Dostawcy prądu – czy można ich zmieniać? Jak wybrać najlepszego?

Dostawcy energii elektrycznej są usługowcami, jak każda inna firma, masz więc prawo wybrać tego, który zapewni ci najbardziej atrakcyjne warunki. Warto jednak w wyborze kierować się nie tylko jednostkową ceną usługi, lecz także tym, jaką wiarygodnością i opinią innych klientów cieszy się konkretny sprzedawca prądu. 

Dostawcy prądu – jak wybrać najlepszego?

Sprzedawcy energii elektrycznej zostali przez uwolnienie możliwości korzystania z wybranego, a nie narzuconego odgórnie dostawcę energii, do konkurowania między sobą. Obecnie w świetle stale rosnących cen za obrót energią elektryczną klienci szukają możliwości obniżenia i tak już wysokich kosztów energii. To prowadzi do zdecydowanej konkurencji na rynku energii. Oczywiście jako klient masz możliwość skorzystania z najtańszego rozwiązania. Warto jednak nie tylko cenę umowy wziąć pod uwagę. Warto na przykład sprawdzić, czy energia jest zielona, czerpana przynajmniej częściowo odnawialnych źródeł energii. Koniecznie trzeba także sprawdzić, jaką opinią wśród klientów cieszy się konkretny dostawca prądu.

Sprzedawca prądu – czy można go zmienić?

Dostawcę energii elektrycznej zawsze masz prawo zmienić. Jest to dzisiaj znacznie prostsze niż mogłoby ci się wydawać. Zanim jednak zaczniesz się zastanawiać, jakie dokumenty musisz przygotować, koniecznie porównaj oferty opłat za energię elektryczną i upewnij się, że wybierasz na pewno lepszą ofertę. Warto pamiętać, że bardzo duże znaczenie może mieć tutaj przyjęta taryfa, więc to właśnie od niej należy rozpocząć porównywanie ofert. Koniecznie powinieneś wziąć także po uwagę:

  • stawkę, która będzie obowiązywać po okresie promocyjnym – ten trwa miesiąc, trzy, pół roku, rok, a potem przychodzą inne ceny, które mogą się okazać nieprzyjemnym zaskoczeniem,
  • koszt wypowiedzenia umowy, chodzi tutaj przede wszystkim o nowego operatora,
  • dodatkowe opłaty, np. za usługi, których wykupienie jest w umowie zapisane jako obowiązkowe.

Dopiero kiedy upewnisz się, że wszystko jest w porządku i umowa, którą masz w ręku to najbardziej korzystane rozwiązanie dla klientów indywidualnych, możesz przystępować do zmiany dostawcy. Paradoksalnie sam proces jest znacznie prostszy niż w przypadku wielu innych umów.  Wystarczy, że udasz się do wybranego nowego dostawcy prądu, poinformujesz o chęci zawarcia umowy i poczekasz, aż załatwi on za ciebie wszystkie formalności. Do podpisania umowy z nowym dostawcą potrzeby ci będzie oczywiście dowód, ponadto potrzebujesz mieć ze sobą umowę z obecnym sprzedawcą oraz lokalnym dystrybutorem (jeśli został ona zawarta oddzielnie). Zabierz ze sobą także ostatnie faktury za prąd. W twoim imieniu nowy dostawca poinformuje operatora systemu dystrybucyjnego o zachodzącej zmianie. Wszystko zostanie już załatwione bez konieczności twojego udziału. Na końcu jednak to ty musisz uważnie przeczytać umowę z nowym usługodawcą i upewnić się, że wszystkie zapisy są poprawne.

One thought on “Dostawcy prądu – czy można ich zmieniać? Jak wybrać najlepszego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *