DomEdukacjaInneSklepyZakupy

Wszystko, co musisz wiedzieć o lampach bakteriobójczych UV – poradnik eksploatacji

Lampa bakteriobójcza UV to kluczowe wyposażenie w celu utrzymania wysokiej jakości wody w naszych domach i miejscach pracy. Aby maksymalnie wykorzystać jej możliwości, warto zrozumieć jak prawidłowo z niej korzystać i dbać o jej utrzymanie.

Gdzie używamy lamp UV do uzdatniania wody?

Emitowane przez lampy UV promieniowanie UV-C skutecznie eliminuje bakterie, grzyby i wirusy, które mogą znaleźć się w naszej wodzie. Są one nieocenione zarówno w użyciu domowym, jak i przemysłowym, szczególnie w laboratoriach, szpitalach oraz firmach farmaceutycznych i spożywczych.

Jak prawidłowo korzystać z lampy UV?

Pierwszym krokiem po zakupie lampy UV, zanim zaczniemy z niej korzystać, powinna być kontrola jakości wody. Woda powinna być wolna od osadów, które mogą wpływać na skuteczność dezynfekcji. W niektórych przypadkach konieczne może być usunięcie żelaza, wapnia, magnezu lub manganu, co można osiągnąć poprzez użycie systemów uzdatniania wody.

Najważniejsze, jednak, jest usunięcie wszelkich stałych zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić lampę UV lub zaburzyć jej działanie. Aby to zrealizować, warto zainstalować filtry wstępne o wysokiej jakości, na przykład Cintropur NW25 wyposażone w wkłady filtracyjne o gęstej siatce.

Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas pracy z lampą UV – nie należy patrzeć bezpośrednio na światło i nie dotykać żarnika UV, jako że promieniowanie UV-C może być szkodliwe dla skóry i oczu. Dlatego zaleca się umieszczenie lampy UV w specjalnej osłonie.

Lampa UV powinna być zawsze podłączona do prądu, z wyjątkiem okresów, gdy nie planujemy korzystać z wody przez kilka dni bądź dłużej. Pamiętaj, jednak, że częste włączanie i wyłączanie lampy UV skróci jej żywotność o ok. 20 godzin!

lampa TMA D6 w sklepie niezawodni.net.pl

 

Jak długo działa lampa UV?

Żarnik w lampie UV ma ograniczony czas pracy. Po około 9000 godzinach użytkowania, zazwyczaj konieczna jest jego wymiana. To przekłada się na około rok używania. Jednak nie musisz się martwić – wiele nowych modeli lamp UV wyposażonych jest w sensor, który informuje o konieczności wymiany żarnika. W naszym sklepie oferowane są tylko renomowane produkty od producentów takich jak VIQUA i TMA.

Jak wymienić żarnik w lampie UV?

Proces corocznej wymiany żarników UV jest podobny dla większości urządzeń bakteriobójczych i można go podzielić na następujące etapy:

  1. Odłączenie od prądu
  2. Oczekiwanie na wystudzenie lampy UV
  3. Poluzować nakrętkę dławicy
  4. Wyjąć pokrywkę z żarnikiem UV z rury osłonowej
  5. Usunąć uchwyt z zacisków żarnika UV
  6. Wyjąć zużyty żarnik UV z rury osłonowej
  7. Wstawić nowy żarnik UV
  8. Wykonywać czynności w kolejności odwrotnej do tej powyżej opisanej

Jak zadbać o osłonę żarnika lampy UV?

W niektórych przypadkach może być konieczne czyszczenie lub wymiana osłony żarnika UV. Działania te można przeprowadzić zgodnie z następującymi krokami:

  1. Odłączanie od prądu
  2. Zamknąć dopływ wody
  3. Opróżnić komorę lampy UV
  4. Pozostawić lampę UV do schłodzenia
  5. Wyjąć żarnik z lampy
  6. Odkręcić mufę
  7. Zdemontować z osłony podkładkę i uszczelkę
  8. Wyjąć rurę osłonową z obudowy lampy UV
  9. Wymienić uszczelkę oraz rurę osłonową
  10. Zainstalować zabezpieczenie w pokrywie lampy UV
  11. Umieścić z powrotem rurę osłonową w obudowie, nałożyć nową uszczelkę i podkładkę
  12. Uszczelnić cały układ przy pomocy mufy
  13. Otworzyć zawory i sprawdzić, czy układ pracuje poprawnie pod ciśnieniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *