Na drodze do pięknego i zdrowego uśmiechu

Obecnie nie musimy do końca życia zmagać się z wadą zgryzu, niezależnie od tego czy pojawiła się w dzieciństwie lub doszło do jej powstania w wieku dorosłym. W odzyskaniu pięknego i zdrowego uzębienia pomoże nam ortodonta. Wiele osób kojarzy leczenie ortodontyczne z odrutowanymi zębami, dolegliwościami bólowymi, trudnościami podczas jedzenia i mówienia. Powstało wiele mitów na temat ortodoncji, przez co niektórzy wręcz boją się zakładania aparatu. Warto wiedzieć, że te nowoczesne mogą być ruchome, zdejmowane w każdej chwili, wręcz niewidoczne. Ortodonta dobierze odpowiednią metodę leczenia, zgodnie z potrzebami i preferencjami pacjenta, mając oczywiście na uwadze również jego możliwości finansowe.

Jak pozbyć się wady zgryzu?

Wady zgryzu są problemem i to niezależnie od wieku, a aparat stały może stanowić jedyną szansę na pozbycie się ich i cieszenie nieskazitelnym uśmiechem. Leczenie ortodontyczne jest wymagające, ale niekoniecznie pełne wyrzeczeń i dyskomfortu. Pomimo tego, że trwa zwykle dwa lata i wiąże się z regularnymi wizytami kontrolnymi, życie pacjenta nie musi być niekomfortowe. Kluczowe będzie dobranie odpowiedniej metody leczenia i ścisłe stosowanie się do zaleceń ortodonty. Wszystko zaczyna się od diagnostyki i ustalenia planu leczenia. Zanim dojdzie do założenia aparatu na zęby może minąć sporo czasu. Podczas wizyt w gabinecie ortodonta wraz z pacjentem ustalają plan leczenia, trzeba też odpowiednio przygotować zęby. Kategorycznie nie wolno zakładać aparatu w przypadku jakichkolwiek problemów z uzębieniem. Zęby muszą zostać najpierw wyleczone, w jamie ustnej nie może toczyć się aktywny proces zapalny.

Trzeba przeprowadzić wywiad lekarski, wypytać o wszystko pacjenta, zrobić badania, wykonać odpowiednie zdjęcia radiologiczne i cefalometryczne. Czasami potrzebna jest też tomografia komputerowa łuków zębowych itd. Następnym krokiem będzie pobranie wycisków zębów, co posłuży do wykonania modeli gipsowych. Na ich podstawie ortodonta będzie mógł zaplanować szczegółowe leczenie. Aparat stały mocuje się na dokładnie oczyszczone zęby, nie może znajdować się na ich powierzchni osad ani kamień. Zakłada się go stosunkowo szybko, zajmuje to mniej więcej godzinę. Niektórzy pacjenci decydują się tylko na pojedynczy aparat bo nie każdy łuk zębowy objęty jest wadą zgryzu. Otrzymują oni porady dotyczące prawidłowego użytkowania aparatu, ortodonta udziela informacji odnośnie higieny jamy ustnej i optymalnego sposobu odżywania się.

Mając już założony aparat stały na zęby, nie wystarczy przeczekać kolejnych kilkunastu miesięcy, aż do jego zdjęcia. Nic bardziej mylnego. Co kilka tygodni pacjent musi zgłosić się do ortodonty na wizytę kontrolną. Najczęściej mają one miejsce co 4-6 tygodni, są niezbędne do aktywacji elementów znajdujących się na aparacie, aby można było mówić o jakichkolwiek efektach leczenia. Niekiedy niezbędne okazuje się być wykonanie dodatkowych modeli ortodontycznych i zdjęć. Cały proces leczenia zajmuje zwykle dwa lata, ale to ortodonta ustala termin jego zakończenia. Po zdjęciu aparatu należy zęby dobrze oczyścić, po czym pacjent dostaje aparat retencyjny, służący utrzymaniu osiągniętych efektów leczenia.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *