Lampy UV – do czego mogą służyć?

Światło ultrafioletowe jest ciekawym tematem, w który naprawdę warto jest się zagłębić. Nazywane fachowo światło UV ma szerokie zastosowanie w przemyśle, urodzie oraz innych dziedzinach naszego życia. Warto jest wiedzieć, gdzie możemy spotkać lampy emitujące właśnie takie światło i jak wykorzystać je na naszą korzyść.

    1. Jak działa promieniowanie UV i lampa UV?

Promieniowanie ultrafioletowe, jak każde inne występujące w naturze, jest określane na podstawie długości fali. Mieści się ono w zakresie od 100 nanometrów do 400 nanometrów i dzieli się na grupy A, B oraz C w zależności od fali. Każda grupa działa inaczej na nasze ciało – grupa A prowadzi do zmiany pigmentacji skóry oraz, w skrajnych przypadkach, do zmian nowotworowych. To właśnie UV-A jest jedną z głównych przyczyn powstawania czerniaka, czyli raka skóry. Grupa B odpowiada za opaleniznę, ale również i za oparzenia. Grupa C zaś jest pochłaniana przez warstwę ozonową Ziemi i nie dociera na powierzchnię naszej planety.

Promieniowanie UV wcale nie nagrzewa naszego ciała, jednak ma na nie spory wpływ. Nic więc dziwnego, że są stosowane na przykład w solariach. Dobre użycie lampy UV może przynieść w takich ośrodkach pozytywne skutki, jeżeli chcemy szybko i bezpiecznie osiągnąć satysfakcjonującą nas opaleniznę. Należy pamiętać, że lampę i żarówki tego typu mają funkcje specjalne – to świetne rozwiązanie gdy chcemy przygotować wodę. Dzięki lampie UV skuteczność dezynfekcji jest na najwyższym poziomie.

    1. Użyteczne zastosowania lampy UV do wody

UV ma wiele naprawdę ważnych zastosowań w przemyśle, szczególności, jeżeli chodzi o uzdatnianie cieczy. Lampy UV do wody pomagają zadbać o jak najmniejszą ilość szkodliwych drobnoustrojów i bakterii. Dezynfekcja wody jest kluczową kwestią szczególnie w miejscach, gdzie woda z kranu jest używana często jako woda pitna, a więc w większych miastach. Nie dziwi więc fakt, że w większości oczyszczalni ścieków stosuje się współcześnie urządzenia takie jak sterylizator UV do dezynfekcji wody.

Lampy UV mogą być jednak stosowane do dezynfekcji nie tylko wody. UV skutecznie radzi sobie z wirusami i bakteriami, dlatego są nieodłączną częścią miejsc, w których absolutnie wymaga jest całkowita sterylność, na przykład na salach operacyjnych. Uważa się również, że lampy powinny być stosowane do ogólnej dezynfekcji w czasach pandemii koronawirusa. Jest on bowiem nieodporny na światło ultrafioletowe. Niszczenie tymi promieniami jest więc naprawdę skuteczne.

Choć w większych dawkach promienniki UV mogą być dla nas dość szkodliwe, tak w kontrolowanych warunkach emitujące takie światło mogą być dla nas niezwykle użyteczne. Nie warto jednak wystawiać się na jego działanie na zbyt długi czas, nawet jeżeli jesteśmy pewni jego źródła.

    1. Już teraz stosuj narzędzia do dezynfekcji wody pitnej!

Jak działają? Lampy UV do wody to narzędzia do zdrowego przepływu wody, która nadaje się później do użytkowania. Są w stanie prawidłowo dezynfekować wody gruntowe czy znajdujące się np. w basenie. Zresztą, parametry wody basenowej powinny być wolne od środków chemicznych, a jednocześnie bakterii – do tego właśnie przydadzą się lampy bakteriobójcze. Pamiętaj, że lampy UV do wody to skuteczne narzędzia, które nie zmieniają zapachu wody. Montaż lampy UV nie jest bardzo skomplikowany, a proces usuwania bakterii odbywa się w prosty i automatyczny sposób.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii, lampa bakteriobójcza bezawaryjnie posłuży przez długi czas i pomoże przy procesie uzdatniania wody. Stosuje się je np. gdy wykryjemy bakterie grupy coli (escherichia coli). Skuteczność instalacji oświetleniowej sprawdzi się w domach jednorodzinnych, przemyśle spożywczym (urządzenia nie zmieniają smaku wody). Lampa UV to zdrowy przepływ wody, brak zanieczyszczeń mechanicznych i bezinwazyjny układ zasilający. Działanie lampy bakteriobójczej docenią również osoby, które mają w wodzie zanieczyszczenia mechaniczne, wysoki stopień twardości, a do wykorzystania muszą mieć odpowiednie parametry wody np. do własnego ujęcia ze studni.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *