Wybór kierunku studiów – praktyczne porady

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych często w ostatniej chwili podejmują decyzję o kierunku studiów. Jest to dla nich trudny etap, mogący zaważyć na całym przyszłym życiu zawodowym. Co więcej w wieku 18-19 lat ciężko określić jakie studia pomogą w realizacji zainteresowań. Poszukując odpowiedzi na temat najlepszych kierunków studiów, kursów przyszłościowych i własnych pasji warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi poradami.

Pierwszy krok przy wyborze kierunku studiów

Okres nauki w szkole średniej jest najlepszym czasem na zweryfikowanie swoich zainteresowań. Obrany w młodości profil kształcenia może zostać całkowicie zmieniony po zdaniu egzaminu maturalnego. Posiadając już pewien zakres wiedzy na temat wszystkich ogólnych dziedzin nauki jesteśmy w stanie nieco bardzie sprecyzować swoje oczekiwania dotyczące przyszłości i kariery zawodowej. Może również okazać się, że pasje z dzieciństwa nie są już dla nas tak ważne, a ich miejsce zajęły nowe zainteresowania.

Z podjęciem decyzji o kierunku studiów nie warto czekać jednak do ostatniego roku nauki w szkole ponadgimnazjalnej. Wcześniejsze dokonanie wyboru pozwoli jasno określić, które przedmioty nauczania powinny stanowić dla nas priorytet. Nie można również zapomnieć o fakcie, że rekrutacja na wybrane studia wymaga uzyskania określonych wyników na egzaminie maturalnym. Wszystkie informacje można znaleźć na portalu http://www.uczelnie.pl/, co zaoszczędzi czas na poszukiwania wielu informacji na różnych stronach.

Nie można jednak podejmować tak ważnej decyzji o wyborze uczelni, nie mając pewności co do przyszłego kierunku studiów. Pochopne postanowienia mogą powodować zrezygnowanie i niezadowolenie, a w konsekwencji również nie ukończenie kształcenia. Podczas przemyśleń warto przeglądać oferty edukacyjne szkół wyższych i solidnie przygotowywać się do matury.

Określenie priorytetów studiowania

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór kierunku studiów związanego z naszymi upodobaniami. Decydując się na takie rozwiązanie mamy pewność, że zarówno okres studiów, jak i późniejszej pracy będzie dla nas przyjemnością. W celu określenia predyspozycji zawodowych pomocna jest wizyta u pedagoga, bądź zaczerpnięcie porad od znajomych lub z internetu.

Decydując się na określony kierunek studiów poniekąd kształtujemy swoją przyszłą karierę zawodową. Aby zapoznać się z aktualną sytuacją na rynku pracy i zweryfikować nasz wybór, możemy chociażby przejrzeć ogłoszenia o pracę na dane stanowisko. Dadzą nam one obraz przyszłości oraz pozwolą na porównanie z oferowanym na studiach programem kształcenia. Dobre obeznanie na rynku pracy jest również pomocne przy wyborze specjalizacji na danym kierunku.

Roczna przerwa w edukacji – czy warto?

W głowach wielu młodych osób pojawia się myśl o rocznej przerwie pomiędzy egzaminem maturalnym a rozpoczęciem studiów. Rozwiązanie to znajduje zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Osoby popierające roczną przerwę w nauce uważają, że jest to doskonały czas na przemyślenie decyzji o kierunku studiów, a także spróbowania swoich sił w czasie stażu, praktyki bądź wybranego kursu. Wśród przeciwników dominują opinie o rozleniwieniu lub zbyt mocnym związaniu się z pracą, a co za tym idzie niechęcią do dalszej edukacji.

Studia przyszłościowe czy zgodne z zainteresowaniami?

Decyzja o wyborze kierunków studiów najczęściej związana jest z pragnieniem rozwoju zainteresowań, bądź też rozsądnym myśleniem o przyszłości zawodowej. Które podejście jest lepsze? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony studia i praca w kierunku, który absolutnie nas nie interesuje może wywołać złość, frustrację i ogólnie niezadowolenie z życia. Z drugiej jednak strony ukierunkowanie się na rozwój zainteresowań i słuchanie głosu serca może w przyszłości zaowocować brakiem możliwości osiągnięcia zadowalających dochodów. Każdy z wyborów ma swoje plusy i minusy, ale zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest próba wyznaczenia kompromisu pomiędzy studiami przyszłościowymi, a zainteresowaniami.

Brak satysfakcji ze studiów

Wybór kierunku studiów, choć w dużej mierze wpływa na całe życie, nie jest decyzją nieodwracalną. Jeśli żałujemy swojej decyzji warto rozważyć zmianę dziedziny kształcenia, rezygnację z nauki lub też rozpoczęcie wymarzonego kursu. Opcji jest naprawdę wiele, a kierunek rozwoju uzależniony jest wyłącznie od predyspozycji i marzeń młodej osoby. Pamiętajmy, że wybór kierunku studiów jest pierwszym tak ważnym krokiem w przyszłość, ale na pewno nie ostatnim.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *