DomGospodarkaOgrodnictwoPokaz slajdówPolecamyPolecane wiadomościŚwiat technologiiTechnikaWiadomości budowlane

Jak działa pompa ciepła

 
Działanie pomp ciepła oparte jest na zjawisku parowania i skraplania czynnika chłodniczego. Dla ludzi temperatura powietrza zewnętrznego -15 oC to bardzo zimno. Dla czynnika chłodniczego, który może odparowywać nawet przy -50 oC – to jeszcze mnóstwo energii z której możemy skorzystać! Powietrze zewnętrzne jest dzięki wentylatorowi przetłaczane przez parownik, gdzie oddając energię (ciepło) – ogrzewa czynnik chłodniczy i zamienia go w parę. Para trafia do sprężarki, następuje proces sprężania gazu, powodując wzrost jego ciśnienia i temperatury. Następnie pary czynnika chłodniczego o wysokiej temperaturze i ciśnieniu trafiają do skraplacza. W wymienniku płytowym następuje schłodzenie par czynnika i jego skroplenie. Ciepło odbiera woda i ogrzana trafia do domowej instalacji centralnego ogrzewania. Aby ciecz powstałą w skraplaczu ponownie odparować w parowniku, należy obniżyć jej ciśnienie, odbywa się to w zaworze rozprężnym. W rzeczywistości pompa ciepła to nowoczesne urządzenie sterowane mikroprocesorem, ale zasada – jak działa pompa ciepła, jest niezmienna od lat – jest to „pompowanie” ciepła pozyskanego z otoczenia do celów grzewczych.
 

Wydajność pomp ciepła

Wydajność pomp ciepła w rozumieniu sprawności charakteryzuje współczynnik COP. Jest on wielkością bezwymiarową i oznacza, ile kWh energii grzewczej wytworzyła pompa ciepła zużywając 1 kWh energii elektrycznej. Np. pompa ciepła Calla Verde M9 Heiztechnik ma COP (A7W35)=5,86. Oznacza to, że gdy temperatura zewnętrzna wynosi 7 oC a temperatura zasilania instalacji 35 oC – z 1kWh energii elektrycznej uzyskuje się 5,86 kWh energii grzewczej. Wydajność pomp ciepła dla tych warunków możemy określić jako bardzo dobrą.

Gaz czy pompa ciepła

Pojawia się też pytanie gaz, czy pompa ciepła? Odpowiedź jest oczywista – pompa ciepła, ponieważ jest to urządzenie pracujące bardziej ekologiczne oraz tańsze w eksploatacji od kotłów gazowych. Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy wymagające w nowych budynkach odpowiedniej izolacji oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, w wielu przypadkach wykonanie instalacji grzewczej przy wykorzystaniu pompy ciepła okazuje się tańsze od inwestycji w kotłownię z kotłem na gaz, kominem i całym przyłączem gazowym. Nowe korzystne warunki dla zastosowania pomp ciepła stworzyła fotowoltaika. Połączenie systemu fotowoltaiki z pompą ciepła pozwala ogrzewać dom i wytwarzać ciepłą wodę minimalnym kosztem, jednocześnie maksymalnie redukuje szkodliwe oddziaływanie na środowisko.

Polecamy – Czynniki chłodnicze: Klucz do nowoczesnej technologii i ochrony środowiska.

Ile kosztuje pompa ciepła powietrze – woda

Katalogowa cena urządzenia jest bardzo różna i uzależniona jest głównie od jakości urządzenia i kompletacji. Patrząc na cenę – musimy uwzględnić:

a. kompletację urządzenia -co zawiera jednostka zewnętrzna i wewnętrzna

b. typ zastosowanej sprężarki i jak pracuje. Czy jest to nowoczesna sprężarka inwerterowa czy bez modulacji mocy typu ON/OFF

c. na jakim czynniku chłodniczym pracuje, czy jest on ekologiczny

d. jakie ma parametry pracy, głównie COP, SCOP i głośność oraz najważniejsze czy badanie wykonała akredytowana jednostka i czy jest dostępne świadectwo badań.

Przeanalizowanie tych zasadniczych wartości oraz często bezpośredni kontakt ze specjalistyczną firmą zapewni fachowe doradztwo, montaż i uruchomienie. Tak przeprowadzona analiza pomaga ocenić pompę ciepła i zadać pytanie, ile kosztuje pompa ciepła. Odpowiedź pompa ciepła kosztuje od dwudziestu do ponad pięćdziesiąt tysięcy złotych brutto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *