Stomatolog – kiedy zaproponuje leczenie kanałowe?

Stomatolog to nie tylko specjalista odpowiedzialny za zapobieganie chorobom jamy ustnej i poprawę estetyki uśmiechu. W niektórych przypadkach, kiedy ząb jest poważnie uszkodzony lub dotknięty głębokim ubytkiem, konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Kiedy to leczenie jest potrzebne i czym ono dokładnie polega? Poniżej garść informacji.

Kiedy leczenie kanałowe u stomatologa jest niezbędne?

Leczenie kanałowe jest zazwyczaj konieczne w sytuacji, gdy ząb jest poważnie uszkodzony lub dotknięty głęboką próchnicą, która sięga do wnętrza zęba. Może to wynikać z nieleczonego ubytku, urazu lub zaawansowanej próchnicy. Gdy infekcja dotrze do miazgi zęba, czyli jego wewnętrznej części zawierającej naczynia krwionośne i nerwy, nieuniknione jest leczenie kanałowe.

Objawy wskazujące na konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego mogą obejmować silny ból zęba, nadwrażliwość na gorące i zimne, opuchliznę dziąseł lub obecność ropnia w okolicy zęba. Jeśli zauważysz takie symptomy, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do stomatologa, który oceni stan zęba i podejmie decyzję o konieczności leczenia kanałowego.

Proces leczenia kanałowego u stomatologa

Leczenie kanałowe, znane również jako endodoncja, polega na usunięciu zainfekowanej lub uszkodzonej miazgi zęba, oczyszczeniu kanałów korzeniowych oraz ich zabezpieczeniu. Procedura zazwyczaj odbywa się pod znieczuleniem, aby zapewnić pacjentowi komfort i bezbolesność.

Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest wyodrębnienie miazgi zęba, usuwanie zainfekowanych tkanek oraz oczyszczenie kanałów korzeniowych. Następnie stomatolog wypełnia kanały specjalnym materiałem gutaperką, który zapewnia ich szczelność i zapobiega dalszej infekcji. W przypadku poważnie uszkodzonych zębów może być konieczne umieszczenie korony stomatologicznej w celu przywrócenia pełnej funkcjonalności zęba.

Stomatolog w okolicy Nowego nad Wisłą

Leczenie kanałowe jest niezwykle istotnym zabiegiem stomatologicznym, który ma na celu ocalenie poważnie uszkodzonych zębów. Konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego wynika z głębokich ubytków, zaawansowanej próchnicy lub urazu. Dzięki tej procedurze stomatolodzy są w stanie usunąć zainfekowaną miazgę zęba, oczyścić kanały korzeniowe i przywrócić funkcję zęba. W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na konieczność leczenia kanałowego, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się ze stomatologiem, aby uniknąć dalszych powikłań i zachować zdrowie jamy ustnej. W Maszewski Dental Clinic w okolicy Nowego nad Wisłą, znajdziesz stomatologa, który wykona leczenie kompleksowo. Oprócz endodoncji, klinika oferuje również szereg zabiegów profilaktycznych oraz estetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *