Zdrowie i uroda

Wszystko o spirulinie

Jeszcze do niedawna spirulina nie była zbyt popularna nawet wśród osób, które interesują się suplementacją diety. Obecnie sięga po nią jednak coraz więcej ludzi, którzy jednocześnie chwalą jej pozytywny wpływ na zdrowie. Czym właściwie jest spirulina i jakie korzyści przynosi włączenie jej do diety?

Spirulina: charakterystyka i podstawowe właściwości

Spirulina to w rzeczywistości mikroskopijne algi o zabarwieniu zielono-niebieskim. Co ciekawe, kiedyś była traktowana jako pokarm – głównie przez Azteków i niektóre plemiona afrykańskie. To właśnie w tych okolicach (czyli wodach w pobliżu dzisiejszego Meksyku i Afryki) występuje naturalnie. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi, czyli delikatnej spirali. Obecnie mianem spiruliny określane są przede wszystkim suplementy diety, których głównym składnikiem jest biomasa sinic (m.in. Arthrospira platensis, Arthrospira maxima). Jakie właściwości ma spirulina? To przede wszystkim źródło odżywczego białka – w suchej masie algów znajduje się od ok. 55 do nawet 70% białka, które jest istotne np. przy budowaniu naszej masy mięśniowej. Innym istotnym składnikiem spiruliny są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6; oprócz tego spirulina to także źródło kwasu linolowego. Nienasycone kwasy tłuszczowe biorą przede wszystkim udział w budowaniu błon komórkowych; co ważne, odgrywają istotną rolę w przeciwdziałaniu chorobom autoimmunologicznym (m.in. reumatoidalnemu zapaleniu stawów) czy chorobom układu krążenia (miażdżycy, nadciśnieniu tętniczemu czy nawet zawałowi serca).

Inne właściwości spiruliny

Warto zwrócić uwagę na fakt, że algi spiruliny to również doskonałe źródło witamin, m.in. prowitaminy A (czyli beta-karotenu), która zapobiega powstawaniu kurzej ślepoty i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego czy układu oddechowego. Spirulina jest też bogata w witaminę E, sprzyjającą opóźnianiu procesów starzenia się organizmu (działanie antyoksydacyjne). Spirulinę można kupić w postaci gotowego suplementu diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *