InneZakupyZdrowie i uroda

Jakie szkła kontaktowe wybrać?

Noszenie soczewek kontaktowych to dla wielu osób wygodniejsze rozwiązanie niż noszenie okularów, mimo że stały się one teraz niezwykle modne. Czym kierować się przy wyborze szkieł kontaktowych? Jakie są ich rodzaje?

Szkła kontaktowe: różne rodzaje

Można wymienić różne rodzaje soczewek, w zależności od kryteriów, jakie wybierzemy. Jednym z nich jest np. czas noszenia szkieł kontaktowych – wyróżniamy soczewki dzienne, elastyczne lub ciągłe. Soczewki dzienne są przeznaczone do użytkowania podczas, podczas gdy np. soczewki ciągłe można nosić nawet do 30 dni bez przerwy (z kolei szkła kontaktowe elastyczne zazwyczaj wystarczają na noszenie kilku dni bez przerwy). Inny podział ze względu na okres noszenia uwzględnia soczewki jednodniowe (jednorazowego użytku) i soczewki wielokrotnego użytku. Te drugie są oczywiście znacznie bardziej funkcjonalne, ponieważ starczają na dłużej, jednak szkła kontaktowe jednodniowe mogą przydać się osobom, które rzadko noszą soczewki, a zakładają je tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Szkła kontaktowe można podzielić także ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. W tym przypadku wyróżnia się soczewki twarde (wykonane ze szkła organicznego o wysokiej przepuszczalności tlenu) i soczewki miękkie (również o wysokiej przepuszczalności tlenu, ale wykonane z materiałów znacznie przyjaźniejszych dla oka). Dużą popularnością cieszą się soczewki hydrożelowe.

Czym kierować się przy wyborze szkieł kontaktowych?

Po pierwsze – szkła kontaktowe muszą być dobrane odpowiednio do wady wzroku. Parametry soczewek powinny być skonsultowane z okulistą – chodzi m.in. o moc sferyczną, promień krzywizny, średnicę soczewki, moc i oś cylindryczną. Uwaga: osoby, które zdecydują się na założenie szkieł kontaktowych powinny pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących ich użytkowania. Mowa przede wszystkim o wysokim poziomie higieny; ważne, by przy zakładaniu soczewek dłonie były czyste i suche. Najlepiej zakładać szkła kontaktowe przed nałożeniem innych kosmetyków na twarz, w tym przed zrobieniem makijażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *