Dlaczego warto zadbać o zdalną integrację pracowników?

Pandemia koronawirusa zmieniła sposób funkcjonowania personelu w wielu firmach. Praca zdalna stała się codzienną rzeczywistością, gdzie dom pełni też funkcję domowego biura. Taki sposób realizowania obowiązków poza wieloma atutami ma jedną podstawową wadę. Mowa o ograniczeniu codziennych kontaktów “twarzą w twarz” z innymi członkami załogi. Jak zatem zadbać o zdalną integrację pracowników?

Team building online – od czego zacząć?

Punktem wyjściowym powinna być chwila rozważań nad cechami każdego z członków zespołu. W każdym środowisku pracy znajdą się zarówno introwertycy preferujący pracę w odosobnieniu jak i ekstrawertycy, którzy ładują energię w towarzystwie innych osób.

Co zatem należy wziąć pod uwagę przy opracowaniu metod integracji zespołu online?

  • indywidualne preferencje (część zespołu zapewne przychylnie zareaguje na pomysł telekonferencji, dla innych może to stanowić źródło stresu, albo niedogodność z uwagi np. na współdzielenie niewielkiego mieszkania z dwójką małych dzieci).
  • wiek – nie jest to regułą, ale inaczej będzie wyglądać integracja online dla 50-latków, a inaczej 20-latków.
  • specyfika branży – inne metody będą atrakcyjniejsze dla inżynierów, a inne dla handlowców.

Integracja zespołu zdalnego – zalety

Codzienne realizowanie obowiązków w domowym zaciszu po jakimś czasie może stać się nie lada wyzwaniem. Trudności z samodyscypliną to tylko wierzchołek góry lodowej. Przede wszystkim budowane niekiedy latami relacje w zespole zaczynają słabnąć. Brak typowych i codziennych form kontaktu z pracownikami – wspólna kawa, omawianie bieżących problemów, problematycznych projektów czy trudnych klientów – to wszystko spaja i wzmacnia poczucie wspólnoty. Dlatego też w okresie pandemii koronawirusa poza sprostaniem wyzwaniom technicznym do wykonywania pracy (dostępy do serwerów, szybkość przesyłania danych podczas zapisywania projektów) należy szczególnie zadbać o zdalną integrację. W przeciwnym razie po powrocie do biur okaże się, że umiejętności społeczne i zespołowe działanie nie jest już tak efektywne.

Poznaj jak to zrobić i z kim – www.projektefektywny.pl/integracja-zespolu-online/ – PROPOZYCJE GIER INTEGRACYJNYCH ONLINE

Na początek warto wprowadzić choćby codzienne, 15-minutowe spotkania przy kawie o poranku.

Wartością dodaną jest to, że dzięki tej inicjatywie bez oprogramowania monitorującego można zweryfikować, czy wszyscy członkowie zespołu pojawili się punktualnie przy stanowisku pracy. Taka poranna kawa “na rozruch” jako najprostszy sposób integracji online ma służyć nie tyle omówieniu postępów pracy, co nieformalnej wymianie doświadczeń, planów na weekend, rekomendacji filmowych czy trudów związanych np. z jednoczesną opieką nad dzieckiem. Takie pozytywne rozpoczęcie dnia napawa optymizmem i pogłębia poczucie wspólnoty i dążenia do jednego celu.
Zdalna integracja podczas home office dodaje motywacji i zwalcza samotność

czytaj również – Team building on line – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy – każdego może dotknąć poczucie osamotnienia i spadek energii. Monotonia podczas wykonywania obowiązków w domu, brak spotkań służbowych i zebrań w naturalnych warunkach biurowych mogą skutecznie ostudzić ambicje. Dlatego też należy zadbać o integrację online, podtrzymanie więzi w zespole i wpojenie poczucia, że każdy z pracowników przyczynia się do realizacji wspólnego celu.

Rating: 6.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *