Agroturystyka – pomysł na urlop lub udany weekend

Agroturystyka w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Z roku na rok przybywa osób, które pragną spędzić wakacje na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku. Co takiego mogą zaoferować wakacje na wsi? Okazuje się, że bardzo wiele. Przede wszystkim świeże powietrze, piękne widoki i ciszę. Na tym nie koniec, gdyż większość gospodarzy zapewnia różnego rodzaju atrakcje, które pozwolą na jeszcze głębszy kontakt z naturą. Wybierając wakacje w ośrodku agroturystycznym, można przekonać się, jak to jest mieszkać na wsi.

Polska wieś dla wielu osób kojarzy się z beztroskimi wakacjami spędzonymi u babci w dzieciństwie. Gdzie można było jeść warzywa z ogródka, pić mleko prosto od krowy i pomagać w różnych typowo wiejskich zajęciach. Są osoby, które przeżyły na wsi wiele pięknych chwil i chciałyby znów poczuć ten wspaniały klimat. Są również osoby, które nigdy nie miały szansy na takie wakacje i teraz jako dorośli ludzie, w końcu chcą spełnić swoje marzenie. Wiejscy przedsiębiorcy, wykorzystując wszystko to, co mają pod ręką, zaczęli umożliwiać ludziom z miast, zasmakowanie życia na wsi.

Czytaj również:

 

Co oferuje agroturystyka?

Przede wszystkim nocleg na terenie gospodarstwa i wyżywienie. Potrawy sporządzane przez właścicieli są zazwyczaj regionalne. To świetna okazja na poznanie polskiej kuchni w innych rejonach kraju. Poza tym możemy być pewni, że produkty spożywcze są najwyższej jakości, bo większość ośrodków agroturystycznych znajduje się na terenie gospodarstwach rolnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby opuszczania wsi w celu zrobienia zakupów, bo wszystko, czego potrzebujesz najbardziej, jest pod ręką. To bardzo dobra opcja dla osób mających ograniczony budżet. Jakich atrakcji możemy się spodziewać? Wakacje w agroturystyce mają na celu przede wszystkim poznanie kultury danego regionu, a przedsiębiorcy pozwalają turystom na czynne uczestniczenie w ich codziennym życiu.

Atrakcje regionalne

 • wspólne wypiekanie chleba
 • nauka haftowania różnymi metodami
 • lepienie garnków
 • dojenie krowy
 • robienie masła i sera
 • pomoc w gospodarstwie
 • karmienie i czesanie zwierząt
 • zbieranie jajek
 • zbieranie owoców i warzyw

Dzięki takim atrakcjom, wakacje na wsi będą niezapomnianą przygodą. Kontakt z naturą w najczystszej postaci pozwala na zdobycie nowych doświadczeń oraz wyciszenie. Życie według naturalnego rytmu dnia i nocy jest szansą, by choć na chwilę nadać swojemu ciału, wolniejsze tempo.

Zajęcia rekreacyjne

 • kąpiel w jeziorze
 • spływy kajakowe
 • wędkowanie
 • grzybobranie
 • jazda konna
 • szlaki rowerowe
 • boisko do siatkówki
 • stół do ping-ponga
 • plac zabaw
 • miejsce na ognisko

Atrakcji oferowanych przez ośrodki agroturystyczne jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie. Planując wakacje, najlepiej jest zapoznać się z ofertami kilku miejsc i wybrać takie miejsce, które spełni oczekiwania co do preferowanego wypoczynku. W niektórych ośrodkach większość atrakcji skupia się na poznaniu wiejskiego stylu życia i pracy w gospodarstwie. Są również takie, które dają możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu i swobodnego leniuchowania w słońcu.

Dlaczego agroturystyka to dobry pomysł na urlop?

Jak mówi stare przysłowie – cudze chwalicie, swego nie znacie. Nie można się nie zgodzić z tym stwierdzeniem. Dla wielu osób prawdziwe wakacje muszą wiązać się z wyjazdem za granice. Ciepłe lub zimne kraje, w zależności od upodobań. Wciąż poszukujemy czegoś innego, bardziej lub mniej egzotycznego. Wydawać by się mogło, że Polska jest wszędzie taka sama, że nic nie może nas zaskoczyć. To wyobrażenie jest jednak bardzo błędne i wiąże się z brakiem zainteresowania polską kulturą. Aby przekonać się, jak bardzo różnimy się pod względem tradycji, kuchni, gwary wystarczy poszukać jakiegoś miejsca w innym zakątku Polski. Urlop w agroturystyce może być wspaniałą przygodą, równie ciekawą co wyjazd za granicę. Dodatkowym plusem jest wspomaganie polskich przedsiębiorców. Wakacje na wsi zapewniają wypoczynek zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Odcięcie się od nadmiaru bodźców jest naturalnym lekarstwem na skołatane nerwy.

Weekend w agroturystyce? Czemu nie!

Wyjazd na wieś nie musi wiązać się z dwutygodniowym pobytem. Jeśli masz do dyspozycji jedynie 2-3 dni, możesz tak samo wykorzystać je na kontakt z naturą. Taka weekendowa regeneracja potrafi często zdziałać cuda. Po udanym, spokojnym wyjeździe, Twoja praca okaże się dużo bardziej produktywna.
Jeśli nie masz pomysłu na organizowanie wolnego czasu swoim dzieciom, weekendowy wyjazd załatwi sprawę. Wolna przestrzeń i świeże powietrze to wymarzone warunki do zabaw. Ciężko je zapewnić, jeśli mieszkasz w dużym mieście. Taki wyjazd jest okazją do stworzenia silniejszej relacji z dzieckiem. Wspólnie przeżyte przygody, zapadną w pamięć na całe życie. Odcięcie się od gier, telefonu i telewizji, przełoży się na lepszą koncentrację po powrocie do szkoły.

Moda na agroturystykę nabrała takiego rozpędu, że wiele firm organizuje wyjazdy integracyjne, szkolenia czy konferencje, właśnie w takich ośrodkach. Wyrwanie się z biura, zmiana otoczenia na luźniejsze sprawia, że można lepiej poznać współpracowników. Nudne szkolenia mogą stać się dużo przyjemniejsze, jeśli zamiast siedzieć w klimatyzowanych pomieszczeniach, przeniesiemy się na świeże powietrze, gdzie słychać śpiew ptaków, a promienie słońca grzeją ciało.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *