Jak radzić sobie z brakiem energii? Sprawdzone sposoby

Nagłe spadki energii albo przewlekłe uczucie zmęczenia – znamy je wszyscy. Na szczęście szybko kończy się nie tylko to, co dobre. A dzięki paru zdrowym nawykom, jak i doraźnym środkom, takim jak napoje energetyczne, możemy walkę ze zmęczeniem wybrać. Co więc robić, kiedy nas ono dopada, a mamy jeszcze mnóstwo pracy albo nauki przed sobą?

Świeże powietrze i ruch

Najprostszym – a do tego darmowym – sposobem na zmęczenie jest wpuszczenie do pomieszczenia świeżego powietrza oraz krótka gimnastyka. Jeśli czujesz, że pojawia się znużenie i nie potrafisz już dłużej się skupić, wstań, otwórz okno, jeśli możesz, zrób kilka ćwiczeń rozciągających oraz sekwencji wymachów i przysiadów.

Ruch pobudzi cię i pomoże dotlenić mózg. W internecie znaleźć można wiele zestawów ćwiczeń na dodanie energii, często niewymagających żadnych przyrządów. Wskazane jest chociaż przespacerować się lub poprzeciągać po każdej godzinie siedzenia – to można zrobić w biurze. Warto też zaczynać każdy dzień chociaż od 15 minut aktywności – wówczas więcej energii będziemy mieć przez cały dzień.

Napoje energetyczne – jak je mądrze stosować?

Jedni je kochają, inni uwielbiają, narosło też wokół wiele mitów. Faktem jest, że napoje energetyczne zawierają często kofeinę – substancję z ziaren kawy. Pite codzienne w dużej ilości mogą uzależnić. Mają też dużo cukru – to natychmiastowy zastrzyk energii, także dla mózgu, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że siedzący tryb życie wymaga ograniczania kalorii we wszelkich postaciach. Napoje energetyczne nie są niebezpieczne dla zdrowego człowieka – o ile stosowane z umiarem.

Natomiast kiedy trzeba dokończyć projekt albo na ostatnią chwilę uczyć się do egzaminu, mogą powstrzymać nas przed zaśnięciem i pomóc poradzić sobie z zadaniem. Sięgaj więc doraźnie po jedną porcję na raz. Warto też wypróbować te o jak najbardziej naturalnym składzie oraz wzbogacone dodatkowo witaminami i minerałami.

Zdrowe przekąski, które dodadzą energii

Znajdzie się także coś dla tych, którzy chcą być zawsze fit i żyć całkowicie naturalnie. Wśród dobrodziejstw spiżarni matki natury także można znaleźć remedia na zmęczenie. Na pewno pomocne będą antyoksydanty zawarte w owocach i warzywach – wypróbuj więc zdrowe koktajle. Znakomicie będzie wykorzystać w nich buraki, natkę pietruszki, jabłka, owoce jagodowe czy pomidory. Schłodzony napój dodatkowo przyjemnie orzeźwi i może orzeźwić nie mniej niż napoje energetyczne.

Warto w trakcie wysiłku – zarówno fizycznego, jak i umysłowego – schrupać garść orzechów, które dostarczą niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, magnezu, witamin A i E, innych składników mineralnych. Pysznym sposobem na dodanie sobie energii jest musli z orzechami i owocami. Długofalowo warto włączyć do diety więcej węglowodanów złożonych i dobre tłuszcze, np. ryby morskie i olej lniany, rydzowy, oliwę z oliwek.

Power nap, czyli siła drzemki

Coraz popularniejszym sposobem na zastrzyk energii jest power nap, czyli połączenie drzemki i… kawy. W jaki sposób to działa? Sama krótka drzemka pomaga się odprężyć i odświeżyć umysł. Jednak zbyt długa, powyżej godziny, może skutkować rozbiciem i jeszcze większym zmęczeniem, gdyż wejdziemy już w głęboką fazę snu. Kawa natomiast – a konkretnie zawarta w niej kofeina – zaczyna działać po około 15-20 minutach od wypicia napoju.

Jeśli zdrzemniemy się przez ten czas, jeszcze zanim kawa zacznie działać – połączyły oba te sposoby na zmęczenie efektem synergii. To znaczy, że razem będą działały lepiej, niż gdyby zsumować działanie każdego z osobna. To drzemka w ciągu dnia. Równie ważny jest dla prawidłowego funkcjonowania ciała i psychiki spokojny, dostatecznie długi sen w ciągu nocy.

Masaż po męczącym dniu

Nie jest to może, o ile nie pracujemy w dowolnie wybranych przez siebie godzinach, sposób na odzyskanie energii w ciągu dnia. Za to znakomicie odpręża, kiedy czujemy się stale zmęczeni i pozbawieni wigoru, gdy ciągle czujemy napięcia, w a czasie wolnym nie możemy dość dobrze wypocząć. Relaksacyjny masaż warto sobie zafundować po wyjątkowo ciężkim dniu albo tygodniu. Sprawi, że poczujemy się lżejsi i pełni energii do spożytkowania.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *