Wyjazdy integracyjne dla firm

Jednym z kluczowych elementów pozwalającym zachować zbalansowaną współpracę między członkami każdej firmy są wyjazdy integracyjne, organizowane zazwyczaj przez pracodawców w celu zacieśnienia wspólnoty i poprawienia relacji między pracownikami. Dobrym pomysłem na poprawienie stosunków międzyludzkich w zakładzie pracy jest nie tylko organizacja wspólnie spędzonego czasu w samym budynku danej firmy, ale również planowanie wyjazdów integracyjnych do miejsc specjalnie do tego przeznaczonych. 

 

Relacje pomiędzy pracownikami są niezwykle ważne z punktu widzenia samego pracodawcy lub właściciela firmy, ponieważ utrzymanie dobrych stosunków wewnątrz zakładu pracy nie tylko zwiększa efektywność i efektowność wykonywanych zadań, ale także wyraźnie poprawia komfort pracy. Zmieniający się w obecnej rzeczywistości model relacji pomiędzy zwierzchnikami a podwładnymi zmusza także do zastosowania współczesnych rozwiązań, takich jak działania mające na celu zacieśnienie wspólnoty pracowników i pracodawców. Ma to szczególne zastosowanie w miejscach, w których kluczowym elementem jest kreatywna praca np. agencje marketingowe, redakcje, pracownie graficzne albo firmy zajmujące się public relations. Organizowanie wszelkiego rodzaju imprez integracyjnych pozwala także zwiększyć prestiż i autorytet samego pracodawcy, zmieniając jego wizerunek w oczach pracowników, którzy wobec tego będą skłonniejsi do poświęceń i z o wiele większym zaangażowaniem będą wykonywali polecenia zwierzchnika.

 

Wyjazdy integracyjne 

Zazwyczaj pracodawcy decydują się na standardowy rodzaj integracji wewnątrzzakładowej, polegającej na wspólnym wyjściu do baru lub restauracji. Niekiedy jednak starają się urozmaicić wspólnie spędzany czas, zapraszając podwładnych do kina, imprezy okolicznościowe albo do escape roomu. Tego rodzaju przedsięwzięcia po pewnym czasie nie spełniają swoich funkcji i wymagają zmiany. Dlatego odpowiednim rozwiązaniem jest organizacja wyjazdu integracyjnego do różnych ośrodków wypoczynkowych.

Decydując się na takie rozwiązanie warto pamiętać, że istotne jest przygotowanie ramowego harmonogramu spotkania integracyjnego, a także wstępny zarys regulaminu i panujących tam zasad. Pozwoli to zabezpieczyć pracodawcę przed ewentualnymi, przyszłymi reperkusjami związanymi z nieprzewidzianymi wydarzeniami mającymi miejsce na tym wyjeździe. Ważne jest także bezpieczeństwo pracowników, dlatego w tym celu warto zasięgnąć porady u wykwalifikowanych specjalistów od bezpieczeństwa i higieny pracy.

Należy mieć także na uwadze, że organizacja tego rodzaju wydarzeń musi się odbywać nie tylko w zgodzie z własnym zamysłem pracodawcy, ale nade wszystko z wolą i aprobatą pracowników, ponieważ to właśnie dla nich zostanie utworzone to wydarzenie. Harmonogram zajęć nie powinien być zbyt zdyscyplinowany, ponieważ wyjazdy integracyjne służą nawiązaniu relacji pomiędzy współpracownikami w ramach czasu wolnego, a nie w obrębie czasu pracy. Powinien się zatem składać z zacieśniających wspólnotę grami i zabawami integracyjnymi.

Czytaj również – Jak sprawnie i kreatywnie organizować wyjazdy integracyjne?

Wyjazdy integracyjne w czasie pandemii

Wobec nadal panujących warunków pandemicznych planowany wyjazd integracyjny należy koniecznie dostosować do wszelkiego rodzaju obostrzeń i zaleceń ministerstwa zdrowia. Epidemia koronawirusa sprawiła także, że tego rodzaju przedsięwzięcia zyskały na popularności. Taki efekt powstał w wyniku zastosowaniu formy pracy zdalnej w dużej części firm, co z pewnością odbiło się w dużym stopniu na relacjach pomiędzy pracownikami. Z tego właśnie względu wyjazdy integracyjne są odpowiednim sposobem na odnowienie i zbudowanie nowych znajomości.

Artykuł powstał we współpracy z projektefektywny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *