5 powodów, dla których termomodernizacja to dobry pomysł

W dzisiejszych czasach pozyskanie dofinansowania na termomodernizację, jest dość proste. Wszystko to, dzięki ogromnej modzie na obniżanie kosztów ogrzewania, minimalizowania zanieczyszczenia powietrza oraz ogólnej walki z dymem z polskich kominów. Sama termomodernizacja ma wiele zalet, których rozważenie, pozwoli się nam zbliżyć do podjęcia decyzji, czy naprawdę warto rozważyć kredyt termomodernizacyjny oraz jakie poniesie to za sobą skutki.

Obniżenie kosztów ogrzewania

Podstawowym powodem, dla którego warto jest rozważyć izolację termiczną budynku, jest znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. W skali roku są to całkiem spore oszczędności, ale jeśli rozważymy okres dziesięciu czy dwudziestu lat może okazać się, że raz poniesione koszty zwrócą nam się. I to z nawiązką!

Dobrym pomysłem jest odwiedzenie kilku urzędów i sprawdzenie, czy w naszej okolicy nie są oferowane dotacje na termomodernizację. Od lat parlament europejski w porozumieniu z rządami krajów członkowskich, rozdysponowuje miliardy euro na to, aby Europa mogła szczycić się niskimi kosztami ogrzewania. Warto skorzystać z tego trendu i znacząco obniżyć własne wydatki.

Skuteczna walka z grzybem

Jedną z rzadziej wspominanych korzyści wynikających z termomodernizacji budynków, jest fakt, że to wręcz idealny sposób na skuteczną walką z grzybem na ścianach. Oczywiście można próbować wykorzystywać różnego rodzaju środki chemiczne, ale jest to raczej walka ze skutkami grzyby, aniżeli z samym źródłem.

Z tego właśnie powodu uzyskanie kredytu termomodernizacyjnego powinno znajdować się naprawdę wysoko na liście tegorocznych priorytetów do wykonania. Samo ocieplenie budynku działa dwojako na te przykre wykwity na ścianie. Po pierwsze niweluje wilgoć w budynku, a następnie nie dopuszcza do znacznego wychłodzenia ścian budynku. W ten sposób jakikolwiek rozwój tych drobnoustrojów jest niemożliwy.

Dofinansowanie na termomodernizację

Wspominaliśmy już o tym wcześniej, ale warto to jasno nakreślić. Aktualnie prowadzone jest wiele projektów, których celem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza, a więc i z tym, co unosi się z naszych kominów. Z tego właśnie powodu termomodernizacja jest jednym z kluczowych zadań, które pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na energię grzewczą, a w połączeniu z wymianą kotła centralnego ogrzewania na nowoczesne urządzenie, sprawi że uda się to uzyskać bardzo sprawnie.

Finansowanie termomodernizacji odbywa się teraz na wiele sposobów. Unia Europejska niejako daje na to pieniądze, podobnie jak rząd oraz samorządy. Co bardzo ważne, nie trzeba spełniać żadnych restrykcyjnych wymogów na to, aby takowe środki uzyskać. A to już wystarczający powód, aby się tym zainteresować.

Chłód latem

O tym się nie mówi, ale termomodernizacja niesie za sobą sporo konsekwencji. Pozytywnych oczywiście. Tak jak podczas zimy, nie pozwala ona na dostawanie się zimna do wnętrza budynku. Tak samo w lato, chroni ona nasz dom przed nadmiernym ogrzewaniem. Nie jest to oczywiście klimatyzacja, ale to nawet dobrze, ponieważ nic nas to nie kosztuje.

Dotacje na termomodernizacje obejmują nie tylko zakup i wykonanie okrycia budynku za pomocą styropianu, ale również dachu, na przykład przy pomocy wełny mineralnej. A to właśnie góra ciepło dostaje się do nas najczęściej. Można śmiało powiedzieć, że to już coś. Ciepło zimą, przyjemny chłód latem – dobry powód, prawda?

Zmiana wyglądu budynku

Wielu z nas często marzy się zmiana wyglądu naszego domu, a więc jego elewacji. Trzeba zatem wiedzieć, że finansowanie termomodernizacji obejmuje również przywrócenie pierwotnego wyglądu budynku. Jeśli nie będziemy wymagać specjalnych środków wyrazu, całkiem możliwe że wszystko to zostanie pokryte przez fundusz.

Co jednak nie znaczy, że nie warto spróbować wykonać elewacji w stylu, jaki się nam marzy. Część kosztów i tak zostanie pokryta, więc zaoszczędzimy całkiem sporo pieniędzy, a za jednym zamachem uda nam się ocieplić budynek, obniżyć koszty ogrzewania, pozbyć się wilgoci oraz nadać mu całkiem nowy wygląd. To naprawdę wystarczające powody, aby się na to zdecydować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *