Ulga prorodzinna w 2020 roku za rok 2019 – jak ją dostać?

Nadszedł nowy rok i tym samym wszystkich pracujących Polaków czeka roczne rozliczenie podatkowe. Ulga prorodzinna za 2019 rok wynosi dokładnie tyle samo, co za rok 2018, nie wprowadzono w tej kwestii żadnych zmian na przestrzeni ostatnich miesięcy. Warunki odliczenia ulgi prorodzinnej nie są skomplikowane, szczególnie jeżeli używasz do swojego rozliczenia profesjonalnego programu komputerowego, który przeprowadzi Cię przez cały ten proces. Warto jednak wiedzieć, że istnieją potrzebne dokumenty do ulgi na dzieci, które powinniśmy przygotować, aby były gotowe na ewentualną kontrolę. Poza nimi potrzebujesz danych swojego dziecka, aby ulga prorodzinna była Twoja. Komu się ona należy w tym roku?

Ulga na dziecko – komu przysługuje?

Ulga na dzieci 2020 przysługuje przede wszystkim rodzicom, którzy rzeczywiście sprawują opiekę nad dzieckiem i nie są ograniczeni w prawach rodzicielskich. Wysokość ulgi prorodzinnej jest stała i wynosi 92,67 zł miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. Kwoty wzrastają, kiedy mówimy o trzecim, czwartym i każdym kolejnym dziecku, które w 2019 roku było objęte ulgą podatkową.

Ulga prorodzinna w 2020 roku przyznawana jest rodzicom, którzy pozostając w małżeństwie, nie przekroczyli wspólnie limitu dochodów rocznych 112 000 zł. Dla wychowujących dziecko samotnie ulga prorodzinna zakłada ten sam limit 112 000 zł, natomiast dla rodziców niebędących ze sobą w związku małżeńskim, lecz wspólnie sprawujących opiekę nad dzieckiem, limit dotyczy jednej z rozliczających się osób i wynosi 56 000 zł. Może to okazać się korzystne, kiedy jeden z rodziców zarabia zdecydowanie mniej od drugiego – ulga na dziecko przyznawana jest wtedy mniej zarabiającemu rodzicowi, podczas gdy drugi nie spełnia warunków do jej otrzymania. Sprawdź szczegóły wraz z różnymi możliwymi przykładami, które pozwolą lepiej zrozumieć Ci zasady, na których przyznawana jest ulga prorodzinna za 2019 rok na stronie https://www.pitax.pl/wiedza/mniejsze-podatki/ulga-prorodzinna/.

Wysokość ulgi prorodzinnej za 2019 rok

Wartość ulgi podatkowej na dziecko jest stała i wynosi 92,67 zł miesięcznie. Odnosi się to jednak tylko do pierwszego i drugiego dziecka objętego ulgą. W przypadku rozliczania ulgi dla trójki dzieci, dwoje z nich zostanie policzone po 92,67 zł miesięcznie, natomiast trzecie 166,67 miesięcznie. W sumie przy trójce dzieci wysokość ulgi prorodzinnej to 352,01 zł za miesiąc. Kolejny wzrost kwoty następuje przy odliczeniu czwartego dziecka, ponieważ ono i każde kolejne, czyli piąte, szóste, a nawet siódme, otrzymuje zwrot w wysokości 225 zł miesięcznie. Brane są pod uwagę wyłącznie dzieci, które spełniają warunki do ulgi. Dziecko pełnoletnie, które nie kwalifikuje się do zwolnienia z podatku, nie może zostać tu policzone.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.