Jak działa KNX?

KNX to nowoczesna instalacja elektryczna, która umożliwia wspólną komunikację pomiędzy wszystkimi odbiornikami energii elektrycznej w budynku. Zapewnia zdalny dostęp do wszystkich instalacji budowlanych i daje możliwość rozwijania automatyki budowlanej przez producentów na całym świecie.

KNX stworzył możliwość posługiwania się jednym językiem komunikacji we wszystkich instalacjach budowlanych o standardzie loT. Może łączyć instalacje elektryczne, teletechniczne, HVAC, alarmowe, nagłośnienia, monitoring, zabeczpieczenia budynkowe, opomiarowanie i wszystkie inne działające w budynku. Ponadto, jest to również narzędzie bardzo energooszczędne, multimedialne i podnoszące funkcjonalność w danym budynku. Jest to narzędzie, z którego może korzystać każde przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją energii elektrycznej, także Schneider Electronic.

System oparty jest na konwencji rozproszonej. W związku z tym, do zarządzania siecią nie jest wymagana jednostka centralna. Każdy elementy, który podłączony jest do instalacji posiada procesor i elementy niezbędne do ich samodzielnej pracy. Dzięki temu, system może działać poprawnie, nawet jeżeli któryś z elementów zacznie szwankować. Taka sytuacja nie jest możliwa w scentralizowanym systemie, w którym cały system przestaje działać, gdy dochodzi do awarii.

Jak wygląda system KNX?

Podstawową częścią systemu jest linia, do której podłączony jest zasilacz oraz maksymalnie 64 urządzeń magistralnych. Linia może zostać rozbudowana o trzy segmenty liniowe. Jednak wówczas dochodzi do odpowiednio jednego, dwóch lub trzech miejsc przeznaczonych na urządzenia magistralne. Każdy segment liniowy składa się z zasilacza, sprzęgła liniowego oraz kolejnych urządzeń magistralnych.

Inteligentny budynek

Dzięki temu, że zdecydujemy się na wykorzystanie systemu KNX, możliwe będzie wprowadzenie do domu inteligentnych rozwiązań, zapewniających świetny nadzór nad znajdującymi się w nim urządzeniami. Poprzez taki system można będzie zarządzać m.in.:

  • klimatyzacją,
  • ogrzewaniem,
  • wentylacją,
  • oświetleniem.
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.