Dieta bezglutenowa: co warto o niej wiedzieć?

Dieta bezglutenowa stała się niezwykle modna; posiłki z wyłączeniem zakazanych produktów przygotowują nawet osoby, które nie mają alergii na gluten. Warto jednak pamiętać, że ścisłe przestrzeganie takiej diety dotyczy przede wszystkim osób uczulonych.

Dieta bezglutenowa: na czym polega?

Dieta bezglutenowa to – jak sama nazwa wskazuje – dieta, z której wyłącza się gluten. Znajduje się on głównie w zbożach (zwłaszcza pszenicy i życie) i w rzeczywistości jest mieszaniną białek gluteliny i gliadyny. Osoby uczulone na gluten powinny także uważać na owies; ze względu na możliwe zanieczyszczenia tego zboża alergicy powinny spożywać wyłącznie taki owies, który jest oznaczony jako bezglutenowy. Dieta bezglutenowa powinna być stosowana głównie przez osoby, które chorują na celiakię; to choroba układu pokarmowego związana z błędną reakcją organizmu (choroba autoimmunologiczna). Ma ona podłoże genetyczne; w przypadku celiakii spożywanie glutenu wiąże się z zaburzeniem wchłaniania składników odżywczych ze zjadanego pożywienia. Uwaga – celiakia nie jest tym samym co uczulenie na gluten; to choroba, a nie zwykła alergia.

Jak rozpocząć dietę bezglutenową? Czego unikać?

Osoby uczulone na gluten lub chore na celiakię powinny udać się do lekarza – dietę najlepiej konsultować ze specjalistą, który zleci dodatkową diagnostykę i zanalizuje wyniki badań. Dieta bezglutenowa opiera się głównie na świeżych produktach, przede wszystkim – na owocach i warzywach. Bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków, najlepiej co ok. 3 godziny, przy czym ostatni posiłek powinien być spożyty nie później niż 2-3 h przed snem. Oprócz owoców i warzyw warto włączyć do swojej diety kasze (bezglutenowe), jajka oraz mięso. Lepiej unikać z kolei wędlin, parówek, nabiału i lodów. Konieczne jest zrezygnowanie m.in. z większości rodzajów pieczywa i piwa. Warto uważać na produkty przetworzone – mogą zawierać gluten, nawet jeśli nie wynika to bezpośrednio z rodzaju produktu. Z tego względu konieczne jest uważne czytanie etykiet umieszczonych na opakowaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *