Analiza stanu trawnika – jak ocenić, czy warto zregenerować trawnik

Trawnik wymaga pewnych podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które należy wykonywać w odpowiednich porach roku i przy użyciu właściwego sprzętu. Tylko wtedy będzie wyglądał pięknie każdej wiosny i lata. Jak rozpoznać, czy trawnik wymaga regeneracji? Jakie zabiegi warto przeprowadzić, jeśli jego wygląd jest daleki od ideału?

Regeneracja trawnika po zimie – nierówności i ubytki

Odpowiednim czasem na zadbanie o trawnik jest wiosna. Dlaczego? To właśnie po okresie zimowym ujawniają się wszelkie nierówności, np. kretowiska i wysadziny mrozowe, czyli uniesienia darni na skutek zamarzania i rozmarzania wody pod korzeniami. Jeśli korzenie traw zostały wypchnięte, to szybko należy je umieścić w glebie, bo inaczej trawa uschnie. W tym celu wykonujemy wałkowanie darni. Można to zrobić za pomocą walców do trawy.

W przypadku fragmentarycznego obeschnięcia trawy, można wymienić darń, wycinając jej niewielki kawałek i uzupełniając częścią spod np. drzewa, gdzie brak trawnika nie będzie rzucał się w oczy. Gdy uszkodzona jest większa część trawnika (np. przez pleśń śniegową), należy wygrabić trawnik i dosiać nasiona w miejscach, gdzie są ubytki.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Pierwszą wiosenną czynnością pielęgnacyjną powinno być dokładne wygrabienie liści, gałązek i innych zanieczyszczeń. Gdy to zrobimy, to możemy ocenić stan naszego trawnika, czyli sprawdzić, czy nadal składa się ze źdźbeł, czy też może mocno zarósł mchem i nie udaje się wygrabić z niego resztek liści oraz pozostałości po ubiegłorocznych koszeniach. Na takim sfilcowanym trawniku trzeba wykonać zabieg wertykulacji. Polega on na nacinaniu podłoża specjalnymi nożycami, które umożliwiają usunięcie obumarłych części roślin i mchu. Dzięki wertykulacji trawnik zyska lepszy dostęp do wody i powietrza.

Po wertykulacji należy dosiać trawę w miejscach, gdzie jej brakuje lub jest przerzedzona. Dostępne są mieszanki regeneracyjne, które wzbogacone są o nawozy przyspieszające wzrost młodej trawy. Trawnik po wertykulacji nie wygląda zbyt dobrze, ale wystarczy kilka tygodni, by się zregenerował.

Kolejnym podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest aeracja, czyli napowietrzanie. Jeśli zauważymy, że na trawniku zbierają się kałuże lub podłoże jest zbyt wilgotne, to trzeba je rozluźnić. Aerację można wykonać za pomocą wałka z kolcami lub specjalnych nakładek na buty. Nakładki te również wyposażone są w kolce o długości ok. 5-10 cm.

Można również skorzystać z usług firm, które wykorzystują w tym celu aeratory mechaniczne. By efekt został utrwalony, bezpośrednio po zabiegu używa się piasku, którym zasypuje się powstałe kanaliki. Ten zabieg znacząco poprawia napowietrzenie darni. Pozostałości po aeracji należy wygrabić. Zabieg aeracji powinien być wykonywany wczesną wiosną i późną jesienią.

Regularne usuwanie chwastów i nawożenie

By trawnik był zadbany, trzeba regularnie go nawozić i usuwać chwasty. Najprostszą metodą usuwania chwastów jest cotygodniowe koszenie, ale jeśli z jakichś powodów zaniedbaliśmy tę czynność, to pozostaje nam odchwaszczanie ręczne lub – w bardzo ciężkich przypadkach – odchwaszczanie chemiczne za pomocą herbicydów.

Materiał powstał przy współpracy z firmą ogrodniczą Marek Gurgul z Krakowa.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *