Bujak dla dziecka – czy warto w niego zainwestować?

Kiedy w domu pojawia się małe dziecko, wszyscy chcą przychylić mu nieba. Rodzice, dziadkowie, bliscy i znajomi obdarowują malca tysiącem prezentów. Jednym z często wybieranych upominków są bujaczki dla maluchów. Ponieważ dobrej jakości leżaki dla niemowląt nie są tanie, warto postawić sobie pytanie – czy warto w nie zainwestować?

Bujak dla dziecka – czy to sprzęt pierwszej potrzeby?

Wszelkiego rodzaju leżaków i bujaków dla dzieci nie można zaliczyć do sprzętu pierwszej potrzeby, aczkolwiek są bardzo przydane. Niemowlę w nich umieszczane jest bezpieczne, dzięki zapięciom. Podczas ruchów malca bujaczek delikatnie się porusza, co zazwyczaj wywołuje salwy śmiechu u dziecka. Dzięki wyprofilowanemu siedzisku malec może nie tylko bawić się w leżaczku ale również bezpiecznie w nim drzemać. Ze względu na fakt, że leżaczek jest bezpieczny i bardzo mobilny, znacznie ułatwia opiekę nad niemowlęciem, kiedy rodzice wykonują codzienne czynności.

Bujak dla dziecka – jaki wybrać?

Jak można się przekonać odwiedzając sklepy z produktami dziecięcymi np. https://bamboli.pl, leżaczki dla niemowląt nie są sprzętem obowiązkowym w każdym domu. Jednak bardzo pomagają w opiece nad maluchami. Jeśli więc zdecydujesz się kupić bujak dla dziecka zwróć uwagę na kilka bardzo istotnych rzeczy. Przede wszystkim pamiętaj, aby wybrany model posiadał wymagane certyfikaty. Musi być wykonany z bezpiecznych dla malca materiałów. Kolejną ważną cechą jest budowa bujaczka. Skoro niemowlę będzie leżało w nim przez dłuższy czas, bujak musi być wygodny. Noworodki nie są zbyt skore do ruchu i większość czasu spędzają na jedzeniu i spaniu. Niestety, ten błogi dla rodziców, czas mija już po kilku tygodniach. Malec z dnia na dzień uczy się nowych rzeczy i staje się coraz silniejszy. Mając 2-3 miesiące bardzo chętnie macha rączkami i nóżkami a kolejnych kilka tygodni sprawia, że zaczyna podejmować próby podnoszenia się, siadania i przemieszczania. Wiedząc o kolejnych etapach rozwoju niemowlęcia musisz zwrócić uwagę na elementy zabezpieczające dziecko w bujaku. Musi on mieć solidną budową a także zamontowane pasy, które zapewnią malcowi bezpieczeństwo nawet podczas machania wszystkimi kończynami na raz.

Bujak dla dziecka – na nieco dłużej

Leżaczki i bujaki dla dzieci są najczęściej przeznaczone dla noworodków i niemowląt. Dla malca, który próbuje swoich sił w siadaniu czy poruszaniu się bujaczek przestaje być bezpieczny. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkie leżaczki przestają być użyteczne przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka. Na rynku pojawiły się nowoczesne modele bujaków babybjorn, które mogą służyć znacznie dłużej. Po odpowiednim ustawieniu siedziska leżaczka staje się on wygodnym miejscem do siedzenia dla dziecka starszego. Z takiego bujaka malec może bezpiecznie korzystać nawet do drugiego roku życia.

Bujak dla dziecka – niemała inwestycja

Ze względu na fakt, że bujaki dla dzieci nie są sprzętem pierwszej potrzeby, wielu rodziców rezygnuje z ich zakupu. Do takiej decyzji przyczynia się, nierzadko, również niemała cena, bujaków dobrej jakości. Niemniej jednak warto się zastanowić przed rezygnacją z takiego zakupu. Bujaczek to dla wielu rodziców ogromne odciążenie. Kiedy malec bezpiecznie leży tuż obok mamy, ona może bez obaw o niego wykonywać swoje codzienne obowiązki.

Bujaki dla dzieci nie należą do sprzętów pierwszej potrzeby, niemniej jednak warto w nie zainwestować. Wybierając model dobrej jakości można wykorzystywać go nie tylko w pierwszych miesiącach życia dziecka ale również w późniejszym okresie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *