Czy Polska dostarczy Ukrainie czołgi Leopard 2?

Ukraina potrzebuje dodatkowego uzbrojenia, takiego jak czołgi Leopard 2, aby odzyskać utracone terytoria. Tego typu uzbrojeniem dysponuje kilka państw członkowskich NATO w tym właśnie Polska. Media poinformowały o możliwości dostarczenia przez Polskę Ukrainie czołgów Leopard 2.

„Wall Street Journal” poinformował w piątek (06 stycznia 2023), że polski rząd rozważa prośbę Ukrainy o wysłanie jej czołgów Leopard 2 – poinformował Sławomir Dębski, szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM). Uważa, że dostarczenie zachodnich czołgów to tylko kwestia czasu.

Oprócz polskiego dyplomaty informację miał potwierdzić także urzędnik z Czech. „Oni naprawdę rozważają oddanie czegokolwiek, byle tylko pomóc Ukrainie” – powiedział rozmówca dziennika, który był zaangażowany w wysyłkę broni na Ukrainę.

Według Wall Street Journal Polska posiada ponad 240 niemieckich czołgów Leopard 2 w różnych wersjach, które są znacznie lepiej opancerzone i chronione przed pociskami przeciwpancernymi niż pojazdy przekazane przez USA, Niemcy czy Francję. Jak powiedział szef PISM Sławomir Dębski, Polska planuje się ich wszystkich pozbyć, ale tempo ich przekazywania zależy od tego, w jakim tempie do Polski trafią czołgi zakupione z Korei Południowej i USA.

– To nie jest kwestia „czy”, tylko „kiedy” – powiedział Dębski.

W czwartek (04.01.2023) po raz pierwszy Niemcy i Stany Zjednoczone zadeklarowały, że będą dostarczać Ukrainie wozy piechoty Mardery i Bradleye. Niewątpliwie poprawi to siłę ukraińskich wojsk lądowych. Po miesiącach odmów Niemcy ogłosiły decyzję o przekazaniu pojazdów. Wcześniej zablokowali też dostawę czołgów Leopard 2A4 na Ukrainę z Hiszpanii.

W czwartek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder zapytany o możliwość wysłania czołgów Abrams na Ukrainę stwierdził, że USA „pozostawia wszystkie opcje na stole, zarówno w perspektywie krótko-, średnio-, jak i długoterminowej”.

Poziom polskiego poparcia dla Ukrainy rośnie, jak widać. To wsparcie i pomoc nie powinny jednak osłabiać sił NATO, dlatego należy realistycznie ocenić, co jest możliwe. Nie da się ukryć, że przy wsparciu Stanów Zjednoczonych wzrośnie nasz potencjał militarny (obronny) i naszych sojuszników, co daje możliwości udzielania takiego wsparcia w postaci przekazania czołgów Leopard 2.

Stany Zjednoczone i NATO mają długoterminowy strategiczny interes w regionie, który wykracza poza Ukrainę, Rosję, a nawet Europę. To, co dzieje się dziś na Ukrainie, ma strategiczne implikacje dla takich krajów jak Polska, Rumunia, Bułgaria czy Turcja.

Jakim czołgiem jest Leopard 2?

Jest to jeden z najnowocześniejszych czołgów na świecie i znacznie wzmocniłby zdolności obronne Ukrainy.

Leopard 2, czołg trzeciej generacji wyprodukowany w Niemczech, wszedł do służby w 1979 roku, zastępując Leoparda 1 jako główny czołg niemieckich sił zbrojnych. Obecnie jest to jeden z najbardziej zaawansowanych i najwydajniejszych czołgów na świecie, który służył w wielu siłach zbrojnych na całym świecie. Leopard 2 jest znany ze swojej doskonałej ochrony, mobilności i siły ognia, co czyni go groźnym przeciwnikiem na polu bitwy.

Jego głównym uzbrojeniem jest działo gładkolufowe kal. 120 mm, a napędzany jest podwójnym silnikiem V-12. Leopard 2 był testowany w różnych scenariuszach bojowych.

Wszystkie wersje czołgu posiadają cyfrowy system kierowania ogniem, dalmierze laserowe, pełną stabilizację działa, dodatkowy karabin maszynowy oraz zaawansowany system noktowizyjny. Co więcej, Leopardy 2 mogą strzelać do wroga w ruchu.

Leopardy 2 to bardzo udany i sprawdzony w boju projekt, który znacznie wzmocniłby siły pancerne Ukrainy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *