Codzienna pielęgnacja dziąseł. Przed jakimi chorobami może nas uchroni?

Odpowiednio prowadzona higiena jamy ustnej pomaga dbać nie tylko o zęby i piękny uśmiech, ale także o zdrowie dziąseł. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie na nie czyhają. Dlatego warto poznać najpowszechniejsze ich schorzenia i choroby oraz sposób, w jaki możemy codziennie pielęgnować i wspierać higienę jamy ustnej.

Dolegliwości dotykające dziąseł występują u osób w różnym wieku, mogą pojawić się zarówno u dzieci, jak i starszych osób. Sposobem na przeciwdziałanie im jest z pewnością poprawnie prowadzona higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Warto zatem sprawdzić, przed jakimi chorobami może nas to uchroni:

Zapalenie dziąseł

Ten rodzaj schorzenia cechują takie symptomy jak: krwawienie dziąseł (pojawiające się samoistnie lub podczas szczotkowania), nieświeży oddech, obrzęk i zaczerwienienie, a także może wystąpić osuwanie się dziąseł od zębów, zwane recesją dziąseł. W tym wypadku odsłaniają się szyjki zębowe, co powoduje ich nadwrażliwość. W zapaleniu dziąseł występuje również ból zębów podczas jedzenia lub szczotkowania. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowo prowadzona higiena jamy ustnej oraz szereg chorób, np. cukrzyca, czy nadciśnienie. W przypadku zapalenia dziąseł istotne jest podjęcie szybkich działań.

Warto sięgnąć wtedy po produkty, które pomogą łagodzić podrażnienia dziąseł, np. pastę ELGYDIUM CLINIC PerioBlock Pro w cięższych przypadłościach oraz ELGYDIUM na podrażnione dziąsła. Produkty te wzmacniają osłabione dziąsła i przyczyniają się do zachowania ich zdrowia poprzez ograniczenie tworzenia się płytki nazębnej. Pomaga w zmniejszeniu objawów stanu zapalnego dziąseł, tzn. zaczerwienienie, sporadyczne krwawienie, wrażliwość.

Czytaj – czym są porady?

Próchnica

Jest procesem demineralizacji zęba prowadzącym do rozpadu jego struktury. Przyczyną pojawienia się próchnicy jest nieprawidłowe szczotkowanie lub zaniechanie mycia zębów, a także zła dieta oraz niewłaściwy odczyn śliny. Objawy takiego stanu to przede wszystkim dyskomfort podczas pożywania słodkich i kwaśnych posiłków, tkliwość w czasie szczotkowania, przebarwienie, ubytki. Aby zapobiec pojawieniu się próchnicy, należy postawić na profilaktykę, tzn. wyposażyć się w pastę do zębów zawierającą stężenie fluoru dopasowane do wieku oraz stopnia próchnicy.

Warto włączyć do codziennej higieny jamy ustnej przeciwpróchnicową pastę do zębów ELGYDIUM. Produkt ten ma w swoim składzie fluorek organiczny, który wchłania się w szkliwo 5 szybciej niż fluorek mineralny.

Halitoza

Poprawnie kojarzona z nieświeżym oddechem, znajduje swoją przyczynę głównie w niewłaściwej diecie, składającej się z dużej ilości czosnku, cebuli oraz przypraw. Nie bez znaczenia są tu także używki, takie, jak papierosy oraz alkohol. W tym przypadku, chcąc zażegnać problem, należy wyeliminować z naszego menu wspomniane wcześniej produkty spożywcze oraz używki.

Warto również włączyć do codziennej higieny jamy ustnej odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej np. Eludril CARE Anti-plaque, którego miętowy smak odświeża oddech.

Ból dziąseł

Do czynników powodujących to schorzenie, należą niewłaściwa technika mycia zębów oraz ropień zęba. Aby poradzić sobie z dolegliwością warto poćwiczyć oraz wprowadzić poprawną technikę szczotkowania zębów, a w przypadku wystąpienia ropnia skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

Nadwrażliwość zębów

Nieodpowiednia dieta może być przyczyną wielu chorób związanych z uzębieniem oraz dziąsłami. Ten czynnik jest również jedną z głównych przyczyn kwasowej erozji szkliwa. W początkowej fazie charakteryzuje ją występowanie nadwrażliwości w czasie jedzenia ciepłych posiłków oraz picia ciepłych napojów. Wraz z postępowaniem tej choroby, zęby matowieją lub żółknieją, ich powierzchnia staje się szorstka i pofałdowana. Zaradzić temu można przede wszystkim zmieniając swoje nawyki żywieniowe, jednocześnie dbając o eliminację nadmiaru kwasów. Warto również pomyśleć o zastosowaniu pasty do zębów np. Elgydium Sensitive.

Afty

Pojawiają się w jamie ustnej na skutek podrażnienia tzw. struktur miękkich w czasie zabiegu stomatologicznego, źle dopasowanej protezy, czy podczas nieprawidłowego szczotkowania zębów. Problem z tymi małymi, czerwonymi plamkami jest dość powszechny.

Pomocniczo można stosować Elugel, żel stomatologiczny wspomagający higienę jamy ustnej, który tworzy barierę mechaniczną, chroniącą błonę śluzową.

Grzybica

Sygnalizującym objawem jest w tym wypadku żywoczerwony odcień dziąseł, a także pieczenie i poczucie suchości w ustach. Przyczyną takiego stanu jest niekontrowane namnażanie się grzybów w jamie ustnej, a także nieodpowiednio dopasowana proteza, stresujący tryb życia, palenie papierosów, brak witamin lub osłabiona odporność.

Aby uniknąć wymienionych powyżej chorób i innych schorzeń związanych z dziąsłami, należy sumienne dbać o higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać stomatologa.

________________

Pierre Fabre Oral Care

Firma powstała w 1960 r., jest jednym z czołowych przedsiębiorstw na rynku produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Pierre Fabre Oral Care zawiera portfolio znanych marek, takich jak ELUDRIL, ELGYDIUM CLINIC i ELGYDIUM, ELUGEL, PANSORAL.

Dystrybutor:

Pierre Fabre Medicament Polska sp. z o.o.,

ul. Belwederska 20/22, 00-762 Warszawa

tel.: 22 559 63 00, fax: 22 559 63 59

e-mail: office@pierre-fabre.pl

PFM/56/2021

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.