Czy srebrnoszare styropiany zastąpią tradycyjne białe płyty?

W Polsce, tak samo jak w Niemczech szybko rośnie sprzedaż srebrnoszarego styropianu produkowanego z surowca NEOPOR firmy BASF. Już ponad 60% niemieckiego rynku należy do srebrnoszarych płyt. Najcieplejszy styropian, o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła λD=0,031 W/(m·K), dotychczas stosowany był głównie w budownictwie energooszczędnym. Dziś zdobywa uznanie na polskich budowach. Szacunki ekspertów dowodzą, że aktualny udział srebrnoszarych płyt w polskim rynku wynosi poniżej 10%.

W Polsce od lat liderem sprzedaży płyt z grafitem jest największy producent styropianu Termo Organika. Firma jako jedyna dostarcza również popularnego Dalmatyńczyka, czyli styropian w kropki.

Srebrnoszare płyty to udoskonalona wersja białego styropianu. Swój kolor i wyjątkowe właściwości osiągają dzięki odpowiedniej kompozycji surowca zawierającego cząsteczki grafitu. Właściwości izolacyjne srebrnoszarych płyt są o 30% lepsze w stosunku do białych płyt styropianowych tej samej grubości. Na początku XX wieku srebrnoszare styropiany stosowane były głównie w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym. Obecnie płyty z grafitem stosowane są coraz częściej w tradycyjnym budownictwie.

– Płyty Termonium wyprodukowane w naszych zakładach zostały użyte do ocieplenia pierwszego budynku pasywnego w Polsce w Smolcu pod Wrocławiem, pierwszej pasywnej hali widowiskowo-sportowej w Słomnikach oraz pierwszego w Polsce kościoła pasywnego w Nowym Targu. To tylko kilka przykładów inwestycji, które chroni przed zimnem nasz srebrnoszary styropian – mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki – Z roku na rok dynamicznie rośnie sprzedaż naszych srebrnoszarych płyt co potwierdza jednoznacznie trend stosowania „super ciepłych” płyt do ocieplenia tradycyjnych budynków.

Firma BASF produkuje surowiec w postaci granulatu, który następnie jest przetwarzany przez producentów styropianu. Efektem tego procesu są gotowe do użycia płyty izolacyjne z szeroką gamą zastosowań. Bardzo dobrze sprawdzają się jako izolacja cieplna ścian zewnętrznych, podłóg na gruncie oraz poddaszy w przestrzeniach pomiędzy i pod krokwiami dachu. Ze względu na doskonałą izolacyjność, ze srebrnoszarych płyt styropianowych można zbudować budynek o bardzo małym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania.

Płyty na bazie Neoporu to obecnie najbardziej ekoefektywne produkty do izolacji termicznej w budownictwie – mówi Karl Heinz Schmitz z BASF – Do ich produkcji zużywa się zdecydowanie mniej energii w porównaniu z alternatywnymi produktami izolacyjnymi takimi jak wełna mineralna, wełna szklana czy tradycyjne styropiany.

Materiały izolacyjne z Neoporuzapewniają lepszą efektywność energetyczną izolacji oraz mniejsze zużycie nieodnawialnych źródeł energii. Chcąc uzyskać zwykłe białe płyty styropianowe o takich samych właściwościach jak płyty srebrnoszare, producent musi zużyć o 50% więcej surowca białego, niż ma to miejsce w przypadku produkcji płyt szarych.

PR
AF

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *