GospodarkaInnePolecane wiadomościPolityka - wiadomościPublikacje wydawniczeSpołeczeństwoŚwiat

Lewica w życiu politycznym III RP – najważniejsze informacje

Współczesna polska polityka z pewnością nie byłaby tak interesująca bez lewicy. To właśnie dzięki SLD oraz innym partiom lewicowym życie polityczno-społeczne w Polsce nabrało kolorytu.

Lata dziewięćdziesiąte, czyli rozkwit lewicy. Rządy SLD

Działalność Lewicy w życiu politycznym oraz parlamentarnym III Rzeczypospolitej rozpoczęła się na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Partia SLD – Sojusz Lewicy Demokratycznej – została utworzona oficjalnie dopiero w 1997 roku, aczkolwiek już od kilku lat funkcjonowała koalicja SLD zrzeszająca wokół siebie kilkanaście organizacji o poglądach lewicowych oraz socjalistycznych (np. PPS, OPZZ czy Demokratyczna Unia Kobiet).

Przełomowym wydarzeniem w historii Lewicy we współczesnej Polsce była wygrana w wyborach parlamentarnych, która umożliwiła stworzenie koalicji rządowej wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym. Centrolewicowy rząd SLD-PSL trwał w latach 1993-1997. Mimo sukcesu wyborczego, był to trudny czas dla sił lewicowych, a w trakcie sprawowania władzy dochodziło do licznych zmian personalnych (także na stanowisku Prezesa Rady Ministrów). Jeśli chodzi o SLD, to do czołowych polityków tamtych czasów należeli m.in. Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, Włodzimierz Cimoszewicz oraz Leszek Miller.

Pomimo trudności to właśnie za rządów SLD-PSL doszło do przygotowania Konstytucji III RP, która została uchwalona w dniu 2 kwietnia 1997 roku. Wtedy też rozpoczęto starania o akcesję do Unii Europejskiej. Do przegranej w wyborach 1997 roku doprowadziła m.in. tragiczna w skutkach powódź tysiąclecia. Lewica powróciła do władzy w 2001 roku (rządy trwały do roku 2005). W czasie tej kadencji Polska przystąpiła do Unii Europejskiej (2004).

Okres po 2015 roku

W 2015 roku partia SLD nie przekroczyła 8-procentowego progu wyborczego dla koalicji w wyborach parlamentarnych. Okres 2015-2019 nie pozostał jednak zmarnowany – to wtedy przygotowano podwaliny pod zjednoczenie z innymi partiami lewicowymi, czyli Wiosną Roberta Biedronia oraz Razem Adriana Zandberga. Działania te odniosły skutek, a Zjednoczona Lewica dostała się w 2019 roku, uzyskując 12,56% poparcia (49. mandatów w Sejmie RP). W 2021 roku doszło do połączenia dwóch części składowych Zjednoczonej Lewicy, czyli SLD oraz Wiosny Roberta Biedronia – nowo powstały podmiot uzyskał nazwę Nowa Lewica.

Nowa Lewica – najważniejsze postulaty

Nowa Lewica jest obecnie, obok m.in. Koalicji Obywatelskiej, jedną z kilku partii opozycyjnych w polskim Sejmie. Program Nowej Lewicy obejmuje takie postulaty dotyczące życia gospodarczego oraz społecznego, jak między innymi:

  • równouprawnienie kobiet na rynku pracy,
  • zwiększenie wydatków na służbę zdrowia,
  • rozbudowana polityka mieszkaniowa,
  • ochrona środowiska naturalnego i walka z globalnym ociepleniem,
  • likwidacja nierówności społecznych,
  • wprowadzenie instytucji związków partnerskich oraz prawa do adopcji dla par homoseksualnych

oraz wiele innych.

Ugrupowania tworzące Nową Lewicę wspierały m.in. inicjatywę Strajk Kobiet sprzeciwiającą się ograniczeniu prawa do aborcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *