Polecane wiadomościPolityka - wiadomościŚwiatWydarzenia

Kiedy Joe Biden w Polsce? W lutym 2023.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że we wtorek i środę (20 – 21 luty 2023) odwiedzi Polskę prezydent USA Joe Biden. Podczas wizyty spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz weźmie udział w Nadzwyczajnym Szczycie Dziewiątki Bukaresztańskiej NATO.

Początkowo Biały Dom zapowiadał, że amerykański prezydent przyjedzie do Polski w poniedziałek wieczorem. Jednak Kancelaria Prezydenta RP poinformowała później w komunikacie, że prezydent Biden złoży wizytę w naszym kraju w dniach 21-22 lutego (wtorek-środa).

Biden wygłosi przemówienie w Polsce.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński poinformował, że prezydent Biden wygłosi przemówienie do narodu polskiego we wtorek po południu w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego.

Prezydent USA Joe Biden ma w tym tygodniu ( 21-22 lutego) złożyć historyczną wizytę w Polsce, która obejmie spotkanie z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, a także udział w środowym szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Podczas wizyty Biden i Duda mają omówić dalsze wsparcie dla Ukrainy oraz inne ważne dla obu stron kwestie. Ponadto Biden dołączy do szczytu Dziewiątki w Bukareszcie w celu omówienia dodatkowych środków bezpieczeństwa dla regionu. Ta wizyta na wysokim szczeblu z pewnością będzie miała trwałe implikacje dla Polski i jej sąsiadów.

Czy Wołodymyr Zełenski przyjedzie do Warszawy na spotkanie z Joe Bidenem?

Podczas wizyty w Londynie prezydent Andrzej Duda został zapytany, czy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie również obecny w Warszawie podczas wizyty prezydenta USA w Polsce w przyszłym tygodniu.

– Jego najważniejszym miejscem jest Ukraina, Kijów. Prezydent w aktywny sposób uczestniczy w obronie kraju – powiedział. Jak przypomniał, Zełenski w ostatnim czasie odbył cały szereg spotkań i wizyt m.in. w USA, Wielkiej Brytanii czy Francji.

Jeżeli będzie taka potrzeba – przybędzie, ale po pierwsze jest to przede wszystkim jego decyzja, a po drugie jeżeli ze względów obiektywnych związanych z obroną Ukrainy będzie to możliwe – dodał.

Warto jednak pamiętać „poprzednia wizyta Joe Bidena i inne ważne wizyty często były doprecyzowywane kilka godzin wcześniej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *