Jak zorganizować domowe studio fotograficzne?

Jeśli jesteś prawdziwym pasjonatem fotografii i zamierzasz związać z nią swoją przyszłość, to powinieneś pomyśleć także o stworzeniu własnego fotograficznego studia w swoim własnym domu. Dzięki temu będziesz mógł wykonać profesjonalną sesję zdjęciową, w domowych warunkach.

Od czego zacząć organizowanie domowego studia fotograficznego?

Oczywiście w pierwszej kolejności musimy skompletować odpowiednie akcesoria i sprzęt fotograficzny. Na początku powinniśmy zorganizować wyposażenie niewymagające dużego nakładu finansowego, aby spokojnie poćwiczyć i nabrać doświadczenia.

Wielu profesjonalnych fotografów uważa, że wcale nie potrzeba wielu sprzętów, aby zorganizować prowizoryczne studio w domu. Niektórzy wręcz twierdzą, że na samym początku wystarczy tylko aparat i statyw. Z całą pewnością najpierw musisz wygospodarować odpowiednią przestrzeń do tego celu. Jest to pierwszy krok do zorganizowania własnego fotograficznego studia. Naturalnie musisz zadać sobie nieco trudu i bez względu, czy jest to niezagospodarowany kąt w pokoju, czy też osobne pomieszczenie, musisz je odpowiednio odświeżyć i przygotować. Takie szczególne miejsce powinno zajmować powierzchnię ok 10 m2.

Zaczynając swoją fotograficzną przygodę, nie powinieneś inwestować w drogie sprzęty, tylko stopniowo doposażać swoje studio w bardziej profesjonalne akcesoria.

Co będzie potrzebne do wyposażenia własnego, domowego studia fotograficznego?

Oto kilka niezbędnych przedmiotów niezbędnych do zorganizowania własnego mini studia fotograficznego:

 

  • W swoim mini studiu fotograficznym będziesz potrzebować takiego aparatu, który można podłączyć do zewnętrznej lampy błyskowej. Profesjonalni fotografowie zazwyczaj korzystają z lampy reporterskiej.
  • Statyw, to jeden z najważniejszych, oczywiście zaraz po aparacie, sprzętów. Po prostu nie istnieje fotografia studyjna bez porządnego statywu. Dzieje się tak, ponieważ w tym sposobie fotografowanie bardzo często korzysta się z dłuższego czasu naświetlania, który wymaga właściwego ustabilizowania aparatu. Poza tym do samodzielnego zrobienia zdjęć studyjnych zwykle korzystamy z samowyzwalacza lub wężyka spustowego.
  • Kolejną istotną sprawą jest stworzenie właściwego tła. W tym celu możesz skorzystać ze zwykłej białej ściany, lub też zawiesić na niej płócienny, lub papierowy ekran. Niektórzy wykorzystują także jako tło, malarskie blejtramy lub też ozdobne kartony, które dostępne są właściwie w każdym sklepie papierniczym. Aby stworzyć interesujące tło do swoich fotografii, możesz również zakupić papiery o różnych fakturach i kolorach. Oczywiście możesz rozwiesić także gładką tkaninę, w szczególności, jeśli zamierzasz uchwycić na zdjęciu całą sylwetkę.Natomiast, jeżeli chcesz fotografować nieco mniejsze przedmioty, to doskonałym rozwiązaniem będzie zakupienie bezcieniowy namiotu do robienia zdjęć, który można zamówić w bardzo dobrych cenach, na internetowych portalach aukcyjnych. W ten sam sposób możesz także zaopatrzyć się w bardziej profesjonalne, duże tło o rozmiarze np. 1,6m x 5m.
  • Następną ważną kwestią jest przygotowanie odpowiedniego oświetlenia. W fotografii światło odgrywa kluczową rolę. Dlatego też powinieneś zakupić dwie lampy halogenowe lub wykorzystać lampy, których używasz w domu.
    W tym celu musisz do każdej z nich wkręcić żarówki o takiej samej mocy. Na potrzeby doświetlenia domowego studia, możesz także zaopatrzyć się w specjalne żarówki z gwintem E27, które mają nieco większą moc, niż żarówki żarowe albo zakupić lampy fotograficzne z pilotami, przeznaczone właśnie do fotografii studyjnej. Przed robieniem zdjęć zawsze należy ustawić w swoim aparacie odpowiedni balans bieli, adekwatny do otaczających warunków i tła.
    Poza tym wyposażając swoje studio, warto także zadbać o blendę, która skutecznie odbija światło. Do tego celu możesz wykorzystać nawet kawałek styropianu z jednej strony pomalowany na czarno. Wówczas będzie spełniał on także funkcję odcinania światła, oprócz samego rozświetlania. Oczywiście możesz także zakupić profesjonalną blendę na aukcji internetowej.

 

Jeśli więc udało Ci się zrobić ciekawą sesję we własnym, domowym studio, to warto, jak najszybciej wywołać zdjęcia w najbliższym fotolabie, aby móc w pełni docenić niepowtarzalny urok papierowych fotografii.

Polecamy!

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *