Instalacja elektryczna w domu – o czym warto pamiętać?

Wykonując instalację elektryczną w domu mamy do wyboru dwie metody puszkową i bezpuszkową. W pierwszej z nich przewody prowadzone są w poziomej linii, a następnie łączą się z kolejnymi puszkami rozgałęziającymi i z nich trafiają do łączników i gniazdek. Od tej metody odchodzi się na rzecz bezpuszkowej. Powodem jest trudność w konserwacji i naprawach takiej instalacji, gdyż konieczne jest często skuwanie tynku, a także położenie puszek instalacyjnych jest wyjątkowo niewygodne dla elektryka.

Kolejną wadą takiego rozwiązania jest to, że przewody zasilające oświetlenia i gniazdek znajdują się często w jednej puszce, stąd awaria w gniazdu powoduje również awarię oświetlenia. Dlatego wybiera się instalację bezpuszkową, w której właściwe i bezpieczne połączenie przewodów umożliwia szybkozłączka.

 

Dlaczego warto zastosować instalację elektryczną bez puszek?

Instalacja elektryczna bezpuszkowa zakłada, że nie używa się tzw. puszek rozgałęziających. Dzięki temu jest więcej miejsca na poprowadzenie przewodów. Oczywiście na samym początku kluczowe znaczenie ma odpowiednie połączenie przewodów w puszce instalacyjnej. Do tego celu służy szybkozłączka. Dzięki temu przewody można połączyć szybko, dzięki metodzie zaciskowej i nie trzeba ich lutować.

Potem można je swobodnie poprowadzić do kolejnych punktów oświetleniowych, czyli łączników, a także do gniazdek. Bezpuszkowa instalacja elektryczna pozwala na poprowadzenie osobnych przewodów dla oświetlenia i zasilania gniazdek. Dzięki temu w przypadku awarii nie trzeba martwić się o to, że wystąpią kolejno po sobie problemy z gniazdkiem i oświetleniem.

 

Jak uniknąć awarii w całym obwodzie elektrycznym?

Dzięki połączeniu przewodów najpierw w puszce instalacyjnej za pomocą szybkozłączki i dalej poprowadzeniu do kolejnych gniazdek gwarantujemy sobie, że w przypadku awarii jednego gniazdka, inne podłączone do tego samego obwodu będą działały normalnie, czyli posiadały zasilanie. Trzeba pamiętać koniecznie o użyciu szybkozłączki, gdyż pozostawienie jedynie skręconych kabli jest niebezpieczne i szybko spowodowałoby zwarcie w instalacji elektrycznej. Szybkozłączka posiada obudowę z PVC, które nie przewodzi prądu i gwarantuje bezpieczeństwo łączenia przewodów.

 

Jakich należy używać przewodów do instalacji oświetleniowej i gniazd wtyczkowych?

Przy montażu instalacji elektrycznej bezpuszkowej bardzo ważny jest odpowiedni dobór grubości przewodów. W przypadku instalacji oświetleniowej należy wybrać przewody o przekroju 1,5 mm, z kolei do instalacji gniazd elektrycznych konieczne jest zastosowanie przewodów, których średnica wynosi 2,5 mm. Wszystkie przewody muszą być prowadzone w linii prostej, nigdy po skosie. Załamania przewodów na narożnikach wymagają wykonania w jednej linii i pod kątem prostym.

 

Ile obwodów powinno znajdować się w domowej instalacji elektrycznej?

Jeśli chodzi o ilość obwodów to oczywiście podstawowa zasada jest taka by poprowadzić osobne obwody dla oświetlenia i gniazd wtyczkowych w pomieszczeniach suchych, a także osobne obwody dla tych samych instalacji w łazience i w kuchni. Ponadto osobny obwód należy poprowadzić dla każdego urządzenia, które pobiera znaczną ilość energii elektrycznej, co zabezpiecza całą instalację.

W praktyce oznacza to poprowadzenie osobnego obwodu elektrycznego np. dla telewizora i sprzętu audio w salonie, czy też osobnego obwodu dla pralki w łazience. Zatem ze względu na mnogość urządzeń elektrycznych każdy pokój może posiadać osobny obwód dla urządzeń o dużej mocy. Do tego trzeba zaznaczyć, że każde urządzenie o mocy większej niż 2000 W powinno posiadać osobny obwód. Dlatego w kuchni tych obwodów może być całkiem sporo. Dotyczy to m.in. zmywarki, lodówki, czy piekarnika, bądź płyty indukcyjnej.

Planując instalację elektryczną trzeba jeszcze pamiętać o aspektach praktycznych, np. zastosowaniu łączników krzyżowych, dzięki którym będzie można wygodnie wyłączać światło w miejscu w którym akurat się znajdujemy bez konieczności szukania włącznika znajdującego się dalej. Przy łączeniu przewodów w puszce instalacyjnej należy pamiętać nie tylko o użyciu szybkozłączki, ale również nie wyginaniu zbytnio przewodów, gdyż może to prowadzić do ich zniszczenia po pewnym czasie.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *