Wycena starych książek – co wpływa na ich wartość?

Wielu z nas posiada w swoim domu stare książki, których nie czyta. Nie zanosi się także, aby taki stan rzeczy się zmienił. Jednak mimo że zajmują tylko miejsce, żal jest je wyrzucać na śmietnik. Tym bardziej nie powinniśmy tego robić, jeśli mają „na karku” wiele lat. Niekiedy można na nich sporo zarobić. Poza tym w internecie można znaleźć wielu pasjonatów literatury, którzy bardzo chętnie odkupują stare książki.

Wiele osób poszukuje także wiekowych egzemplarzy tylko po to, aby wypełnić nimi swoją biblioteczkę. Niektórzy używają ich wyłącznie do aranżacji wnętrza. Dzięki nim można mu nadać eleganckiego retro stylu. Warto zatem pomyśleć o sprzedaży nieinteresujących nas książek, zamiast skazywać je na wysypisko.

Gdzie wycenić książki?

Wycena książki to pierwszy krok do jej udanej sprzedaży. Nie mając jednak dość wystarczającej wiedzy ciężko będzie nam to zrobić. W tym celu może posłużyć nam skup książek Warszawa lub antykwariat znajdujący się w tym mieście. Oczywiście w innych miejscowościach również można znaleźć takie miejsca, jednak im większa metropolia, tym większe stawki tam obowiązują.

Najtrudniej jest wycenić zbiór wiekowych egzemplarzy. Na nie potrzeba poświęcić najwięcej czasu. Nowe książki dosyć szybko się sprzedają, a wyceny można dokonać samemu na podstawie tych samych tytułów znajdujących się w internecie, na różnego rodzaju portalach aukcyjnych.

Warto także udać się do biblioteki. Osoby tam pracujące mogą z pewnością doradzić w kwestii ceny. Czasami można się natknąć na prawdziwego konesera dzieł sztuki, jakimi są książki z wieloletnią historią.

Co wpływa na cenę książki?

Książki mogą mieć rok, a inne nawet sto lat. Jednak głównym czynnikiem wpływającym na ich cenę nie jest ich wiek, a stan i aktualne zapotrzebowanie na dany tytuł. Wiele antykwariatów ma na swoich stronach listę tytułów, które są przez nie najbardziej pożądane.

To właśnie najrzadsze książki są najdroższe. Im mniej egzemplarzy ujrzało światło dzienne tym lepiej.

Kolejnym czynnikiem jest to, w jakim stanie się znajduje książka. Jeśli nie jest ona zniszczona, nie ma plam, ani nie brakuje stron, to z pewnością aspiruje do okazu, który chętnie odkupi każdy skup książek lub antykwariat. Oczywiście to, z którego roku jest dana książka ma wpływ na cenę jednak nie tak duży. Wiadome jest, że jeśli będzie ona w bardzo dobrym stanie, będzie do rzadki tytuł i na dodatek wieloletni, to można na niej zbić fortunę.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.