InnePracaWiadomości budowlaneZdrowie i uroda

Jak skutecznie chronić wzrok w pracy?

Ochrona wzroku przed różnymi zagrożeniami w miejscu pracy

Kategoria pt.: „Ochrona wzroku” w sklepie R-pas.pl obejmuje zbiór narzędzi mających na celu zabezpieczenie oczu przed różnymi zagrożeniami w miejscu pracy. Może to być przykładowo pył, iskry, ciecze chemiczne, odpryski, promieniowanie UV lub też działanie szkodliwych substancji. Stosowanie ochrony wzroku jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala uniknąć licznych urazów, które mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń lub nawet całkowitej utraty widzenia.

Sklep R-pas.pl oferujący asortyment związany z ochroną wzroku

Oferujemy szeroki asortyment produktów związanych z ochroną wzroku (np. okulary ochronne). Naszym celem jest zapewnienie klientom najlepszych jakościowo produktów, w atrakcyjnych cenach. Dysponujemy produktami różnych marek. Każdy z nich cechuje się najwyższą jakością wykonania. To gwarancja wytrzymałości i skutecznej ochrony.

Oprócz asortymentu związanego z ochroną wzroku oferujemy także produkty z innych kategorii, dotyczących między innymi:

 • ochrony głowy,
 • ochrony słuchu,
 • ochrony rąk,
 • ochrony przed upadkiem.

Proponujemy również starannie wyselekcjonowaną odzież ochronną BHP. Wszystkie produkty spełniają najwyższe standardy jakościowe, co daje gwarancję bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania.

Zachęcamy do zakupów online. Nasza strona internetowa jest bardzo intuicyjna i łatwa w obsłudze, a cały proces zamówienia przebiega szybko i sprawnie. Jeśli potrzebujesz pomocy lub chcesz skonsultować swoje potrzeby, nasz zespół specjalistów jest gotowy do działania. Skontaktuj się z nami przez telefon lub maila – eksperci pomogą w wyborze najlepszych produktów w Twoim przypadku. Zapewniamy również bezpłatne doradztwo. Masz pytania? Pozostajemy dyspozycyjni mailowo lub telefonicznie!

Najczęstsze zagrożenia dla oczu w miejscu pracy i jak się przed nimi chronić? – ochrona wzroku w branży przemysłowej oraz budowlanej

W miejscu pracy, w szczególności w branży przemysłowej i budowlanej, istnieją różne zagrożenia dla oczu, takie jak odpryski materiałów, iskry, pył, ciecze chemiczne i promieniowanie UV. Poniżej przedstawiamy najczęstsze zagrożenia dla oczu w tych branżach i sposoby umożliwiające ochronę.

 • Odpryski i iskry

W miejscach pracy, gdzie używa się narzędzi ręcznych, takich jak młotki, wiertarki, piły i młoty pneumatyczne, istnieje ryzyko odprysków i iskier, które mogą uszkodzić oczy. Aby się przed nimi chronić, należy nosić okulary ochronne z poliwęglanowymi lub szklanymi soczewkami, które posiadają oznaczenie EN166 (oznaczenie normy europejskiej dla ochrony oczu).

 • Pył

W miejscach pracy, gdzie występuje duża ilość pyłu, takich jak budowy, kamieniołomy, fabryki i magazyny, istnieje ryzyko, że pył może osadzić się na powierzchni oka, powodując podrażnienie lub uszkodzenie. Aby się przed tym chronić, należy nosić okulary ochronne z bocznymi osłonami, które zapobiegają przedostawaniu się pyłu do oczu.

 • Ciecze chemiczne

W miejscach pracy, gdzie używa się substancji chemicznych, takich jak farby, kleje i rozpuszczalniki, istnieje ryzyko, że substancje te mogą uszkodzić oczy. Aby się przed nimi chronić, należy nosić okulary ochronne lub maski przeciwpyłowe z filtrem chemicznym, które zapobiegają przedostawaniu się substancji chemicznych do oczu.

 • Promieniowanie UV

W miejscach pracy na otwartym powietrzu, takich jak budowy, istnieje ryzyko wystawienia oczu na promieniowanie UV, które może prowadzić do uszkodzenia siatkówki. Aby się przed tym chronić, należy nosić okulary ochronne z filtrem UV lub hełm ochronny z osłoną przeciwsłoneczną.

Jak dobrać odpowiednie okulary ochronne do swojego zawodu i potrzeb?

Wybór odpowiednich okularów ochronnych jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które warto podjąć przy doborze okularów ochronnych do swojego zawodu i potrzeb:

 • Zbadaj ryzyka w miejscu pracy – przede wszystkim należy zbadać rodzaj zagrożeń dla oczu w miejscu pracy, takie jak odpryski, pył, ciecze chemiczne, promieniowanie UV itp. Na podstawie tych informacji można określić rodzaj i poziom wymaganej ochrony wzroku.
 • Sprawdź wymagania prawne – w niektórych krajach istnieją przepisy prawne, które określają minimalne wymagania dotyczące ochrony oczu w określonych branżach. Informacje na ten temat powinien zapewnić pracodawca lub związek zawodowy.
 • Wybierz rodzaj soczewek – soczewki okularów ochronnych mogą być wykonane z poliwęglanu, szkła, tworzywa sztucznego lub innych materiałów. Poliwęglan jest stosowany najczęściej, ponieważ okazuje się trwały i odporny na uderzenia. Szkło bywa cięższe i mniej wytrzymałe, ale może być stosowane w miejscach pracy, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia soczewek poliwęglanowych przez chemikalia.
 • Wybierz rodzaj osłony bocznej – osłony boczne są ważne w miejscach pracy, gdzie występuje duża ilość pyłu lub odprysków. Chronią przed dostaniem się niebezpiecznych elementów do oczu z boków okularów.
 • Wybierz rodzaj okularów – okulary ochronne mogą mieć wiele form, w tym okulary z wąską osłoną, okulary z szeroką osłoną, okulary z ramiączkami lub bez ramiączek, a nawet okulary zintegrowane z hełmem. Wybór zależy od rodzaju wykonywanej pracy.
 • Upewnij się, że okulary pasują – okulary ochronne powinny być wygodne i pasować do kształtu głowy i twarzy. Należy również upewnić się, że okulary zapewniają odpowiedni poziom ochrony wzroku i spełniają wymagane normy.
 • Wymieniaj okulary ochronne regularnie – okulary ochronne powinny być wymieniane regularnie, gdyż po pewnym czasie soczewki mogą ulegać zarysowaniu i tracić swoje właściwości ochronne.

Ochrona wzroku przed promieniowaniem UV w pracy na zewnątrz – co warto wiedzieć?

Promieniowanie UV jest szkodliwe dla oczu i może prowadzić do uszkodzenia rogówki, zaćmy lub innych poważnych problemów ze wzrokiem. Pracownicy, którzy wykonują swoją pracę na zewnątrz, są szczególnie narażeni na promieniowanie UV. Aby się przed tym zabezpieczyć, warto stosować poniższe wskazówki.

 • Noszenie okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV są kluczowe dla ochrony oczu przed promieniowaniem UV. Należy upewnić się, że okulary posiadają etykietę lub certyfikat potwierdzający, że oferują odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV.

 • Utrzymanie higieny rąk i okularów

Pracownicy powinni regularnie myć ręce, aby uniknąć przenoszenia bakterii i wirusów na swoje okulary przeciwsłoneczne. Należy również regularnie czyścić okulary, aby uniknąć zarysowań i utraty jakości widzenia.

 • Unikanie bezpośredniego kontaktu z promieniowaniem UV

Pracownicy powinni unikać bezpośredniego kontaktu z promieniowaniem UV poprzez szukanie cienia lub noszenie nakryć głowy, które chronią oczy i twarz.

 • Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

Pracownicy powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa w miejscu pracy, które mają na celu minimalizację narażenia na promieniowanie UV. Należy również stosować się do wszelkich zaleceń i wytycznych dotyczących ochrony wzroku przed promieniowaniem UV, które są dostarczane przez pracodawcę lub specjalistów od bezpieczeństwa.

 • Regularne badania oczu

Regularne badania oczu mogą pomóc w wykryciu problemów ze wzrokiem i zapobiec ich rozwojowi. Pracownicy powinni regularnie odwiedzać okulistę, aby zapewnić sobie dobrą kondycję wzroku i uniknąć poważniejszych problemów związanych z narażeniem na promieniowanie UV.

Konsekwencje braku ochrony wzroku w miejscu pracy i jak im zapobiegać?

Brak ochrony wzroku w miejscu pracy w branży budowlanej lub przemysłowej może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Poniżej przedstawiamy konsekwencje braku ochrony wzroku oraz sposoby zapobiegania.

 • Uszkodzenie oka

Brak ochrony wzroku może prowadzić do uszkodzenia oka na skutek kontaktu z ciałami obcymi, pyłem, chemikaliami lub innymi substancjami. W celu zapobiegnięcia pracownicy powinni nosić odpowiednie okulary ochronne lub maski, które zapewnią ochronę przed tego typu zagrożeniami.

 • Zmęczenie oczu

Praca przy monitorze komputera lub maszynie bez przerw może prowadzić do zmęczenia oczu i zespołu suchego oka. Aby tego uniknąć, pracownicy powinni regularnie przerywać pracę oraz stosować specjalne krople do oczu.

 • Utrata wzroku

Praca w miejscu, gdzie występują silne źródła promieniowania UV (lub inne niebezpieczne czynniki), może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Aby temu zapobiec, pracownicy powinni nosić odpowiednie akcesoria zabezpieczające przed promieniowaniem UV lub innymi czynnikami szkodliwymi dla oczu.

Zestaw pierwszej pomocy w przypadku urazu oka w miejscu pracy

W zestawie pierwszej pomocy w miejscu pracy powinno znaleźć się kilka podstawowych przedmiotów pomocnych w udzieleniu pierwszej pomocy w przypadku urazu oka. Kilka przykładów:

 • Łagodny roztwór soli fizjologicznej lub wody do przemywania oczu.
 • Sterylne opatrunki do nakładania na oczy.
 • Specjalne opatrunki lub chusteczki do nakładania na oczy w przypadku oparzeń chemicznych.
 • Ochronne rękawice do użytku przez osoby udzielające pomocy.
 • Środek przeciwbólowy, np. paracetamol lub ibuprofen, w przypadku urazu oka powiązanego z bólem głowy.

Ważne, aby upewnić się, że pracownicy są szkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy w przypadku urazu oka oraz znają procedury postępowania w razie wypadku.


Artykuł partnera: R-pas.pl

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *