Dieta bezglutenowa: co warto o niej wiedzieć?

Dieta bezglutenowa stała się niezwykle modna; posiłki z wyłączeniem zakazanych produktów przygotowują nawet osoby, które nie mają alergii na gluten. Warto jednak pamiętać, że ścisłe przestrzeganie takiej diety dotyczy przede wszystkim osób uczulonych.

Dieta bezglutenowa: na czym polega?

Dieta bezglutenowa to – jak sama nazwa wskazuje – dieta, z której wyłącza się gluten. Znajduje się on głównie w zbożach (zwłaszcza pszenicy i życie) i w rzeczywistości jest mieszaniną białek gluteliny i gliadyny. Osoby uczulone na gluten powinny także uważać na owies; ze względu na możliwe zanieczyszczenia tego zboża alergicy powinny spożywać wyłącznie taki owies, który jest oznaczony jako bezglutenowy. Dieta bezglutenowa powinna być stosowana głównie przez osoby, które chorują na celiakię; to choroba układu pokarmowego związana z błędną reakcją organizmu (choroba autoimmunologiczna). Ma ona podłoże genetyczne; w przypadku celiakii spożywanie glutenu wiąże się z zaburzeniem wchłaniania składników odżywczych ze zjadanego pożywienia. Uwaga – celiakia nie jest tym samym co uczulenie na gluten; to choroba, a nie zwykła alergia.

Jak rozpocząć dietę bezglutenową? Czego unikać?

Osoby uczulone na gluten lub chore na celiakię powinny udać się do lekarza – dietę najlepiej konsultować ze specjalistą, który zleci dodatkową diagnostykę i zanalizuje wyniki badań. Dieta bezglutenowa opiera się głównie na świeżych produktach, przede wszystkim – na owocach i warzywach. Bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków, najlepiej co ok. 3 godziny, przy czym ostatni posiłek powinien być spożyty nie później niż 2-3 h przed snem. Oprócz owoców i warzyw warto włączyć do swojej diety kasze (bezglutenowe), jajka oraz mięso. Lepiej unikać z kolei wędlin, parówek, nabiału i lodów. Konieczne jest zrezygnowanie m.in. z większości rodzajów pieczywa i piwa. Warto uważać na produkty przetworzone – mogą zawierać gluten, nawet jeśli nie wynika to bezpośrednio z rodzaju produktu. Z tego względu konieczne jest uważne czytanie etykiet umieszczonych na opakowaniach.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *