich przyszłych kontrahentów – współpraca z Tobą bardziej im się opłaci, ponieważ będą mogli odliczyć VAT z wystawionej przez Ciebie faktury od swojego podatku.

Wysokość podatku VAT jest bardzo dynamiczna i – jeżeli nie znasz się dobrze na podatkach – jej obliczenie może sprawić sporo kłopotu. Właśnie dlatego warto rozważyć zatrudnienie księgowych – szczególnie na początku drogi przedsiębiorcy.

Podatek VAT płacimy do 25. dnia każdego miesiąca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *