Kamica moczowa – objawy i przyczyny

Kamica moczowa, zwana także nerkową, to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości dotykających nerki. Bezobjawowy przebieg sprawia, że wiele osób chorych nie jest nawet świadomych problemu. W jaki sposób rozpoznać schorzenia nerek oraz jak im zapobiegać?

Kamica nerkowa – czym jest i jak powstaje?

Kamica to dolegliwość nerek powstająca w wyniku wytrącania się substancji chemicznych znajdujących się w moczu. W drogach moczowych gromadzą się nierozpuszczalne złogi, zwane także piaskiem nerkowym. Z czasem może on kumulować się i formować kamienie nerkowe. W efekcie dochodzi do zaburzenia pracy układu moczowego.

Jakie są objawy kamicy moczowej? Problem polega na tym, że choroba w większości przypadków przebiega ona bezobjawowo. Piasek nerkowy jest bardzo drobny, a jego przejście przez układ moczowy jest niezauważalne. Złogi i osad w nerkach mogą kumulować się nawet przez lata.

Niestety, najczęściej o problemie dowiadujemy się, gdy wkroczy on w zaawansowane stadium. Tak jest w przypadku ataku kolki nerkowej. To sytuacja, w której obecność kamieni doprowadza do zablokowania odpływu moczu z nerek. Kolka charakteryzuje się nagłym i ostrym bólem w okolicy lędźwiowej. Towarzyszą jej także nudności, wymioty, wzmożona potliwość, krwiomocz oraz trudności z oddawaniem moczu.

Kamica nerkowa – co jest przyczyną?

Jakie są przyczyny powstawania kamicy moczowej i kto znajduje się w grupie ryzyka? Okazuje się, że problem jest dość powszechny, zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych. Ma to związek ze zwiększonym spożyciem mięsa i soli kuchennej. Ponadto wpływ na występowanie kamicy mają dodatkowe czynniki ryzyka: otyłość, brak aktywności fizycznej, choroby nerek itp. Dużą rolę może odgrywać tu także genetyczna podatność. Ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej jest wyższe również u osób, których bliscy cierpieli na tę chorobę.

Jak leczyć nerki?

Obecność piasku nerkowego można wykryć, przeprowadzając regularne badania moczu. Niestety, jeśli mamy do czynienia z atakiem kolki nerkowej, jedynym rozwiązaniem jest niezwłoczna wizyta u lekarza. Dalsze postępowanie będzie zależeć od rozmiarów kamieni, specjalista może nam podać leki np. rozluźniające mięśnie i zalecić przepłukanie dróg moczowych przy pomocy ziołowych preparatów. Zdarza się jednak, że jedynym wyjściem jest usunięcie złogów z nerek drogą chirurgiczną.

Kamica nerkowa – profilaktyka

Bardzo ważne z punktu widzenia profilaktyki jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Wskazane spożycie wody dla osoby dorosłej wynosi od 2-2,5 l dziennie. Jej niedobór odbije się nie tylko na kondycji nerek, ale także na odporności i koncentracji. Wypijajmy więc wskazaną ilość, nawet mimo braku pragnienia. Duży przepływ wody przez układ moczowy pomoże wypłukać niewielkie drobinki piasku nerkowego.

Do osiągnięcia pełni zdrowia konieczne będzie znalezienia źródła dolegliwości. Przeprowadzenie serii badań pomoże zlokalizować przyczynę powstania kamicy. Wśród nich będą m.in. badanie moczu, krwi, USG oraz tomografia. Pamiętajmy też o regularnych wizytach kontrolnych.

By zachować prawidłową kondycję nerek, należy także zmienić dotychczasowych styl życia. Regularna aktywność fizyczna wspomoże pracę organizmu. Oczywiście w parze powinna iść też wyważona dieta. Ograniczmy spożycie soli, białka oraz wapnia. Do codziennego menu warto włączyć magnez – jest łatwo rozpuszczalny, przez co nie osadza się w układzie moczowym.

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *