Skuteczne zabezpieczenia instalacji elektrycznej – które z nich warto wybrać?

Instalacja elektryczna narażona jest na uszkodzenia, którą są najczęściej wynikiem przeciążenia sieci lub jej awarii, wywołanej np. zwarciem. Bardzo ważne jest więc to, aby w odpowiedni sposób zabezpieczać ją przed negatywnymi skutkami takich sytuacji. Jak sprawić, aby instalacja była bezpieczna? Poznaj skuteczne sposoby na jej ochronę.

Jak skutecznie chronić instalację elektryczną?

Każda instalacja złożona jest z jedno- lub trójfazowych obwodów, które doprowadzają prąd do konkretnych pomieszczeń i służą do zasilania urządzeń elektrycznych. Te o mocy większej niż 1,5 kW powinny być podłączone do osobnych obwodów, co zabezpieczy je przed przeciążeniami. Bardzo ważne jest więc to, aby przestrzegać tej zasady już na etapie projektowania instalacji. Każdy obwód powinien mieć własne zabezpieczenie. W zależności od ilości faz można zastosować wyłącznik różnicowoprądowy jednofazowy lub trójfazowy.

Do podziału energii elektrycznej służy rozdzielnica. Powinna być ona właściwie opisana, aby z łatwością można było odczytać umieszczone na niej symbole. Rozdzielnica, czy też blok rozdzielczy, musi być właściwie dopasowana do rodzaju instalacji elektrycznej.

O czym pamiętać podczas projektowania instalacji?

Instalacja elektryczna musi być nie tylko funkcjonalna, ale i bezpieczna. W tym celu stosuje się również uziemienie. Chroni ono przed pojawieniem się napięcia o dużej mocy na obudowie urządzenia, które uległo awarii. Uziemienie zabezpiecza więc nie tylko sprzęt, ale także chroni użytkowników.

Każda instalacja musi być wyposażona w licznik energii elektrycznej. Umożliwia on kontrolowanie zużycia energii. Licznik stanowi także swego rodzaju zabezpieczenie instalacji, gdyż na podstawie obserwacji jego wskaźników można ocenić, czy nie dochodzi do strat energii, które mogą być związane np. z niewłaściwym działaniem sprzętu.

Instalacja elektryczna jest niezbędnym elementem w każdym budynku. Umożliwia ona korzystanie z różnego rodzaju urządzeń – musi być więc nie tylko funkcjonalna, ale i bezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *