Liczy się ciepło. I zaoszczędzone pieniądze.

Energia elektryczna jest tańsza niż kilka lat temu i w przypadku ogrzewania stanowi poważną alternatywę dla paliwa gazowego czy stałego. Jeśli dodać do tego ogrzewanie tylko tych miejsc, w których ciepło rzeczywiście jest potrzebne, oraz znacznie mniejszą ilość energii potrzebną do uzyskania komfortu termicznego, uzyskujemy wyjątkowe źródło ciepła. Tym rozwiązaniem są krótkofalowe promienniki ciepła, zwane też lampami grzewczymi.

Wciąż najpopularniejsze pozostaje ogrzewanie konwekcyjne, a więc za pomocą tradycyjnych grzejników, co wiąże się z koniecznością nagrzania powietrza. Dopiero gdy powietrze osiągnie odpowiednią temperaturę, przebywającym w pomieszczeniu osobom robi się ciepło. Wystarczy jednak przeciąg, częste otwieranie drzwi lub bramy, zła izolacja termiczna całego budynku, by ilość energii niezbędnej do ogrzania znacząco wzrosła, a wraz z nią – nasze rachunki za ogrzewanie.

Ciepło z gniazdka

Promienniki ciepła działają zupełnie inaczej. Nie potrzebują rur, co już pozwala zaoszczędzić na budowie całego systemu c.o. i uniknąć strat energii podczas jej przesyłu. Wystarczy najzwyklejsza instalacja elektryczna, by w sekundę po włożeniu wtyczki do gniazdka i włączeniu lampy grzewczej poczuć ciepło.

– Promienniki ciepła emitują podczerwień, która bez strat przechodzi przez powietrze i natychmiast ogrzewa znajdujące się w zasięgu urządzenia osoby. W przypadku hal przemysłowych unikamy w ten sposób naprawdę dużych strat energii. Wszakże izolacja cieplna nie zawsze jest najmocniejszą stroną takich obiektów – mówi Michał Bartocha, prezes firmy GLOBAL, dystrybuującej promienniki ciepła w Polsce.

Najważniejsi są ludzie

To nieco trywialne stwierdzenie z dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi idealnie pasuje do ogrzewania promiennikami ciepła. Po co tracić energię na ogrzewanie czegokolwiek poza przebywającymi w pomieszczeniu osobami – pracownikami lub klientami? Meblom, maszynom czy składowanemu towarowi nie jest przecież zimno. Nie potrzebują zatem dodatkowego ciepła, za wytworzenie którego trzeba przecież zapłacić.

Efektywność działania promienników ciepła wiąże się nie tylko ze sposobem wytwarzania energii cieplnej, ale i mobilnością tych urządzeń. Nie musimy instalować ich na stałe w jednym miejscu, lecz możemy umieścić na przenośnym statywie, by zawsze móc postawić je tam, gdzie akurat potrzebne jest ciepło. Pojedynczy promiennik o mocy 2 kW ogrzewa 12-14 mkw. – To ciepło przyjazne dla ludzi, bardzo podobne do ciepła słonecznego. Lampy grzewcze podczas pracy nie są też źródłem hałasu czy nieprzyjemnych zapachów – dodaje Michał Bartocha.

Oszczędność i przewidywalność kosztów

Ogrzewanie promiennikami ciepła zapewnia pożądany komfort termiczny przy temperaturze powietrza niższej nawet o 4-5 stopni Celsjusza w porównaniu z ogrzewaniem konwekcyjnym. Natychmiastowy efekt działania urządzeń eliminuje konieczność uruchamiania ich wcześniej, przed pojawieniem się w pomieszczeniu ludzi. To wszystko przekłada się na niższe zużycie energii elektrycznej.

Konkurencja na rynku dostawców prądu dla firm zaowocowała w ostatnich latach spadkiem cen, a więksi odbiorcy mogą negocjować stawki indywidualnie i zapisywać je w umowach obowiązujących nawet przez kilka lat.

– Już tylko te fakty czynią ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej konkurencyjnym wobec ogrzewania gazowego, olejowego czy z wykorzystaniem paliwa stałego – zauważa Michał Bartocha, prezes firmy GLOBAL. – Dodatkowo, znając moc urządzenia i nie będąc zmuszonym do ogrzewania wyziębionych po mroźnej nocy pomieszczeń, możemy z dużą dokładnością oszacować koszt ogrzewania podczas całego sezonu grzewczego. A to oznacza brak przykrych niespodzianek przy lekturze faktur od dostawcy energii – dodaje Michał Bartocha.

Ciepły dzień za 8 zł

Najtańsze promienniki można kupić już za 500 zł netto. Żywotność żarnika, który jest głównym elementem promiennika, wynosi od 5000 do 7000 godzin. Jeśli założymy pracę urządzenia na jedną zmianę w sezonie grzewczym (8 godzin przez maksymalnie 6 miesięcy sezonu grzewczego), lampa grzewcza będzie niezawodnie pracować przez ok. 4 lata, a koszt jej dziennej eksploatacji nie przekroczy 8 zł.

Firma GLOBAL to dostawca promienników ciepła do wszystkich zakątków Polski, obecny na rynku już od 6 lat. Standardowa obsługa obejmuje również specjalistyczne doradztwo w tym zakresie. Grono klientów stanowią zarówno duże firmy, jak i mniejsze podmioty oraz osoby fizyczne.

PR
LA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *