Czy warto iść na studia?

Czy warto iść na studia licencjackie?

Ukończenie wybranego kierunku studiów na uczelni wyższej zwykle postrzegamy na dwa sposoby. Pierwszy z nich to możliwość rozwoju, zdobywanie wiedzy i doświadczenia w tematyce, która nas interesuje. Drugi natomiast to szansa na dobrą pracę i wysokie zarobki w przyszłości. Ale oczywiście gwarancji sukcesu nie da nam nikt. Czy więc jest sens poświęcać kilka lat w imię iluzorycznych korzyści? Przeanalizujmy więc wszystkie “za” i “przeciw”.

Co mogą dać Ci studia?

Z pewnością wiele argumentów przemawia za tym, by jednak iść na studia licencjackie. Obecnie w wielu kierunkach po prostu nie da się wybrać innej drogi. Jeśli pragniesz zostać prawnikiem, lekarzem, architektem czy księgową, nie masz wyboru – tylko uczelnia wyższa udostępni Ci konieczną wiedzę i umiejętności oraz oczywiście dyplom. W niektórych profesjach bez dyplomu ani rusz, po prostu.

Studia to wiedza i doświadczenie

Opowieści o studentach zarywających noce przed egzaminami i kolokwiami przeszły już do legendy. W rzeczywistości studenci mają sporo pracy przez cały rok akademicki – codziennie uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach, piszą kolokwia i przygotowują prace zaliczeniowe.

Oczywiście tak ogromna ilość pracy nie idzie na marne, jeśli student jest pilny. Po zdobyciu tytułu licencjata jest praktycznie gotowy do podjęcia swojej pierwszej pracy na samodzielnym stanowisku.

 

 

Praktyki studenckie

Całkiem prawdopodobne, że to właśnie praktyki umożliwiają zdobycie największych umiejętności, choć oczywiście wiedza teoretyczna zdobyta na wykładach i ćwiczeniach jest niezbędna. Ale jeśli postanowiłeś ukończyć na przykład studia artystyczne, to właśnie praktyczna nauka rysunku czy obsługi programów graficznych da Ci lepsze przygotowanie do pracy niż wkuwanie na pamięć życiorysów sławnych malarzy. Dodatkowo warto mieć coś w CV. Niewątpliwie odbycie praktyk ułatwi Ci znalezienie pracy, fakt doskonalić się zawodowo będzie dla potencjalnego pracodawcy dużym atutem.

Kontakt z najlepszymi

Kolejnym aspektem, którego nie wolno pominąć, jest fakt, iż studia licencjackie to możliwość poznania najlepszych ekspertów z danej dziedziny. Oczywiście bywają oni ekscentryczni i nieco dziwni w obyciu, ale dysponują ogromną wiedzą i doświadczeniem, którymi z pewnością chętnie podzielą się z pilnym, zaangażowanym studentem.

Przyjaźnie między mentorem, a uczniem wcale nie należą do rzadkości, ale dotyczą tylko najlepszych studentów. A co Ci to może dać? Dostęp do informacji oraz innych specjalistów w danej dziedzinie. A to jest bezcenne – specjalistycznej wiedzy raczej nie zdobędziesz w książkach, musisz także móc korzystać z doświadczenia wybitnych praktyków.

Studia to świetna przygoda i kształtowanie charakteru

Na studia pierwszego stopnia zwykle zapisują się osoby bardzo młode, które poza wiedzą poszukują także przygód. I z pewnością je znajdą. Jeśli więc wahasz się i nie wiesz, czy studia są dla Ciebie, to może właśnie ten argument do Ciebie przemówi? Z pewnością nie będziesz miał czasu na nudę.

Pamiętaj jednak, że studia nie są żadną gwarancją. Jeśli poświęcisz je na imprezowanie, nic nie osiągniesz. Musisz podjąć wysiłek, pracować, dociekać, szukać i pytać. Obudzić w sobie ciekawość, kształtować swój charakter i poszerzać horyzonty.

Czego studia Ci nie dadzą?

Trzeba powiedzieć sobie uczciwie, że ukończenie nawet najlepszej uczelni pewnych rzeczy Ci nie zapewni. Jeśli nie dasz z siebie nic – to także nic w zamian nie dostaniesz. Czego więc nie zagwarantuje Ci ukończenie studiów?

Talentu

W niektórych profesjach talent jest po prostu niezbędny. Talentu, czyli wrodzonych predyspozycji, wymagają zawody architekta, grafika komputerowego czy pianisty. Możesz oczywiście z uporem się uczyć, pracować i próbować, ale bez talentu zostaniesz najwyżej rzemieślnikiem, nie artystą. Wybierając studia odpowiedz sobie uczciwie na pytanie, czy masz do wybranego kierunku predyspozycje.

Niezbędnego doświadczenia

To może brzmieć jak zaprzeczenie tego, co napisaliśmy powyżej, ale tylko pozornie. Nawet najlepiej zorganizowane praktyki studenckie nie zapewnią pełnego, kompleksowego doświadczenia w danej dziedzinie i nigdy nie wyczerpią tematu. P

Pedagogiczne studia pozwolą Ci poznać tajniki charakterów i sposobów nauczania dzieci, ale dopiero na drodze praktyki zawodowej dowiesz się jak reagować i rozwiązywać problemy z dziećmi, które nie poddają się wypracowanym, typowym metodom pracy.

Czy studia nauczą Cię zawodu?

Zapewne zabrzmi to jak zwykły truizm, ale studia nie nauczą Cię każdego zawodu. W niektórych branżach jest to zwyczajnie niemożliwe. Gotowy do wykonywania zawodu możesz być po ukończeniu studiów prawniczych, medycznych, bezpieczeństwa narodowego   czy architektury lub psychologii. W tych zagadnieniach zmiany nie następują wcale lub następują stosunkowo powoli.

Są natomiast takie profesje, w których zmiany następują prawie każdego dnia. Doskonałym przykładem może tu być informatyka. Pamiętasz jak wyglądał nasz świat i codzienne życie jeszcze kilka – kilkanaście lat temu? Ile się zmieniło przez ten czas? Inteligentne domy, w których za pomocą aplikacji na smartfona możesz obsługiwać alarm, ogrzewanie, opuszczać i podnosić żaluzje, zaparzyć kawę w ekspresie. Pomyśl ile zmieni się przez 3 lub 5 lat Twoich studiów.

Czym kierować się wybierając uczelnię i kierunek studiów?

Przypuśćmy, że podjąłeś decyzję o rozpoczęciu studiów licencjackich. Jednak oferty uczelni są niesamowicie bogate w różnorodne kierunki. Jak wybrać jeden? Oto kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę.

 

 

Jakie są Twoje predyspozycje i zainteresowania?

Mówi się, że marzeniami nie nakarmisz rodziny i w ujęciu dosłownym jest to oczywiście prawda. Ale, jak pokazuje życie, swoje pasje i zainteresowania zawsze warto rozwijać i pielęgnować oraz umiejętnie przekuć je w zawodowy sukces. Pracownicy, którzy lubią swoją pracę, czerpią z niej satysfakcję i radość, są zwykle pracownikami lepszymi – bardziej zaangażowanymi, profesjonalnymi, potrafiącymi stale się rozwijać.

Jeśli więc masz pasję na przykład do tworzenia oprogramowania czy stron internetowych – informatyczne studia z pewnością pozwolą Ci się fantastycznie rozwijać, a w przyszłości zdobyć wymarzoną, dobrze płatną pracę. Będziesz miał znaczną przewagę nad specjalistami, którzy wybrali tę profesję wyłącznie dla kasy. A może kochasz podróżować, poznawać historię, tradycje i języki dalekich krajów? Jeśli tak – wybierz filologiczne studia, które Ci to umożliwią.

Zbadaj zapotrzebowanie na rynku pracy

Zejdźmy na chwilę na ziemię – nawet jeśli po studiach będziesz wspaniałym specjalistą w swojej dziedzinie, to jeszcze nie stanowi to gwarancji zatrudnienia. Prawda jest taka, że niektóre zawody są bardziej, a inne mniej, pożądane. Zanim więc wybierzesz kierunek studiów, sprawdź, czy przypadkiem rynek pracy nie jest już przesycony pracownikami.

A co zrobić, jeśli jest? No cóż, zastanów się nad alternatywą. Być może masz zdolności przywódcze, silny charakter i smykałkę do interesów, a przy okazji szybko i z łatwością uczysz się języków obcych i zdecydujesz się na biznesowe studia filologiczne? Wystarczy pomyśleć, a wtedy wielka kariera stanie przed Tobą otworem.

Studia dzienne czy zaoczne?

Ostatnim dylematem, przed jakim staniesz wybierając się na uczelnię, jest wybór studiów dziennych lub zaocznych. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

W pierwszej kolejności omówmy kwestię poziomu nauczania na studiach dziennych i zaocznych. Panuje bowiem powszechne przekonanie o wyższości kształcenia stacjonarnego nad niestacjonarnym. Jest to oczywiście rozumowanie błędne – zarówno na dziennych, jak i zaocznych studiach, spotkać można studentów wybitnych, jak i przeciętnych. To od Twojego podejścia do kwestii zdobywania wiedzy zależy, czy ukończysz uczelnię przygotowany do wykonywania zawodu, czy też nie.

Istotnym zagadnieniem jest natomiast aspekt finansowy. Jeśli w czasie kształcenia nie musisz pracować lub aby się utrzymać wystarczy Ci praca dorywcza, to spokojnie możesz rozpocząć studia w trybie dziennym. Dla osób, które pracują na pełny etat, bardziej odpowiednie okażą się studia zaoczne, które nie kolidują z pracą zarobkową.

Jednak tym, co działa zdecydowanie na korzyść studiów dziennych jest fakt, iż zawierają znacznie więcej godzin ćwiczeń praktycznych. Oznacza to, że znacznie lepiej przygotują Cię do wykonywania Twojej profesji.

Rozpoczęcie studiów licencjackich oznacza więc dla Ciebie przede wszystkim otwarcie nowych szans i możliwości. To może być najlepsza decyzja w Twoim życiu, ale także strata czasu – tylko od Ciebie zależeć będzie jak je wykorzystasz.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *