Ciekawe miejsca w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Jura Krakowsko-Częstochowska to wspaniałe miejsce dla osób chcących spędzić aktywnie wolny czas, zobaczyć mnóstwo ciekawych zabytków.

Mnogość i różnorodność atrakcji sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, warto przyjechać zarówno samemu, jak i z partnerem czy nawet całą rodziną. W regionie tym nie można się nudzić, miłośnicy wspinaczek skałkowych i wycieczek rowerowych będą zachwyceni. Na zwiedzenie czekają tajemnicze groty, budynki o pięknej architekturze, doliny z malowniczymi widokami i wiele więcej.

Co warto zobaczyć, będąc na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej?

Na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajdują się pozostałości po zamku w Ogrodzieńcu, który dawniej był okazałą budowlą o wysokich walorach dekoracyjnych. Obecnie można podziwiać tylko ruiny, ale one nadal robią spore wrażenie, duże zaciekawienie wzbudza przede wszystkim sala tortur. Można też podziwiać eksponaty znajdujące się w muzeum, wystawę. Najwięcej atrakcji jest w sezonie letnim, przykładem będzie zwiedzanie w nocy, organizowane są także wieczory duchów i turnieje rycerskie, zjazdy tyrolką. Kolejnym ciekawym miejscem jest pustynia Błędowska, która powstała w wyniku działalności człowieka. Piękno natury można podziwiać w Ojcowskim Parku Narodowym, w którym znajdują się rozmaite gatunki roślin i zwierząt. Warto odwiedzić Jaskinię Łokietka i Jaskinię Ciemną. Do atrakcji zalicza się również zamek w Pieskowej Skale i zamek w Ojcowie, Muzeum Regionalne PTTK, pustelnię błogosławionej Salomei w Grodzisku. Na terenie parku znajduje się słynna Maczuga Herkulesa, na szczycie której jest żelazny krzyż, który stanowi znak jej zdobycia.

Inne ciekawe miejsce warte odwiedzenia

Olsztyn jurajski również ma do zaoferowania wiele atrakcji. Największą są ruiny zamku, które widać już z daleka. Turyści już czekają na to, aby móc w końcu zwiedzić odkryty w zamku system jaskiniowy. Warto przyjechać w sierpniu w dniu odpustu, bo każdego roku odbywa się w turniej rycerski. Nagrodą jest szabla Starosty Olsztyńskiego. Podczas zwiedzania trzeba od czasu do czasu zrobić sobie przerwę, warto na chwilę odpocząć, zjeść coś smacznego. Restauracja w Olsztynie ma do zaoferowania wiele regionalnych przysmaków i wykwintnych dań, więc niemalże grzechem byłoby nieskosztowanie ich. Jest to świetna okazja do spróbowania czegoś nowego. Z olsztyńskich atrakcji polecić można także Mały Giewont Jurajski, Izbę Twórczą rzeźbiarza Jana Wiewióra, rezerwat Sokole Oko, zabytkowy spichlerz, siedmiometrową rzeźbę Anioła Stróża. Świetnym miejscem na odpoczynek lub piknik będzie jezioro krasowe w Kusiętach. Można liczyć na ciszę, spokój, mnóstwo roślinności dookoła.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *